Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53372.94
3.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3152.81
2.96%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.95
5.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.5
3.01%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Uçurtma Projesi Nedir?

Uçurtma Projesi, hayallerine giden serüvende finansal desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere gerekli desteği sağlamayı amaçlayan bir yardım platformudur.

Clock
Paylaş
Uçurtma Projesi Nedir?

Uçurtma Projesi, hayallerine giden serüvende finansal desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere gerekli desteği sağlamayı amaçlayan bir yardım platformudur. Bu proje, öğrencilere destek olmak isteyen kişilere merkeziyetsiz bir platform sunmaktadır. Bu DApp (merkeziyetsiz uygulama) anlayışıyla beraber Uçurtma Projesi’nde şeffaflık ve güven kavramları ilke haline gelmiştir. Platform üzerinde şu anda aktif olarak birbirinden farklı 23 proje bulunmaktadır.

Binance BannerBinance Banner

Uçurtma Projesi’ne Nasıl Destek Olabilirim?

Bu platformda yer alan öğrencilere destek olmak isteyenler, öğrencilerin projelerini inceleme şansına sahiptir. Öğrencilere destek olmak isteyen kişiler sadece birkaç tıklama ile projesini seçtiği öğrenciye kolayca destek olabilir. Bunlara ek olarak, herhangi bir projeye destek olan kişiler destek oldukları öğrencinin gelişim ve başarılarını da takip edebilir. Ayrıca, dileyen kişiler öğrenci projesi seçmeden Uçurtma Projesi’ndeki bütün projelere de destek olabilir. Platformdaki tüm projeler için hedeflenen bağış miktarı anlık olarak 240.000 TRYB iken, toplanan bağış miktarı ise 106.997 TRYB’dir.

Platformdaki projelere destek olmak isteyen kişiler için şu anda dört farklı bağış yöntemi bulunmaktadır. Uçurtma Projesi’ne Avalanche C-Chain üzerinden BiLira “token”ı göndererek destek olabilirsiniz. Platform, ERC-20 ağını da desteklemektedir. ERC-20 ağında işlem gören bütün “token”ları dilerseniz bu projeye destek olmak için kullanabilirsiniz. Uçurtma Projesi’ne destek olmak isteyen kişiler dilerlerse BTC ya da kredi kartları üzerinden de destek olabilmektedir. Kredi kartları üzerinden yapılan destek ödemelerinde de öğrenciler aracı kurumlar olmadan ve herhangi bir ücret ödemeden banka hesaplarında burslarına ulaşabilmektedir. Platformdaki projelere destek olmak isteyen kişiler ilgili cüzdan adreslerine Uçurtma Projesi’nin resmi sitesinden ulaşabilir.

Uçurtma Projesi ve Blokzinciri Teknolojisi

Uçurtma Projesi, ilk olarak Ethereum ağı üzerinde geliştirilen akıllı kontratlarla öğrencilere ağ üzerinde tanımlı olan “token”larla destek toplayıp, belirlenen miktarda desteği öğrencilerin banka hesaplarına ulaştırmada olanak sağlamaktaydı. Uçurtma Projesi, 30 Haziran 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla platformun artık Avalanche üzerinde de aktif olacağını duyurmuştu. Yine aynı şekilde, 26 Temmuz 2021 tarihinde platformun sosyal medya hesabından yapılan duyuruda da Uçurtma Projesi’nin artık Avalanche üzerinde işlem gördüğü ve Ethereum’daki tüm fonların Avalanche’a taşındığı ve öğrencilerin cüzdan adreslerinin yenilendiğini belirtilmişti.

Uçurtma Projesi’nin kurucularından olan Mert Susur, kendi sosyal medya hesabından 28 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı paylaşımla da Avalanche üzerinden yapılan desteklerin başarıyla öğrencilere ulaştığını belirtmişti. Platformun, Avalanche üzerine taşınmasıyla birlikte projelere destek olmak isteyen kişiler Avalanche ile daha düşük ağ ücretleriyle daha hızlı işlem yapma ve öğrenciler de AVAX ile burs kazanma şansına sahip.

Blokzinciri ile beraber tüm burslar öğrencilerin kendi cüzdan adreslerine iletilmektedir. Bu sayede Blokzinciri üzerinde tüm işlemler görüntülenebilir ve şeffaf hale gelmektedir. Platformdaki projelere destek olmak isteyen kişiler açık kaynak kodlu olan akıllı kontratlarla beraber projelere desteklerini sunabilmekte ve bu sayede de öğrencilerin bursları güvenli bir ortamda saklanabilmektedir. Ayrıca, Blokzinciri teknolojisiyle beraber işlemlerde insan etkisi ortadan kaldırıldığından bütün işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Uçurtma Projesi ve NFT Koleksiyonu

Platform, 12 Temmuz 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla açık artırma yöntemiyle bir NFT koleksiyonu satışı gerçekleştireceğini ve bunun gelirlerinin projede yer alan öğrencilere dağıtılacağını belirtmişti. Platformun bir NFT koleksiyonu satışından beklediği gelir ise bir öğrencinin yıllık gideri şeklinde belirtilmiştir.

26 Temmuz 2021 tarihinde Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” adlı NFT serisi Opensea üzerinden açık artırmaya sunulmuştu. Aziz Nesin, Oğuz Atay, Adalet Ağaoğlu gibi birbirinden değerli yazarlarımızın NFT’leri şu anda Opensea üzerinde açık artırma yöntemiyle satışa uygun durumda.

Türk Yazarların Portreleri” Adlı NFT Çalışması

Opensea’de 8 Ağustos 2021 tarihine kadar açık artırmada olacak olan bu NTF koleksiyonuna ise ilk teklif Aziz Nesin portresi için yapıldı. 0.015 ETH değerindeki ilk teklif açılıştan sonraki ilk gün içinde 27 Temmuz 2021 tarihinde yapılmıştı. “Türk Yazarların Portreleri” adlı NFT koleksiyonundaki Aziz Nesin portresi için açık artırmada yapılan en düşük teklif ise şu anda 0.315 WETH. (bu yazı yazıldığı andaki yaklaşık USD değeri: 732.08).

Siz de Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” adlı ölümsüz eserleriyle bizlere servet bırakan ve ışık tutan birbirinden değerli yazarlarımızın bulunduğu NFT koleksiyonu serisinden dilediğinizi Opensea üzerinden satın alarak bir öğrencinin yıllık giderini karşılayarak hayallerine giden yolda ona destek olabilirsiniz.

Blockchain haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar