Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67029.99
0.42%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3505.28
0.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.41
10.68%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.8
0.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Türkiye’deki Aracı Kurumlar Kripto Para Dünyasına Girmeyi Planlıyor!

Türkiye’de sermaye piyasalarında faaliyet gösteren 15-20 aracı kurum kripto para dünyasına girmeyi planlıyor.

Clock
Paylaş
Türkiye’deki Aracı Kurumlar Kripto Para Dünyasına Girmeyi Planlıyor!

Bloomberg HT’nin haberine göre Türkiye’de sermaye piyasalarında faaliyet gösteren 15-20 aracı kurum kripto para dünyasına girmeyi planlıyor.

Kripto para dünyası kitlelere ulaşmaya, yeni kitleler edinmeye devam ediyor. Bu kitle edinme esnasında yatırımcıların ilgisini çektiği gibi aracı kurumların da ilgisini çekti. Bloomberg HT, kripto para ve aracı kurum sektöründen 5 üst düzey yöneticinin kaynaklığıyla aracı kurumların kripto para dünyasına olan ilgisini doğrulamış oldu.

Kaynaklara göre Türkiye’de sermaye piyasalarında aktif faaliyet gösteren 15-20 aracı kurum, kripto para işlemlerinde “aracı” olmak üzere gerekli hazırlıkları yapmakta. Bu hazırlıklara banka aracı kurumlarının da bulunduğu bazı sektör firmalarının personel transferi ve teknik altyapı çalışmaları da dahil.

Türkiye’de henüz regülasyon yapısı tam oturmadığı için öncelikle düzenleyici birimlerin regülasyonları oturtması gerekiyor ki mevzu bahis kaynaklara göre de düzenleyici birimler şu anda regülasyonlar üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun mevcut sermaye şartları ile aracı kurumlara yetki vermeyi düşünmediği de kaynaklar tarafından ifade edilmiş. Bununla birlikte SPK’nın sermaye şartının 100 milyon Türk lirası olduğu belirtiliyor.

Kaynaklar, açıklamalarında kripto para dünyasında faaliyet vermek isteyen aracı kurumların farklı bir şirket kurduğunu ve hatta gerekli isim ve marka patentlerinin aldığını ekliyor.

Bloomberg HT’nin kripto para borsası kaynaklarına göre ise aracı kurumlara konulan 100 milyon Tl’lik sermaye şartı yeterli değil. Aracı kurumların istekli olmasını anlayışla karşılayan kaynaklar, kripto para borsası işinin çok farklı bir teknoloji olduğunun ve uzmanlık gerektirdiğinin altını çizdi. Düzenleyici birimlerin de ilerleyen dönemlerde aracı kurumlara yetki vermek için ince eleyip sık dokuyacağını da ekledi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

728×90 muhabbit - Türkiye'deki Aracı Kurumlar Kripto Para Dünyasına Girmeyi Planlıyor!300x250 muhabbit - Türkiye'deki Aracı Kurumlar Kripto Para Dünyasına Girmeyi Planlıyor!
Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar