Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65241.92
1.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3139.59
2.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.12
5.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $572.1
2.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

USDC ve USDT Arasındaki Dengeler Değişiyor Mu?

USDC, en büyük stablecoin olma yolunda ilerliyor.

Clock
Paylaş
USDC ve USDT Arasındaki Dengeler Değişiyor Mu?

Stablecoin USDC’nin, Ethereum blok zinciri üzerindeki toplam arzı, piyasa lideri olan Tether’in (USDT) arzını aştı.

Etherscan üzerinden alına verilere göre, halihazırda USDC’nin Ethereum üzerindeki mevcut toplam arzı 40.063 milyara ulaşırken, USDT’nin blok zincirindeki toplam arzı ise 39.828 milyar seviyesinde bulunuyor.

728×90 muhabbit - USDC ve USDT Arasındaki Dengeler Değişiyor Mu?300x250 muhabbit - USDC ve USDT Arasındaki Dengeler Değişiyor Mu?
usdc - USDC ve USDT Arasındaki Dengeler Değişiyor Mu?

USDC’nin son zamanlarda yaşadığı bu ani büyümesinin çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu nedenlerin başında ise, merkezi olmayan finans (DeFi) pazarında kullanım oranının artması gösterilebilir. Bilindiği üzere Stablecoin’ler, merkezi olmayan borsalarda işlem yapmak ve DeFi protokolleri üzerinde pasif gelir elde etmek üzere aktif bir şekilde kullanılıyor. Bu işlemlerin artması da stablecoinlerin hacimlerini ciddi oranda artırıyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan USDC yöneticisi şu ifadelere yer verdi:

“Dijital varlık piyasaları yukarı veya aşağı eğilim gösterirken, her iki senaryo da özellikle önemli piyasa hareketleri sırasında USDC için artan talep yaratmaya devam ediyor.”

Açıklamasını detaylandıran yönetici, piyasaların yükseliş dönemlerinde yatırımcıların ellerindeki fiat para birimlerini piyasaya sokmak için USDC’yi kullandığını söyledi. Aksine, piyasalar düşüş yaşadığında ise daha fazla yatırımcının, ellerindeki kripto paraları USDC’ye çevirdiğini ve her iki durumda da USDC’nin kullanımının arttığını belirtiyor.

Tether CTO’su Paolo Ardoino ise yaptığı açıklamada, son dönemlerdeki piyasa düşüşleri USDT’nin kurumlardan olan talebini de etkilediğini belirtiyor. Ardoino ayrıca, her ne kadar kurumlar tarafında düşüş eğilimi olsa da perakende yatırımcılardan gelen talebin artış yaşadığını belirtiyor. Bu anlamda da USDT talebinde artış yaşanan ülkelerin başında ise Türkiye’yi gösteriyor. Ardından da Latin Amerika’daki birçok ülkenin Türkiye’yi takip ettiğini belirtiyor.

Tüm bu gelişmelerin yanında, USDC bazı alanlarda USDT’yi geride bıraksa da, USDT’nin blok zincirindeki toplam arzı, USDC’nin açık ara önünde olmaya devam ediyor. USDT’nin mevcut toplam arzı 82 milyarın üzerinde iken, USDC’nin toplam arzı ise 45 milyar civarında bulunuyor.

satblecoin - USDC ve USDT Arasındaki Dengeler Değişiyor Mu?

Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar