Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59291.15
4.68%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3357.76
3.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.1
1.70%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $413.3
3.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tutuklanan Tornado Cash Yetkilisi Eşiyle Dahi Görüştürülmüyor!

Tutuklanan Tornado Cash Kurucusu Alexey Petsev’in eşi Ksenia Malik, Hollandalı yetkililere büyük tepki gösterdi.

Clock
Paylaş
Tutuklanan Tornado Cash Yetkilisi Eşiyle Dahi Görüştürülmüyor!

Tutuklanan Tornado Cash Kurucusu Alexey Petsev’in eşi Ksenia Malik, Hollandalı yetkilileri eşine “tehlikeli bir suçluymuş” gibi davranmakla suçladı. 

Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD), Petsev’i 12 Ağustos 2022 günü Tornado Cash’i kara para aklama faaliyetleri için kullandığı iddiasıyla tutukladı. 

Binance BannerBinance Banner

Malik, Pertsev’in Hollandalı yetkililerin elinde olduğu bilgisini medyaya doğruladı ve eşi tutuklandığından beri onunla iletişime geçemediğini belirtti. 

“Sanki tehlikeli bir suçluymuş gibi hapiste tutuyorlar. Bir insanın açık kaynaklı bir kod yazdığı halde tutuklanabilmesi benim gözümde inanılmaz ve asla beklenmeyecek bir durum.”

Tutuklanan eşinin mevcut durumu hakkında ancak tahminde bulunabileceğini belirten Malik, eşinin muhtemelen şu an oldukça zorlandığını belirtti. Ayrıca Hollandalı yetkililerin bir telefon görüşmesine dahi müsaade etmediklerini de ekledi. 

Her ne kadar Malik çaresiz hissetse de, sektör onu yalnız bırakmıyor. DeFi toplayıcı hizmeti 1inch 20 Ağustos 2022’de Amsterdam’da bir miting düzenleyerek Pertsev’e olan desteğini ortaya koydu ve yazılımcıların açık kaynaklı yazılım geliştirme haklarını savundu. 

1inch konuya dair en kuvvetli desteği sağlayan platformların başında geliyor. 1inch’e göre Pertsev’in tutuklanması “tehlikeli bir emsal” oluşturuyor. Nitekim, yazılımcıların yarattıkları yazılımın kötüye kullanımına dair sorumlu tutulması “tüm açık kaynaklı yazılım girişimlerinin önünü kesebilir.” 

1inch’in ve genel olarak kripto para topluluğunun desteklerinden etkilenen Malik, herkesin çabasını “şükranla” karşıladığını dile getirdi. 

“Demek ki insanlar gerçekten umursuyormuş.” 

Malik, ayrıca söz konusu mitingin yalnızca tutuklanan Tornado Cash yetkilisine yapılan adaletsizliğe değil, açık kaynaklı yazılımların önemine de dikkat çekmesini umduğunu belirtti. 

“Medya görünürlüğü kazanmak istiyoruz ki olabildiğince çok insan tutuklamaya dair bilgiye sahip olsun ve bunun neden yanlış olduğunu anlasın. Bu ciddi bir mevzu. Nitekim, her açık kaynak yazılım geliştiricisi artık tehdit altında ve bu tarz suçlamalarla her an karşı karşıya kalabilir.” 

tornado cash hacker

Tutuklanan Yetkiliyi Destekleyen Kadar Desteklemeyen De Çok

Her ne kadar Pertsev ve Malik’e destek oldukça büyük olsa da, ikiliyi desteklemeyen de geniş bir kesim var. Örneğin, geçtiğimiz günlerde konuya dair konuşan Kevin O’Leary’e göre, Tornado Cash gibi uygulamalar “kripto para kovboy” kültürünün bir parçası ve sektörde bir yerleri yok. 

Bay Mükemmel” olarak da bilinen O’Leary, bu uygulamalar yerine kripto para dünyasının “yasal temelli bir çerçeveye” ihtiyacı olduğunu ve ancak bu şekilde, gerçek kurumsal sermayenin dijital varlık sektörüne çekilebileceğini dile getirdi. Böyle bir yasal çerçevenin de Tornado Cash gibi protokolleri “ayıklaması” ile gerçekleşebileceğini belirtti. 

İlginizi çekebilir: Tornado Cash, Kurumsal Şirketlerin Kripto Para Dünyasına Girişi İçin Kurban Mı Edildi?

Tornado Cash, kullanıcıların kimliği belirsiz bir şekilde işlem gerçekleştirmelerine imkan tanıyor, bu da suç odaklı faaliyetlere zemin hazırlıyor. O’Leary, Tornado Cash Kurucusu Alexey Pertsev’in tutuklanmasına dair de şu sözleri dile getirdi:

“En nihayetinde bu adamın tutuklanması bir problem değil. Neden? Çünkü yasaların bazı temellerine karşı geliyor. Eğer kurumsal sermaye için onu feda etmemiz gerekiyorsa, yapacak bir şey yok. Nitekim bu sermayeye sektörde tutarlılığı sağlamak için ihtiyacımız var.”

Risk sermayesi yöneticisi aynı zamanda dijital varlıklara yönelik kurumlar ilginin arttığını da hatırlattı ve ekledi: “Kripto para kovboyları sektörde at koşturdukları sürece kurumlar, sektörle bir alaka kurmayacak.”. O’Leary ayrıca “bu saçmalıktan kurtuluncaya kadar” sektörde güvenilirliğin sağlanamayacağını da belirtti. 

“Bence artık bu aşamaya geliyoruz. Artık bu kripto para kovboy saçmalığından bıktım. Yasal olarak düzenlenen, milyarlarca doları masaya koyabileceğim bir sektör istiyorum. Kripto para kovboyu olmama ne gerek var ne de olmak istiyorum. Nitekim ben yasalara uygun bir dünyada yasalara uygun bir şekilde çalışıyorum.” 

29 yaşındaki Tornado Cash Geliştiricisi Pertsev geçtiğimiz hafta FIOD tarafından kara para aklama suçlamasıyla tutuklandı. FIOD’a göre Tornado Cash akıllı sözleşmeleri aracılığıyla 2019 senesinden beri 7 milyar dolardan fazla para akışı gerçekleştirildi. Protokole uygulanan Amerikan yaptırımları kara para aklama iddialarının artması üzerine gerçekleşti. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar