Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51315.07
-1.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2920.07
-0.72%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.12
-5.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $371.9
4.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ukrayna, Kripto Varlıkları Yasallaştıran ve Düzenleyen Yasayı İmzaladı!

Alex Bornyakov yeni kripto para yasasının “Ukrayna’nın savunma sürecinde hayati bir rol oynayacağını” söyledi.

Clock
Paylaş
Ukrayna, Kripto Varlıkları Yasallaştıran ve Düzenleyen Yasayı İmzaladı!

Rusya’nın Ukrayna işgali devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ülkede kripto para varlıkları yasallaştıran “sanal varlıklar üzerine” isimli yasayı resmen imzaladı.

Zelensky’nin imzaladığı bu yeni yasa, artık neyin kripto varlık olarak kabul edileceğini tanımlayacak. Ukrayna Ulusal Bankası ile Menkul Kıymetler ve Borsa Ulusal Komisyonunu kripto para düzenleyicileri olarak görev alacaklar. Ayrıca kripto paraları kimlerin sunabileceğini ve bunların Ukrayna’da nasıl kaydedilmeleri gerektiğini çevreleyen diğer düzenlemeleri belirleyecekler.

Binance BannerBinance Banner

Yasa Tasarısı 17 Şubat’ta Revize Edilmişti

Aslında bu tasarının farklı bir hali geçen eylül’de önerilmişti ancak Başkan Zelensky üstünde değişiklik talep etmişti. Ukrayna hükümeti bunun üzerine ilk olarak 17 Şubat’ta tasarının revize edilmiş halini tanıtmıştı. Bugün imzalanmış olması ise bu yasayı artık resmi hale getiriyor.

Bu arada kripto paraların şu ana kadar Ukrayna’da yasa dışı olmadığını söylemek gerekiyor. Ayrıca Ukrayna’nın duyurusu ülkede Bitcoin’i yasal para yapmakla ilgili değildi yani dolayısıyla bugünkü yasallaştırma adımı El Salvador’un yaptığına benzemiyor, bu yüzden bunu belirtmek önemli.

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov yeni kripto para yasasının “Ukrayna’nın savunma sürecinde hayati bir rol oynayacağını” tweetledi.

Ayrıca Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkede kripto paralar konusunda ulusal bir politika oluşturmakla beraber onaylı kripto para distribütörlerine de izin vermek için çalışacak.

Ukrayna 100 Milyon Dolar Kripto Para Bağışı Aldı

Bu arada Ukrayna, Rus işgaline karşı savaşmaya devam ederken 100 milyon dolara yakın kripto para bağışı da aldı. Ukrayna’ya Bitcoin, Ethereum, Solana, Polkadot ve hatta memecoin Dogecoin olarak kripto para bağışları yapıldı.

Ukrayna’nın Başkan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, 26 Şubat’tan itibaren ülkenin resmi cüzdan adreslerine Bitcoin ve Ethereum bağışı yapılmasını teşvik ediyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, yasanın imzalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Bu yasanın Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması, kripto varlık sektörünü gölgelerden çıkarmak ve Ukrayna’da sanal varlıklar için yasal bir pazar başlatmak yolunda önemli bir adımdır.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Daha fazla Ukrayna haberi için tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar