Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $55842
8.65%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3214.2
3.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.04
5.40%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.4
2.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

MENA 2020 Programı için 12 Fintech Girişim Şirketi Seçildi!

Akran şirketler tarafından seçilen ilk 5 girişim firması, MetLife Vakfı’nın sağladığı 150.000$’lık hibe fonunu paylaşacaklar

Clock
Paylaş
MENA 2020 Programı için 12 Fintech Girişim Şirketi Seçildi!

Village Capital, bugün Finance Forward MENA 2020 Programı kapsamında yer almak için seçilen ve aralarında Türk fintech şirketlerinin de bulunduğu 12 erken aşama girişim şirketini açıkladı. Bir hızlandırma programı olan Finance Forward MENA, girişim şirketlerine iş modellerinin iyileştirilmesine ve mevcut ekonomik iklimde en çok ihtiyaç duyulan finansal zorluk çözümleri sunulmasına odaklanan beş haftalık çevrim içi ve yüz yüze eğitimler sağlayacak.

Binance BannerBinance Banner

Hızlandırma programı için seçilen her bir girişim şirketi, mentorlar, potansiyel müşteriler ve ortakların yanı sıra, etkilerini ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları yatırımcılar ile Village Capital’in Abaca gibi kendilerini değerlendirmelerine yardımcı olacak araçları kullanarak yakın biçimde çalışacaklar. Seçilen 5 girişim, MetLife Vakfı’nın sağlamış olduğu 150.000$’lık hibe fonunu paylaşacaktır.

Son on yıl boyunca global finansal kapsayıcılıkta önemli iyileştirme olmasına karşın, özellikle MENA olmak üzere tüm bölgelerde hâlen yapılacak işlerin bulunduğunu belirten Village Capital MENA Programlar ve Ortaklık Yöneticisi Alicia Sornson; “Günlük finans işlemlerini yönetmenin yanı sıra kısa ve uzun vadeli tasarruf ve servet oluşturmak için düşük gelirli bireylere, ailelere ve küçük işletmelere yardımcı olacak ürün geliştiren bu 12 girişimle çalışacak olmaktan son derece heyecanlıyım.” dedi.

Finance Forward MENA 2020, finansal anlamda teknoloji tabanlı çözümler oluşturarak girişimcilere destek sağlayan kurucu ortaklar MetLife Foundation ve PayPal tarafından yönetilmekte olan uzun zamanlı global bir ortaklığın parçası konumunda.

Bu program, Türkiye, Ürdün, Mısır, Lübnan, Tunus ve BAE’den gelen seçilmiş şirketlerle bölge genelinde faaliyet gösteren girişimcilerden başvurular aldı. Bu şirketler, banka hesabı olmayan insanların resmi finansal hizmetlere erişimine yardımcı oluyor, mülteciler ve göçmen işçiler için dijital kimlikler oluşturuyor, genç ve kadınlar için istihdama erişim sağlıyor, küçük işletme sahiplerinin karşılanabilir krediye erişmelerine yardımcı oluyor ve yetersiz hizmet alan insanların gelecek için kazanmalarına, tasarruf etmelerine ve yatırım yapmalarına ilişkin fırsatlar sunuyorlar.

Bu grup, Finance Forward MENA Danışmanlık Kurulunun yanı sıra, yerel partner olarak  Beyond Capital‘ın vermiş olduğu tavsiyesiyle seçildi.

Metlife EMEA Başkanı Dirk Ostijn; “Bireyler ve küçük işletmeler için COVID-19’un yarattığı finansal zorluklar önemlidir. Kriz zamanları büyük yenilikleri kamçılar ve ‘Finance Forward’ girişimcileri bu zorluklara çözümler ararlarken, enerji ve iyimserlikle çalışırlar.” dedi.

MENA’da (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) finansal zorlukları iyileştiren 12 girişim şunlardır;

 1. Bilforon (Ürdün) evlerinde yemek yapan ve satan ev aşçılarıyla müşterilerin birbirleriyle bağlantı kurmalarına izin veren bir pazar uygulamasıdır.
 2. Buyback Bazaar Technology (BAE) kullanıcıların belirli bir dönem içinde ‘geri satın alabilecekleri’ kişisel eşyaları karşılığında nakit paraya acil durum erişimini kolaylaştıran çevrim içi bir portaldır. 
 3. Datacultr Fintech Limited (UAE) kuruluşların yeni kredi alacak müşterilere kredi vermek için akıllı telefonları teminat olarak kullanmalarına, diğer yandan cihazların kullanıcılarda kalmasına izin veren platformdur.
 4. Distichain (BAE) coğrafya veya ölçeğe bakılmaksızın şirketler arasındaki açık ticareti gerçek zamanlı olarak işlem riskini değerlendirmek için bankalarla iş birliği yaparak kolaylaştıran bir e-ticaret ve e-tedarik platformudur.
 5. PayMint (Mısır), küçük işletmelere ve çalışanlarına bordro, nakitsiz ödeme, sigorta, kredi verme ve para transferleri dâhil olmak üzere hizmetler sağlayan küçük işletmelere yönelik finansal hizmetler platformudur.
 6. E-Bursum (Türkiye), öğrencileri onların burs, kitle kaynak kullanımı ve eğitim kredi seçenekleriyle bağlantılarını sağlayarak, diğer yanda gereksiz borca girmemelerine yardımcı olup süreç boyunca yönlendiren bir eğitim finansman platformudur.
 7. HubPay (BAE) finansal kapsayıcılığı geliştiren bir dijital cüzdan yaratırken, para havalelerinin maliyetini azaltmayı hedefleyen para havalesi topluluğuna yönelik dijital bir cüzdandır.
 8. Khazna Tech (Mısır) kullanıcıların maaşlarının kazanılan kısmını ay genelinde herhangi bir anda almalarına izin veren maaş destekli bir kredi ürünüdür.
 9. Markit (Lübnan) küçük ve orta ölçekli bakkalların kendi stoklarını ve teslimat hizmetlerini çevrim içi bir platform yoluyla müşterilerine sunabildikleri talebe bağlı bir bakkal alışverişi teslimat hizmetidir.
 10. Valify Solutions (Mısır) dijital kimlik tanımlama hizmetleri yoluyla kırsal alanlardaki kişilerin resmi finansal hizmetlere erişmelerini sağlamaktadır.
 11. We-Settle (Tunus) faturaları kolaylıkla oluşturmak, izlemek ve tahsil etmek için işletmelere ilişkin bir bulut tabanlı çözümdür.
 12. WorqCompany (Türkiye) yüksek kaliteli sağlayıcılar ve ortaklar için insan kaynakları, muhasebe ve ofis alanı gibi önemli hizmetleri sağlayan küçük işletmeler için tek bir başvuru merkezidir.

Daha fazla bilgi için, Village Capital’de Rustin Finkler’e ([email protected]) ulaşın. 

Türkiye’den de katılımcıların bulunduğu bu programda, kendi ülkemizden isimler görmek, bu sektörün ülkemize katacakları konusunda umut verici. Umuyoruz ki bu tür hızlandırıcı programlar ve teşvik programları, Türk fintech servislerine çok daha fazla motivasyon kaynağı olur.

Village Capital Hakkında

Village Capital girişimcilerin vizyondan kaynaklanan büyük fikirleri ölçeklendirmelerini sağlar. Misyonumuz geleceğin girişimcilerini desteklemek için sistemi yeniden oluşturmaktır. Vizyonumuz, işin öz sermaye ve uzun vadeli zenginlik yarattığı bir gelecektir. 2009’dan beri, yatırım hazırlık programlarımız yoluyla 1.000’i aşkın erken aşamadaki girişimcileri desteklemiştir. Bağlı fonumuz, VilCap Investments, Vault,Fig Loans ve Finix gibi 8 erken aşamadaki ABD fintech şirketi dâhil olmak üzere 100’ü aşkın program mezununa yatırım yapmıştır.

MetLife Vakfı Hakkında

MetLife Vakfı’nda, finansal sağlığın herkese ait olduğuna inanıyoruz. Yetersiz hizmet alan ve daha fazlasını isteyen insanlar ve toplumlar için finansal sağlığı oluşturmak üzere cesur çözümleri, derin finansal uzmanlığı ve anlamlı hibeleri bir araya getiriyoruz. Mali sağlık çözümleri oluşturmak ve daha güçlü toplumlar yaratmak için dünya genelindeki organizasyonlar ile iş birliği yapıyoruz. MetLife Vakfı, MetLife’ın uzun vadeli kurumsal katkı ve toplum katılımı geleneğini sürdürmek için 1976’da oluşturulmuştur. Kuruluşundan 2019’un sonuna kadar, MetLife Vakfı MetLife’ın faaliyet gösterdiği topluluklarda pozitif etki yaratmak için hibe olarak 860 milyon dolar ve hibe ile programla ilgili yatırımlar olmak üzere $85 milyon sağlamıştır. Bugüne kadar, finansal sağlığımız 42 ülkede 9,9 milyon düşük gelirli bireye ulaşmıştır. MetLife Vakfı hakkında daha fazlasını öğrenmek için,metlife.org ziyaret edin. 

PayPal Hakkında

Mali hizmetlere erişimin fırsat yarattığına dair temel bir inançtan güç alan PayPal Holdings Inc (NASDAQ: PYPL), global ekonomide finansal hizmetlerin demokratikleştirilmesine ve insanlara ve işletmelere ekonomiye katılmaları ve gelişmeleri için güç vermeye kararlıdır. Açık dijital ödeme platformu PayPal’ın 277 milyon aktif hesap sahibine bir mobil cihaz üzerinden, bir uygulamadan veya şahsen  çevrim içi olarak yeni yollarla bağlanmaları ve işlem yapmaları için güven vermektedir. Teknolojik yenilik ve stratejik ortaklığın bir birleşimi yoluyla, PayPal parayı yönetmek ve taşımak için daha iyi yollar yaratıyor ve ödemeler gönderilirken, ödeme yapılırken veya ödeme alırken seçim ve esneklik sağlıyor. Dünya genelinde 200’ü aşkın pazarda mevcut olan PayPal platformu Braintree, Venmo, Xoom ve iZettle dâhil olmak üzere tüketicilerin ve tacirlerin 100’ü aşkın para biriminde para almalarına, 56 para biriminde para çekmelerine ve PayPal hesaplarındaki bakiyeleri 25 para biriminde tutmalarına olanak sağlamaktadır. PayPal hakkında daha fazla bilgi için,https://www.paypal.com/about adresini ziyaret edin. PayPal için Holdings, Inc. finansal bilgileri için,https://investor.paypal-corp.com adresini ziyaret edin. 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar