Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68944.14
0.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3743.79
-0.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.61
-2.46%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.3
-0.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin Dostu Portekiz’i Tercih Ediyor!

Sığınmacı Ukraynalı sayısı 3 milyonu aştı. Kripto para dostu politikaları ile öne çıkan Portekiz, Ukraynalılar tarafından tercih ediliyor.

Clock
Paylaş
Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin Dostu Portekiz’i Tercih Ediyor!

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken her geçen gün daha fazla Ukrayna vatandaşı soluğu ülke dışında alıyor. Çoğu Ukraynalı, en yakın ve güvenli gördükleri Polonya’ya sığınırken, Polonya tarafından daha fazla mültecinin kaldırılamayacağına dair açıklamalar gelmişti.

728×90 muhabbit - Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin Dostu Portekiz'i Tercih Ediyor!300x250 muhabbit - Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin Dostu Portekiz'i Tercih Ediyor!

CBS News’ten edinilen verilere göre şu anda 3 milyondan fazla Ukraynalı ülke dışına sığındı. Alternatif ülke arayışı içerisinde olan Ukraynalılar, olumlu kripto para politikalarına sahip olan Portekiz’i tercih etmeye başladı.

Daha fazla Ukrayna haberi için buraya bakabilirsiniz.

RusyaUkrayna BTC Muhabbit - Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin Dostu Portekiz'i Tercih Ediyor!

Portekiz’e Gitmeye Çalışıyorlar

Bloomberg’ün yeni yayımlanan haberi, 35 yaşındaki Maria Yarotska’nın Ukrayna’dan Portekiz’e yolculuğunu konu almış. Yarotska 6 gün boyunca araba kullanarak annesi, kızı ve köpekleri ile Avrupa’yı baştan sona geçerek Portekiz’e ulaşmış.

Maria Yarotska, bir NEAR Protocol çalışanı. NEAR Protocol kurucu ortaklarından biri ise Ukraynalı.

Portekiz’de birçok meslektaşım var. Onlar bana resmi işlemleri yapmamda yardım ediyorlar. Bu şekilde Portekiz’de kalacağım.

Ukrayna vatandaşları için Portekiz’in tercih edilmesi yalnızca kripto para politikası ile ilgili de değil. Savaş başlamadan önce de Portekiz nüfusunun beşte biri, yabancı uyruklulardan oluşuyordu. Son üç haftada Portekiz’e gelen 13 bin Ukraynalıyı da sayarsak, bu oranda artış yaşanmış durumda.

Portekiz hükümeti savaştan kaçan Ukraynalıların ülkeye girebilmeleri için süreci basitleştiren bir sistem de kurdu. Son üç haftada Portekiz’e giriş yapan Ukraynalı sayısı, 2015 yılının tamamında Portekiz’e gelen Ukraynalı sayısından fazla.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Gelirlerini Vergilendirmeyen 11 Ülke

bitcoin vergi yok - Ukraynalı Mülteciler, Bitcoin Dostu Portekiz'i Tercih Ediyor!

Portekiz: Bir Kripto Para Cenneti

Ülkenin kripto para politikasını daha iyi anlayabilmek için, portugal.com’un yayımladığı “Crypto in Portugal: A Guide to the Crypto-Friendly Countrymakalesini okuyabilirsiniz. Bu makalede de görüleceği üzere Portekiz, kripto para ekosistemine önemli avantajlar sağlamayı amaç edinmiş.

Portekiz’de kripto paralar; bir emtia olarak değil para birimi olarak görülüyor. Kripto paralardan elde edilen gelirler için ise bireysel gelir vergisi ödenmiyor. Ancak eğer kripto para sektöründe çalışan bir işletme sahibi iseniz, yüzde 28 ile yüzde 35 arasında bir gelir vergisine tabi tutuluyorsunuz. Tamamen kripto para ticareti ile geçimini sağladığını beyan edenler için de gelir vergileri söz konusu.

Portekiz yalnızca vergi konularında avantajlara sahip değil. Geçtiğimiz yılın (2021) başlarında Portekiz’in önde gelen elektrik şirketi Luzboa, elektrik faturası ödemeleri için Bitcoin kabul edeceğini duyurmuştu. Ayrıca ülkenin başkenti Lizbon’da Solana ve Avalanche gibi önemli blok zincirlerinin, konferans ve etkinliklerine yakın zamanda tanık olmuştuk.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar