Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66400.04
2.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3243.59
4.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.38
6.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.6
1.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ukraynalı Bakan: Kripto Paralar, Ülkenin Savunma Hareketinde Önemli Rol Oynadı!

Bilindiği üzere Ukrayna, toplamış olduğu kripto para bağışlarını, askeri teçhizat ve insani yardım alanlarında kullanıyor.

Clock
Paylaş
Ukraynalı Bakan: Kripto Paralar, Ülkenin Savunma Hareketinde Önemli Rol Oynadı!

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından geçen bir yılın ardından, Ukrayna’nın toplamda 70 milyon doların üzerinde kripto para bağışı aldığı belirtildi. Bilindiği üzere Ukrayna, toplamış olduğu bu kripto para bağışlarını, askeri teçhizat ve insani yardım alanlarında kullanıyor.

728×90 muhabbit - Ukraynalı Bakan: Kripto Paralar, Ülkenin Savunma Hareketinde Önemli Rol Oynadı!300x250 muhabbit - Ukraynalı Bakan: Kripto Paralar, Ülkenin Savunma Hareketinde Önemli Rol Oynadı!

Konu ile ilgili olarak Chainalysis tarafından yayımlanan bir rapora göre Ukrayna’nın topladığı kripto para bağışlarının çoğunluğunun “Ether” ile yapıldığı belirtiliyor.

Raporda, toplamda 28,9 milyon dolar değerinde ETH bağışlandığı belirtilirken, BTC ve Tether şeklinde yapılan bağışların sırasıyla 22,8 milyon ve 11,6 milyon dolar olduğu açıklandı.

ukrayna 900x556 - Ukraynalı Bakan: Kripto Paralar, Ülkenin Savunma Hareketinde Önemli Rol Oynadı!

Kaynak: Chainalysis

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, bağışlanan toplam 70 milyon doların yaklaşık %80’inin savaşın ilk birkaç ayında geldiğini belirtti.

“Geleneksel finansal sistemi kullansaydık bu uzun süreler alacaktı. Kripto para yoluyla hayati önem taşıyan öğelerin satın alımını hiç vakit kaybetmeden güvence altına alabildik.”

Bornyakov, ülkeye yapılan bağışların “mutlak bir başarı” olduğunu özellikle belirtiyor. Bornyakov ayrıca, burada önemli olan noktanın sadece gelen bağış miktarının değil, Ukrayna’nın savunma hareketi için bu fonlara erişebilme kolaylığının da önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Bakanın konuşmasına benzer bir açıklama da Ukrayna DAO’nun kurucu ortağı Alona Shevchenko tarafından yapıldı. Shevchenko, Ukrayna’nın, merkez bankacılığı sistemine kısıtlamalar getirildiğinde bu engeli kripto para kullanarak aştıklarını belirtti.

“Merkez bankası, Grivna’daki sıkıntıları durdurmak için Ukrayna içinde ve dışında döviz transferlerine sınırlamalar getirdi. Kripto paralar sayesinde, savunucularımızın bazı acil ihtiyaçlarını karşılayabildik. O dönem bu işin başka yolu yoktu.”

Bağışlar Savaş İhtiyaçlarında Kullanıldı

Ukrayna’ya yönelik başlatılan kripto para bağış kampanyasının ilk dönemlerinde açıklama yapan başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, yapılan kripto para bağışlarının çoğunun, ülkenin askeri teçhizatı, zırh kıyafetleri ve gerekli olan ilaçların alımını finanse etmek için kullanıldığını söyledi.

Ukrayna’da Kripto Para Benimsenmesi Artıyor

Ülkeye yönelik başlatılan kripto para hareketi, Ukrayna’da kripto para birimlerine olan güveni de beraberinde getirdi. Hatta bu durum ile ilgili Chainanalysis tarafından 2022 yılının eylül ayında bir rapor yayımlandı. Raporda, Ukraynalıların, Vietnam ve Filipinler’den sonra kripto paraları en çok benimseyen üçüncü ülke olduğu belirtildi.

Rusya’da Kripto Para Bağışı Toplamaya Başladı

Ukrayna’nın kripto paralar sayesinde elde ettiği avantajı gören Rusya tarafı da benzer girişimlerde bulunarak para akışının daha hızlı olması için çeşitli adımlar attı. Chainalysis’e göre Rus yanlısı askeri gruplar, askeri satın alımları finanse etmek için kripto para bağışlarını kullanma yolunu seçti.

ukrayna2 900x522 - Ukraynalı Bakan: Kripto Paralar, Ülkenin Savunma Hareketinde Önemli Rol Oynadı!
Şubat 2021’den bu yana Rus askeri gruplarının aldığı toplam değer. Kaynak: Chainalysis

Hatta bu kapsamda bir araya gelen 100’den fazla grup, savaş boyunca toplamda 5,4 milyon dolar değerinde kripto para bağışı topladı. Ancak gelen bu bağışlar, temmuz ayından itibaren önemli ölçüde düştü.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar