BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Twitter, 7 bin 340 Sahte Türk Hesabın Fişini Çekti!

Twitter, blog hesabından 7 bin 340 Türk hesabı da dahil olmak üzere aykırı gördüğü hesapları kapattığını açıkladı.

Yayın:

-

Twitter, 7 bin 340 Sahte Türk Hesabın Fişini Çekti!

Twitter, blog hesabından 7 bin 340 Türk hesabı da dahil olmak üzere aykırı gördüğü hesapları kapattığını açıkladı.

2020 yılının ilk yarısı bitmek üzereyken Twitter’dan bir açıklama geldi. Twitter Safety hesabından, manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Çin, Rusya ve Türkiye’den binlerce hesabın kapatıldığını açıkladı.

Yayınlanan blog yazısında büyük çoğunluğu AKP Gençlik Kolları ile alakalı olduğu ortaya çıkarılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemek amacıyla açıldığı düşünülen 7 bin 340 hesabın kapatıldığı açıklanıyordu.

Yerel olaylarda kullanılan sahte hesapların yanı sıra bir de daha geniş ağa sahip küresel ölçekli sahte hesaplar da olduğu belirtiliyor. Bu hesapların da kripto para dünyasında dolandırıcılık amacıyla kullanıldığı belirtiliyor.

Ayrıntılı olarak açıklama yapılan raporda, Elon Musk’ı taklit eden iki hesap olduğuna değinilmişti. 2012 ve 2011 yıllarında açılan bu iki hesabın Elon Musk taklidinden önce Türkçe paylaşımlar yaptıkları belirtiliyor.

  • @eIunmosk (Elon Musk, 126,655 takipçi, 2012 yılında açılmış.)
  • @eIanmusk (Elon Musk, 103,271 takipçi, 2011 yılında açılmış.)

Hesapların 2018 yılında ifşa olmalarıyla askıya alındığı belirtiliyor. İfşa olmalarını da hesapların yaptığı “giveaway” nedeniyle olduğu açıklanıyor. Sözü geçen hesaplardan elanmusk, bir blogspot sayfasının linkiyle “Bana 3 BTC veya 30 ETH gönderirseniz Tesla kazanabilirsiniz!” tarzında paylaşımlar yapıyordu. Paylaşımlardan birini alıntılayarak Elon Musk’ın kendisini etiketleyen bir hesap gündeme oturunca Twitter tarafından sahte hesap askıya alınmıştı.

Raporda 2018-2019 yılları arasında bu gibi ünlü isimleri taklit eden birçok sahte hesabın türediğine değinilmişti. Sadece ElanMusk değil, kripto para dünyasının birçok ünlü isminin sahte hesaplarının, birçok kullanıcıyı dolandırmaya yönelik dümenler kurduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, kripto para sahtekârlığı yüzünden kapatılan hesaplar ile, AKP Gençlik Kolları ile ilişkilendirilen yaklaşık 7 bin 340 Türk hesabın arasında bir ilişki bulunamadığın altı çizilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Ledger O Sorunu Çözemezse Sıkıntı Derken, ÇÖZDÜ!

Kripto para cüzdanı Ledger, büyük bir güvenlik açığıyla karşı karşıya geldi.

Yayın:

-

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Popüler kripto para cüzdanlarından Ledger yine bir sorunla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradığını, müşterilerinin e-posta adresleri ile kişisel bilgilerinin maalesef ki sızdırıldığını açıklamıştı.

Üzerinden çok geçmeden Blockchain araştırmaları ile adından söz ettiren Monokh, yeni bir rapor yayınladı. Ledger’ın şu zamana dek ortaya çıkan sorunları ve sorunları ele alış şeklini kronolojik bir şekilde sıralayan Monokh, bir sorunun hâlâ çözülmediğine işaret etti. İddiaya göre sözü edilen sorun Ledger’a bildirildi lakin hâlâ çözülebilmiş değil şeklinde bir açıklama yapıldı.

Sorun cüzdan sahibinin Bitcoin Fork’larından (Litecoin, Bitcoin Cash) gönderme yaparken elindeki Bitcoin’lerin de gittiğini görememesi. Yani cüzdan sahibi Litecoin için işlem yaparken aynı zamanda Bitcoin mainnet’inin kilidini de açmış oluyor. Normal şartlar altında farklı uygulamaların da ulaşamayacağı bilgilere ulaşmasının önü açılıyor.

Sorun Çözüldü!

Kripto para topluluklarından bu sorunla ve daha önceki siber saldırı olayı ile alakalı eleştirilerin odağı olan Ledger, az önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sorunun çözüldüğünü ilan etti.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

17’lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

Twitter hack saldırısının 17 yaşındaki beyni suçsuz olduğunu savundu.

Yayın:

-

17'lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

15 Temmuz gecesi tüm dünyayı sarsan Twitter siber saldırısının faili geçtiğimiz hafta yakalanmıştı. Florida’da yakalanan failin henüz reşit olmayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark olduğu açıklandı.

Yerel haber merkezi Tampa Bay Times’ın haberine göre, Clark’ın 30 farklı suçlamadan 200 yıla kadar hapis istemi bulunuyor. 30 farklı suçlamaya bakacak olursak da sim swap yoluyla hack işlemini gerçekleştirdiği için 17 iletişim dolandırıcılığı suçlaması, hack işlemi öncesinde ve sırasında bireysel bilgileri kullandığı için 11 kişisel bilgi kullanımı, kullandığı bilgiler ile bilgisayar veyahut elektronik cihazlara erişim sağladığı için ve son olarak da bu eylemleri yardımıyla 5 bin dolardan fazla organize dolandırıcılık bulunuyor.

Geçtiğimiz salı günü görülen ön duruşmada Clark, suçsuz olduğunu iddia etti. Ayrıca tutukluluk hâli başladığından beri Clark 725 bin dolar kefalet ile hapiste tutuluyor. Bugün (05.08.2020) tarihinde görülecek olan duruşmada kefaletin tutarında indirime gidilmesi bekleniyor.

İlerleyen duruşmalarda Clark’ın suçsuz olduğu şeklindeki savunmasına devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte Clark, suçunu kabul edip anlaşma yapma yolunu da seçebilir.

Suç Ortakları

Clark, iddialara göre dünyayı sarsan Twitter Hack saldırısında yalnız değildi. İddianameye göre 17 yaşındaki Clark, Birleşik Krallık’ta yaşayan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve 19 yaşındaki Mason Sheppard ile internet üzerinden tanıştı. Üç kafadar 15 Temmuz gecesi herkesin bildiği küresel hack saldırısını gerçekleştirdi.

Elon Musk’tan eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ya, yeni başkanlık adayı Joe Biden’e kadar birçok ismi hedef alan saldırı yaklaşık 3 saat sürmüştü. Bu 3 saat içerisinde 117 bin dolara yakın para toplayan üç kafadarın, hemen hemen benzer suçlamalarla mahkeme salonuna girmesi bekleniyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.