Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61342.91
-2.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3385.05
-0.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.22
1.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $574.8
0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ukrayna Kripto Para Ödemelerini Yasallaştıracak!

Ukraynalılar kripto paralarını kolayca harcayabilecek!

Clock
Paylaş
Ukrayna Kripto Para Ödemelerini Yasallaştıracak!

İddialara göre Ukrayna, kripto para ödemeleri ile ilgili yeni bir yasa tasarısı hazırlamakla meşgul.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın bakan yardımcısı Oleksandr Bornyakov, kripto paradan itibari para dönüşümlerine olanak tanıyan ödeme aracıları ile ödeme yapmanın yasal bir hale geleceğini söyledi.

728×90 muhabbit - Ukrayna Kripto Para Ödemelerini Yasallaştıracak!300x250 muhabbit - Ukrayna Kripto Para Ödemelerini Yasallaştıracak!

Bornyakov, yerel finans kanalı Minfin ile Cuma günü yaptığı röportajda, Ukrayna’nın kripto varlıklarla ilgili yasa taslağının kripto para birimlerini resmi bir para haline getirmediğini, yalnızca kripto para ile ödeme yapılmasına izin vereceğini söyledi.

Fakat yeni yasa, yerel ödeme kanallarının kripto para ile ödeme yapmayı sağlaması için itibari para dönüşümünü şart kılıyor.

Ukrayna sınırları içinde mevzuat gereği dolar olarak ödeme yapamazsınız. Bu sebeple, Ukrayna’da kripto para birimleri ancak aracı bir kurum ile harcanabilir olacak. Yani kripto para birimleri anlık olarak itibari paraya dönüştürülmeli.

Boryakov ayrıca, gelecek olan yasanın kripto para ticaretini ve bu ticaretin kaydını resmileştireceğini açıkladı.

Kripto para ödemeleri konusunda birçok aracı kurumun ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Bu durum da kripto paraların kullanım alanını oldukça genişletebilir.

Daha öncelerde de belirttiğimiz gibi Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Haziran ayı sonlarında sanal varlıklar üzerine olan bir yasa tasarısının kabul edilmesini tavsiye etmişti.

Bu arada bu yeni yasa tasarısı, Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky’nin Ödeme Hizmetleri Yasası olarak isimlendirilen yeni bir yasayı kabul etmesinden kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Yasa, resmi olarak Ukrayna Merkez Bankası’nın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasına olanak sağlayacak.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar