Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61179.26
-0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3324.9
-0.35%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.22
0.93%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.5
-3.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Twitter, 7 bin 340 Sahte Türk Hesabın Fişini Çekti!

Twitter, blog hesabından 7 bin 340 Türk hesabı da dahil olmak üzere aykırı gördüğü hesapları kapattığını açıkladı.

Clock
Paylaş
Twitter, 7 bin 340 Sahte Türk Hesabın Fişini Çekti!

Twitter, blog hesabından 7 bin 340 Türk hesabı da dahil olmak üzere aykırı gördüğü hesapları kapattığını açıkladı.

2020 yılının ilk yarısı bitmek üzereyken Twitter’dan bir açıklama geldi. Twitter Safety hesabından, manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Çin, Rusya ve Türkiye’den binlerce hesabın kapatıldığını açıkladı.

Binance BannerBinance Banner

Yayınlanan blog yazısında büyük çoğunluğu AKP Gençlik Kolları ile alakalı olduğu ortaya çıkarılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemek amacıyla açıldığı düşünülen 7 bin 340 hesabın kapatıldığı açıklanıyordu.

Yerel olaylarda kullanılan sahte hesapların yanı sıra bir de daha geniş ağa sahip küresel ölçekli sahte hesaplar da olduğu belirtiliyor. Bu hesapların da kripto para dünyasında dolandırıcılık amacıyla kullanıldığı belirtiliyor.

Ayrıntılı olarak açıklama yapılan raporda, Elon Musk’ı taklit eden iki hesap olduğuna değinilmişti. 2012 ve 2011 yıllarında açılan bu iki hesabın Elon Musk taklidinden önce Türkçe paylaşımlar yaptıkları belirtiliyor.

  • @eIunmosk (Elon Musk, 126,655 takipçi, 2012 yılında açılmış.)
  • @eIanmusk (Elon Musk, 103,271 takipçi, 2011 yılında açılmış.)

Hesapların 2018 yılında ifşa olmalarıyla askıya alındığı belirtiliyor. İfşa olmalarını da hesapların yaptığı “giveaway” nedeniyle olduğu açıklanıyor. Sözü geçen hesaplardan elanmusk, bir blogspot sayfasının linkiyle “Bana 3 BTC veya 30 ETH gönderirseniz Tesla kazanabilirsiniz!” tarzında paylaşımlar yapıyordu. Paylaşımlardan birini alıntılayarak Elon Musk’ın kendisini etiketleyen bir hesap gündeme oturunca Twitter tarafından sahte hesap askıya alınmıştı.

Raporda 2018-2019 yılları arasında bu gibi ünlü isimleri taklit eden birçok sahte hesabın türediğine değinilmişti. Sadece ElanMusk değil, kripto para dünyasının birçok ünlü isminin sahte hesaplarının, birçok kullanıcıyı dolandırmaya yönelik dümenler kurduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, kripto para sahtekârlığı yüzünden kapatılan hesaplar ile, AKP Gençlik Kolları ile ilişkilendirilen yaklaşık 7 bin 340 Türk hesabın arasında bir ilişki bulunamadığın altı çizilmiştir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar