Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67361.47
-3.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3776.1
1.20%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.92
-4.72%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592
-3.47%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

USDT, Piyasa Değeri Bakımından, USDC’nin İki Katına Ulaştı!

Stablecoinler arasında lider konumunda olan USDT, piyasa üzerindeki hakimiyetini artırmaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
USDT, Piyasa Değeri Bakımından, USDC’nin İki Katına Ulaştı!

Stablecoinler arasında lider konumunda olan Tether (USDT), piyasa üzerindeki hakimiyetini artırmaya devam ediyor. Coinmarketcap üzerinden elde edilen verilere göre, Tether’in piyasa değeri yaklaşık 76 milyar dolara yükseldi. Ulaşılan bu miktar, 2022 yılının mayıs ayından itibaren görülen en yüksek seviye olarak dikkat çekiyor.

728×90 muhabbit - USDT, Piyasa Değeri Bakımından, USDC'nin İki Katına Ulaştı!300x250 muhabbit - USDT, Piyasa Değeri Bakımından, USDC'nin İki Katına Ulaştı!

Bunun yanında, USDT’nin ulaştığı piyasa değeri, Boston merkezli Circle şirketi tarafından çıkarılan dünyanın en büyük ikinci stablecoini USD Coin’in (USDC) neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Bahsedilen bu iki stablecoin, piyasa değeri açısından mevcut pazardaki en büyük iki stablecoin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son yıllarda kripto para ekonomisinin değer kazanmaya başlamasıyla birlikte, stablecoinler de dijital varlık ekonomisinin önemli bir özelliği haline geldi. Örneğin, 2020 yılının mart ayında USDC, yaklaşık 564 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahipken, şimdi bu miktar 36 milyar dolar civarına ulaştı.  

İlginizi çekebilir: Stablecoin Nedir?

Ancak USDC’nin üreticisi Circle, son dönemlerde sektör içinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle oldukça fazla değer kaybetti. Buna en büyük örnek olarak ise kısa süre önce yaşanan bankacılık krizi gösterilebilir.

Hatta yaşanan bu krizden sonra, Circle’ın 3,3 milyar dolar kadar rezerv tuttuğu Silikon Valley Bank’in (SVB) iflas durumu neticesinde USDC, kısa bir süreliğine de olsa bir doların altına düşerek yatırımcılara korku yaşattı. Bunun sonucunda ise piyasa içindeki pek çok yatırımcı, alternatif yatırım araçlarına yöneldi.

USDC’nin yaşamış olduğu bu kısa süreli sıkıntılar, her ne kadar çözülmüş gibi görünse de SVB’nin etkileri nedeniyle yatırımcıların çoğunun USDT’ye yöneldiği görülüyor. Bu duruma kanıt olarak, USDT’nin %60,35 ile 2021 yılının eylül ayından bu yana en yüksek hakimiyet oranına ulaşması gösterilebilir.

glassnode studio stablecoins supply dominance relative 1 900x507 - USDT, Piyasa Değeri Bakımından, USDC'nin İki Katına Ulaştı!

Bunun yanında, USDC’nin hakimiyeti ise son bir yıl içinde %38’li seviyelerden yaşadığı önemli bir düşüşle %28 seviyelerine düştü.

Tether Nedir?

Tether (USDT), ABD dolarına eş değerde olması için yaratılmış, blok zinciri tabanlı bir kripto para birimidir. Tether, yatırımcıların aşina olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin itibari para birimi olan USD’nin bir kripto para versiyonu olarak tanımlanabilir. Tether’in (USDT) fiyatı, kendini sürekli 1,00 dolara sabitlemeye çalışır.

Sabit bir fiyatı olan ve banka hesabında tutulan dolar, euro veya geleneksel itibari para birimleriyle birlikte bir rezerve sahip olan kripto paralara stablecoin denir. Tether, hacim olarak en çok kullanılan stablecoindir.

Bitfinex kripto para borsası tarafından oluşturulan ve geliştirilen Tether blok zincirinin, yerel tokenı USDT’tir. Mart 2023 tarihi itibarıyla USDT, 76 milyar doları aşan piyasa değeri ile üçüncü en büyük kripto para birimidir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar