Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67057.4
0.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3497.76
-0.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.72
8.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597
0.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkmak İçin Kripto Para Mevzuatını Yeniden Hazırlıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şimdiye kadar ihmal edilen kripto varlıklara odaklanan yeni mevzuatın yakın zamanda TBMM’ye sunulacağını açıkladı.

Clock
Paylaş
Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkmak İçin Kripto Para Mevzuatını Yeniden Hazırlıyor

Türkiye yeni teknolojiler alanında 2021 yılında uluslararası bir kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından uyumsuz ilan edilmişti.

2023 yılında ise mevcut durum kısmen uyumlu hale getirildi. FATF tarafından paylaşılan rapora göre, Türkiye, 40 FATF standardının 39’u ile uyumlu görünüyor. Bu durumda kripto para mevzuatı yeniden hazırlanıyor.

728×90 muhabbit - Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkmak İçin Kripto Para Mevzuatını Yeniden Hazırlıyor300x250 muhabbit - Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkmak İçin Kripto Para Mevzuatını Yeniden Hazırlıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şimdiye kadar ihmal edilen kripto varlıklara odaklanan yeni mevzuatın yakın zamanda TBMM’ye sunulacağını açıkladı. Mehmet Şimşek açıklamasının devamında:

Teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek husus ‘kripto varlıklar’ ile ilgili çalışmalardır. Bu konuda da gerekli çalışmalarımız nihai aşamaya gelmiştir. Bu haliyle Türkiye teknik uyumda en başarılı ülkeler arasına girmiştir. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeye kararlıyız. Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz” dedi.

FATF standartlarını karşılamaya yönelik politika, Türkiye’nin yüksek enflasyon oranı da dahil olmak üzere önemli ekonomik dalgalanmalar yaşadığı kritik bir dönemde ortaya çıktı.

Türkiye’nin FATF’nin değerlendirmesinde takıldığı tek alan, kara para aklama ve terörün finansmanına olanak sağlama potansiyeliyle ünlü bir alan olan kripto varlıklar oldu. Maliye Bakanlığı, bu konuyu ele almak için kripto varlık hizmet sağlayıcıları, vergilendirme ve sanal varlıkların sınıflandırılmasına ilişkin kapsamlı çalışmalar hazırlıyor.

BlueBay Asset Management’ın kıdemli stratejistlerinden Timothy Ash Türkiye ile ilgili şu yorumda bulundu:

“Uluslararası toplumun gözünde kripto varlıklar, bir ülkenin mali güvenlik protokolleri için giderek daha fazla bir turnusol testi olarak görülüyor. Türkiye bunun farkında ve kararlı bir şekilde hareket ediyor.”

Türkiye Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak için politika faizini 500 baz puan artırarak %35’e yükseltti. Merkez Bankasının daha fazla faiz artırımı sinyali vermesiyle birlikte, Türkiye’nin ekonomisini istikrara kavuşturma ve uluslararası konumunu yeniden inşa etme çabası açıkça görülüyor.

Ancak Bakan Mehmet Şimşek’in de belirttiği gibi, Türkiye’nin FATF statüsü sadece teknik standartları karşılamakla ilgili değil; bu aynı zamanda bir siyaset meselesi.

Türkiye’nin FATF gri listeden çıkması ve ülkenin kripto para düzenlemesine yönelik yeni yaklaşımı, finansal reform ve uluslararası yeniden kabul için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar