Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68582
-0.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3911.69
4.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.94
-2.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.5
0.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

TUSD, Stablecoin Basımında Chainlink’in Proof of Reserve Sistemini Kullanacak!

TUSD, zor zamanlarda müşterilerin güvenini kazanmaya çalışıyor.

Clock
Paylaş
TUSD, Stablecoin Basımında Chainlink’in Proof of Reserve Sistemini Kullanacak!

Trueusd (TUSD) stablecoinin üretici şirketi Archblock, yeni TUSD stablecoinlerinin basımından önce Chainlink aracılığıyla rezervlerini doğrulanacağı bir sisteme geçtiğini açıkladı.

Yapılan açıklamalarda TUSD’un dolar ile desteklenen stablecoinlerden proof of reserve (POR) teknolojisini kullanan ve gerçek zamanlı rezervlerinin onaylayabilen ilk proje olduğu belirtildi. Konu hakkında açıklama yapan Archblock CEO’su Ryan Christensen, şeffaflık ve işlemlerin doğrulanmasını geliştirmek için Chainlink’in POR teknolojisini kullanmayı dört gözle beklediğini belirtti. Christensen, 22 Şubat 2023 Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda ayrıca şunları söyledi:

728×90 muhabbit - TUSD, Stablecoin Basımında Chainlink'in Proof of Reserve Sistemini Kullanacak!300x250 muhabbit - TUSD, Stablecoin Basımında Chainlink'in Proof of Reserve Sistemini Kullanacak!

“Endüstri standardı merkezi olmayan bir oracle ağı olsa da Chainlink, TUSD’un teminatlarını zincir dışı rezervlerini kontrol ederek garanti altında tutuyor. Bu da TUSD’a güven ve şeffaflığı arttırıyor.”

Stablecoinler, para birimlerinin geleceği olarak görülse de Terra’nın UST’sinin patlaması, HUSD’un fiyatının güvenilmez dereceye düşmesi ve ABD düzenleyicileri Paxos’a artık BUSD ihraç edemeyeceklerini söylemesi sonrası zor durumlar yaşıyor.

TUSD, her ne kadar rezervlerin garantisini ve yeni çıkacak stablecoinlerin izinin sürüleceğini belirtse de market hacmi olarak beşinci sırada. Dolaşım miktarı diğer stablecoinlerden az olsa da USDT, USDC, BUSD ve DAI kadar kullanılmıyor.

TUSD stablecoini şu anda birçok blok zincirinde kullanılıyor. Kullanıldığı blok zincirleri arasında Arbitrum, Avalanche, Binance Smart Chain (BSC), BNB Chain, Cronos, Ethereum, Fantom, Polygon, Aurora, Optimism ve Tron bulunuyor. Ayrıca ilk 10 stablecoine baktığımızda son 30 gün içerisinde sadece TUSD, USDT ve Tron’un USDD’si miktarını arttırdı.

Chainlink Kurucu Ortağı Sergey Nazarov yapılan duyuru sırasında şunları söyledi:

“Chainlink’in Proof of Reserve teknolojisi ile TUSD, kullanıcılarına daha yüksek düzeyde güvence sağlayabilir.”

Stablecoin Nedir?

Stablecoin, itibari para birimlerine endeksli kripto para birimleri olarak tanımlanıyor. ABD Doları, Hong Kong Doları, euro, sterlin, Türk lirası gibi birçok itibari para birimine endeksli kripto para birimi bulunmakta. Bunlar arasında en çok tercih edilenler ise ABD Doları’na endeksli “stablecoin”ler.

Lider stablecoin Tether, farklı varlıklar ile desteklenirken, USDC ise 1:1 oranında ABD Doları ile destekleniyor. Her bir stablecoin ise 1 ABD Doları’na eşit olma iddiası ile piyasada bulunuyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar