Muhabbit

Ukrayna, Kripto Para Bağışları İle Askeri Teçhizat Alıyor!

Yetkililer, yapılan kripto para bağışları ile alınan malzemelerin listesini paylaştı.

Ukrayna BTC bağış

Ukrayna BTC bağış

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlatmış olduğu girişim, tüm dünyada tepki toplamaya devam ediyor. Bu kapsamda da dünyanın birçok yerinden Ukrayna’ya yardım yağıyor. Yapılan bu yardımların arasında milyonlarca dolar değerinde kripto para bağışı olduğu biliniyor.

Ukrayna tarafı ise yapılan bu bağışları olabildiğince kendilerine faydalı olacak alanlarda kullanmaya çalıştıklarını belirtiyor. Şimdi ise yapılan yeni bir açıklamada, yapılan bu kripto para bağışlarının, silahlı kuvvetler için binlerce kurşun geçirmez yelek, paketlenmiş öğle yemeği, ilaç ve diğer malzemelere dönüştürüldüğü belirtildi.

Ukrayna Dijital Dönüşüm bakan yardımcısı Alex Bornyakov, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, bu kripto para bağışlarından elde edilen fonları kullanarak 1 Mart’tan bu yana satın alınan malzemelerin bir listesini paylaştı. Liste içerisinde askeri malzemelerin çok fazla yer alması dikkat çekerken, bu malzemeler arasında 5.550 adet kurşun geçirmez yelek, 410.000 adet paketli öğle yemeği ve 500 adet kask olduğu belirtildi.

Ülkenin kripto para birimini güvence altına alma çabalarının başında olan bakan yardımcısı Bornyakov, kripto varlıkların, Ukrayna Amed (sic) Kuvvetlerine fon akışının kolaylaştırılmasında son derece yardımcı olduğunu dile getiriyor.

Kripto Para Bağışları Ülkeye Büyük Katkı Sağlıyor

Ukrayna’nın ilk bağış çağrısından bu yana 100 milyon dolar değerinde kripto para bağışlandı. Hükümet, farklı dijital para türlerinin yanı sıra, özellikle geçen yıl on binlerce dolara satılan CryptoPunk dahil olmak üzere, çeşitli NFT’ler aldı.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Bloomberg’e konuşan Bornyakov, geçen Cuma gününe kadar bu bağışların en az 15 milyon dolarının harcandığını söyledi. Yetkili ayrıca bazı silah tedarikçilerinin ödemeleri doğrudan kripto para olarak kabul ettiğini de açıkladı.

Hükümetin kripto para bağışlarını yönetmesine yardımcı olan Ukraynalı kripto para borsası Kuna.io’nun CEO’su Michael Chobanian Washington Post’a yaptığı açıklamada, “Açıkçası nükleer bomba veya roket satın alamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version