Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56814.21
7.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3234.01
2.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.81
1.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $392.8
-0.96%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Ünlü isimlerin Favorisi Dogecoin Nedir?

Türlü platformlardan ve kişilerden ilgi gören DOGE’un hikayesini öğrenmek ister misiniz?

Clock
Paylaş
Ünlü isimlerin Favorisi Dogecoin Nedir?

2013 yılında Dogecoin, kripto endüstrisinin eğlenceli bir yüzü olarak karşımıza çıkmıştı; şimdi ise dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi. Peki DOGE bu noktaya nasıl geldi?

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, ismini “Doge” adındaki bir karikatürden alan bir kripto para birimidir. DOGE, sektöre eğlence katmanın bir yolu olarak giriş yaptı, fakat ilerleyen yıllar, DOGE’a meraklı bir topluluğun oluşmasını sağladı.

Binance BannerBinance Banner

DOGE, 2013’ten bu yana uzun bir yol kat etti ve 2021’in başındaki fiyat artışı ile kısa bir süre içinde 9 milyar $’lık piyasa değeri elde etti.

Dogecoin’i Kim Tasarladı?

Bir Adobe çalışanı olan Jackson Palmer, 2013’te ortaya çıkan Altcoin sayısına inanamadı ve Twitter üzerinden, Dogecoin’e yatırım yapacağını söyleyen bir tweet attı.

Şakayla karışık bir tweet olmasına rağmen, bu tweet viral haline geldi ve bunun sonucunda Palmer, Dogecoin’i gerçeğe dönüştürmek için Billy Markus ile iş birliği yaptı.

Palmer, 2018 yılında DOGE için, “DOGE benim için her zaman bir hobi projesi olmuştur” dedi. Ancak kripto para biriminin etrafında hızlıca bir topluluk oluştu ve DOGE’un popülaritesi, Palmer’ın tahmininden çok daha ileriye gitti.

Dogecoin Nasıl Çalışıyor?

Dogecoin’in hiç bitmeyen token arzının iyi yanı, fiyatın nispeten sabit kalmasıdır. Olumsuz yanı ise, fiyatın genellikle çok düşük seyretmesidir. Tahmin edebileceğiniz gibi çoğu insan kripto dünyasına yatırım amaçlı giriş yapıyor ve belirli varlıkları ellerinde tutup kâr elde etmeyi amaçlıyor.

Fakat DOGE için durumlar biraz farklı. Token arzının yüksek olması ve fiyatın düşük olması, varlıkları uzun süre elinde tutan yatırımcıları kendisine çekmiyor.

Dogecoin ile Neler Yapabilirsiniz?

Dogecoin’in en önemli kullanım alanlarından biri, çevrimiçi bahşiş sistemidir. Reddit topluluğundaki birinin yazılarını beğenirseniz, onlara DOGE cinsinden bağış gönderebilirsiniz.

Ayrıca, birkaç kripto para borsasında diğer kripto para birimlerini satın almak için de kullanabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde ise, ünlü NBA takımı Dallas Mavericks, DOGE ile bilet ve ürün satışına destek vereceğini açıklamıştı. Görünüşe göre, DOGE sadece yatırımcılar arasında popülarite kazanmıyor ayrıca bir ödeme aracı haline geliyor.

Elon Musk’ın En Sevdiği Para Birimi!

Şaka olarak başlayan Dogecoin, son yıllarda ciddi bir itibar kazandı. Dogecoin hayranları, 2014 yılında NASCAR sürücü Josh Wise’a sponsor oldu, 2014 Kış Olimpiyatları’nda Jamaikalı kızak takımını finanse etti ve daha sonra Kenyalı bir hayır kurumu için bağış düzenledi.

Bu arada kurucu ortak Jackson Palmer, insanların Dogecoin’i bu kadar ciddiye almasından pek hoşlanmadı. Dolandırıcılar, DOGE topluluğunun eğlence odaklı üyelerini kaçırdıktan sonra Palmer, 2015 yılında projeye veda etti. Palmer o zamanlar, çok fazla insanın “çabuk zengin olma” zihniyetine sahip olduğunu ve tokenin amacı dışına çıktığını söyledi.

Dogecoin Ocak 2018’de 2 milyar $’lık piyasa değerine ulaştığında eski kurucu ortağın eleştirilerine maruz kaldı.

Jackson Palmer’ın açıklamaları ise şu şekildeydi:

2 yıldan uzun bir süredir yazılım güncellemesi yayınlamamış bir para biriminin 1 milyar $’dan fazla piyasa değerine sahip olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tüm bunların dışında DOGE, 2020 yılında bir ivmelenme daha yaşadı. Temmuz 2020’de viral bir TikTok videosu, insanları kripto para birimine yatırım yapmaya teşvik etti ve kısa bir sürede fiyatının yükselmesine sebep oldu.

Tüm bunlar yaşanırken, Dogecoin’in resmi Twitter hesabından şu paylaşım yapıldı:

Yatırımcılara, akıllı ve güvenli adımlar atmasını öneren Dogecoin ekibi, yaşanan fiyat yükselmesi olayını pek de takdir etmemiş gibi görünüyor.

Aynı zamanda Elon Musk da kripto para birimi ile tweetler atmaya başladı ve DOGE’un bir hayranı olduğunu söyledi. Elon Musk’ın attığı bir tweet ile DOGE’un fiyatı, %17 artış gösterdi.

DOGE ile alakalı tweetler atmaya devam eden Musk, bir süre daha piyasayı manipüle edecek gibi görünüyor.

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar