BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Village Capital’ın Finance Forward MENA 2020 Hızlandırma Programı için 12 Fintech Girişim Şirketi Seçildi!

Akran şirketler tarafından seçilen ilk 5 girişim firması, MetLife Vakfı’nın sağladığı 150.000$’lık hibe fonunu paylaşacaklar

Yayın:

-

Finance Forward Mena 2020

Village Capital, bugün Finance Forward MENA 2020 Programı kapsamında yer almak için seçilen ve aralarında Türk fintech şirketlerinin de bulunduğu 12 erken aşama girişim şirketini açıkladı. Bir hızlandırma programı olan Finance Forward MENA, girişim şirketlerine iş modellerinin iyileştirilmesine ve mevcut ekonomik iklimde en çok ihtiyaç duyulan finansal zorluk çözümleri sunulmasına odaklanan beş haftalık çevrim içi ve yüz yüze eğitimler sağlayacak.

Hızlandırma programı için seçilen her bir girişim şirketi, mentorlar, potansiyel müşteriler ve ortakların yanı sıra, etkilerini ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları yatırımcılar ile Village Capital’in Abaca gibi kendilerini değerlendirmelerine yardımcı olacak araçları kullanarak yakın biçimde çalışacaklar. Seçilen 5 girişim, MetLife Vakfı’nın sağlamış olduğu 150.000$’lık hibe fonunu paylaşacaktır.

Son on yıl boyunca global finansal kapsayıcılıkta önemli iyileştirme olmasına karşın, özellikle MENA olmak üzere tüm bölgelerde hâlen yapılacak işlerin bulunduğunu belirten Village Capital MENA Programlar ve Ortaklık Yöneticisi Alicia Sornson; “Günlük finans işlemlerini yönetmenin yanı sıra kısa ve uzun vadeli tasarruf ve servet oluşturmak için düşük gelirli bireylere, ailelere ve küçük işletmelere yardımcı olacak ürün geliştiren bu 12 girişimle çalışacak olmaktan son derece heyecanlıyım.” dedi.

Finance Forward MENA 2020, finansal anlamda teknoloji tabanlı çözümler oluşturarak girişimcilere destek sağlayan kurucu ortaklar MetLife Foundation ve PayPal tarafından yönetilmekte olan uzun zamanlı global bir ortaklığın parçası konumunda.

Bu program, Türkiye, Ürdün, Mısır, Lübnan, Tunus ve BAE’den gelen seçilmiş şirketlerle bölge genelinde faaliyet gösteren girişimcilerden başvurular aldı. Bu şirketler, banka hesabı olmayan insanların resmi finansal hizmetlere erişimine yardımcı oluyor, mülteciler ve göçmen işçiler için dijital kimlikler oluşturuyor, genç ve kadınlar için istihdama erişim sağlıyor, küçük işletme sahiplerinin karşılanabilir krediye erişmelerine yardımcı oluyor ve yetersiz hizmet alan insanların gelecek için kazanmalarına, tasarruf etmelerine ve yatırım yapmalarına ilişkin fırsatlar sunuyorlar.

Bu grup, Finance Forward MENA Danışmanlık Kurulunun yanı sıra, yerel partner olarak  Beyond Capital‘ın vermiş olduğu tavsiyesiyle seçildi.

Metlife EMEA Başkanı Dirk Ostijn; “Bireyler ve küçük işletmeler için COVID-19’un yarattığı finansal zorluklar önemlidir. Kriz zamanları büyük yenilikleri kamçılar ve ‘Finance Forward’ girişimcileri bu zorluklara çözümler ararlarken, enerji ve iyimserlikle çalışırlar.” dedi.

MENA’da (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) finansal zorlukları iyileştiren 12 girişim şunlardır;

 1. Bilforon (Ürdün) evlerinde yemek yapan ve satan ev aşçılarıyla müşterilerin birbirleriyle bağlantı kurmalarına izin veren bir pazar uygulamasıdır.
 2. Buyback Bazaar Technology (BAE) kullanıcıların belirli bir dönem içinde ‘geri satın alabilecekleri’ kişisel eşyaları karşılığında nakit paraya acil durum erişimini kolaylaştıran çevrim içi bir portaldır. 
 3. Datacultr Fintech Limited (UAE) kuruluşların yeni kredi alacak müşterilere kredi vermek için akıllı telefonları teminat olarak kullanmalarına, diğer yandan cihazların kullanıcılarda kalmasına izin veren platformdur.
 4. Distichain (BAE) coğrafya veya ölçeğe bakılmaksızın şirketler arasındaki açık ticareti gerçek zamanlı olarak işlem riskini değerlendirmek için bankalarla iş birliği yaparak kolaylaştıran bir e-ticaret ve e-tedarik platformudur.
 5. PayMint (Mısır), küçük işletmelere ve çalışanlarına bordro, nakitsiz ödeme, sigorta, kredi verme ve para transferleri dâhil olmak üzere hizmetler sağlayan küçük işletmelere yönelik finansal hizmetler platformudur.
 6. E-Bursum (Türkiye), öğrencileri onların burs, kitle kaynak kullanımı ve eğitim kredi seçenekleriyle bağlantılarını sağlayarak, diğer yanda gereksiz borca girmemelerine yardımcı olup süreç boyunca yönlendiren bir eğitim finansman platformudur.
 7. HubPay (BAE) finansal kapsayıcılığı geliştiren bir dijital cüzdan yaratırken, para havalelerinin maliyetini azaltmayı hedefleyen para havalesi topluluğuna yönelik dijital bir cüzdandır.
 8. Khazna Tech (Mısır) kullanıcıların maaşlarının kazanılan kısmını ay genelinde herhangi bir anda almalarına izin veren maaş destekli bir kredi ürünüdür.
 9. Markit (Lübnan) küçük ve orta ölçekli bakkalların kendi stoklarını ve teslimat hizmetlerini çevrim içi bir platform yoluyla müşterilerine sunabildikleri talebe bağlı bir bakkal alışverişi teslimat hizmetidir.
 10. Valify Solutions (Mısır) dijital kimlik tanımlama hizmetleri yoluyla kırsal alanlardaki kişilerin resmi finansal hizmetlere erişmelerini sağlamaktadır.
 11. We-Settle (Tunus) faturaları kolaylıkla oluşturmak, izlemek ve tahsil etmek için işletmelere ilişkin bir bulut tabanlı çözümdür.
 12. WorqCompany (Türkiye) yüksek kaliteli sağlayıcılar ve ortaklar için insan kaynakları, muhasebe ve ofis alanı gibi önemli hizmetleri sağlayan küçük işletmeler için tek bir başvuru merkezidir.

Daha fazla bilgi için, Village Capital’de Rustin Finkler’e ([email protected]) ulaşın. 

Türkiye’den de katılımcıların bulunduğu bu programda, kendi ülkemizden isimler görmek, bu sektörün ülkemize katacakları konusunda umut verici. Umuyoruz ki bu tür hızlandırıcı programlar ve teşvik programları, Türk fintech servislerine çok daha fazla motivasyon kaynağı olur.

Village Capital Hakkında

Village Capital girişimcilerin vizyondan kaynaklanan büyük fikirleri ölçeklendirmelerini sağlar. Misyonumuz geleceğin girişimcilerini desteklemek için sistemi yeniden oluşturmaktır. Vizyonumuz, işin öz sermaye ve uzun vadeli zenginlik yarattığı bir gelecektir. 2009’dan beri, yatırım hazırlık programlarımız yoluyla 1.000’i aşkın erken aşamadaki girişimcileri desteklemiştir. Bağlı fonumuz, VilCap Investments, Vault,Fig Loans ve Finix gibi 8 erken aşamadaki ABD fintech şirketi dâhil olmak üzere 100’ü aşkın program mezununa yatırım yapmıştır.

MetLife Vakfı Hakkında

MetLife Vakfı’nda, finansal sağlığın herkese ait olduğuna inanıyoruz. Yetersiz hizmet alan ve daha fazlasını isteyen insanlar ve toplumlar için finansal sağlığı oluşturmak üzere cesur çözümleri, derin finansal uzmanlığı ve anlamlı hibeleri bir araya getiriyoruz. Mali sağlık çözümleri oluşturmak ve daha güçlü toplumlar yaratmak için dünya genelindeki organizasyonlar ile iş birliği yapıyoruz. MetLife Vakfı, MetLife’ın uzun vadeli kurumsal katkı ve toplum katılımı geleneğini sürdürmek için 1976’da oluşturulmuştur. Kuruluşundan 2019’un sonuna kadar, MetLife Vakfı MetLife’ın faaliyet gösterdiği topluluklarda pozitif etki yaratmak için hibe olarak 860 milyon dolar ve hibe ile programla ilgili yatırımlar olmak üzere $85 milyon sağlamıştır. Bugüne kadar, finansal sağlığımız 42 ülkede 9,9 milyon düşük gelirli bireye ulaşmıştır. MetLife Vakfı hakkında daha fazlasını öğrenmek için,metlife.org ziyaret edin. 

PayPal Hakkında

Mali hizmetlere erişimin fırsat yarattığına dair temel bir inançtan güç alan PayPal Holdings Inc (NASDAQ: PYPL), global ekonomide finansal hizmetlerin demokratikleştirilmesine ve insanlara ve işletmelere ekonomiye katılmaları ve gelişmeleri için güç vermeye kararlıdır. Açık dijital ödeme platformu PayPal’ın 277 milyon aktif hesap sahibine bir mobil cihaz üzerinden, bir uygulamadan veya şahsen  çevrim içi olarak yeni yollarla bağlanmaları ve işlem yapmaları için güven vermektedir. Teknolojik yenilik ve stratejik ortaklığın bir birleşimi yoluyla, PayPal parayı yönetmek ve taşımak için daha iyi yollar yaratıyor ve ödemeler gönderilirken, ödeme yapılırken veya ödeme alırken seçim ve esneklik sağlıyor. Dünya genelinde 200’ü aşkın pazarda mevcut olan PayPal platformu Braintree, Venmo, Xoom ve iZettle dâhil olmak üzere tüketicilerin ve tacirlerin 100’ü aşkın para biriminde para almalarına, 56 para biriminde para çekmelerine ve PayPal hesaplarındaki bakiyeleri 25 para biriminde tutmalarına olanak sağlamaktadır. PayPal hakkında daha fazla bilgi için,https://www.paypal.com/about adresini ziyaret edin. PayPal için Holdings, Inc. finansal bilgileri için,https://investor.paypal-corp.com adresini ziyaret edin. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

EY, Bitcoin Analizi İçin Yeni Bir Araç Yayınladı!

EY, alternatif finans ürünlerine yenisini ekledi!

Yayın:

-

EY

Dünyanın en büyük muhasebe firmalarından biri olan EY, Bitcoin işlemleri de dahil olmak üzere zincir üzerindeki verileri araştırmak için yeni bir çözüm başlattı.

Yeni Explorer and Visualizer çözümü, EY Blockchain Analyzer ürün paketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. 27 Eylül’de yapılan bir duyura göre, beta sürümü artık halka açık bir şekilde ücretsiz olarak sunulmaya başladı.

EY ayrıca, çözümü yakında blockchain web sitesinde bir hizmet olarak sunacağını söylemiş durumda.

Kullanıcılar, görselleştirme teknolojisi ile birlikte arama işlevlerinden yararlanabilecekler. Denetim ekiplerinin belirli işlemleri, adresleri ve blokları arayarak zincir üzerindeki verileri keşfetmesine ve izlemesine olanak tanıyacak. Daha sonra bu toplanan verileri, yasal uyumluluk ve dolandırıcılık risklerini izlemek ve yönetmek için analiz edebilecekler.

EY’nin küresel adli tıp hizmetlerinin başkanı Andrew Gordon, Explorer and Visualizer çözümünün blockchain destekli işlemler için finansal raporlamalayı daha kolay hale getireceğini söyledi. Gordon, sistem hakkında “Dolandırıcılık amaçlı faaliyetler de dahil olmak üzere potansiyel aykırılıkları gözlemlemeye yardımcı olacak”dedi.

Ek olarak EY, OpsChain platformunda, şirketlerin Ethereum blockchaini üzerinde uçtan uca satın alma faaliyetlerini özel ve güvenli bir şekilde yürütmelerini beklediği yeni bir satın alma çözümünü başlatmış durumda.

Çözümün şu an itibarıyla ücretsiz beta sürümü kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu sürüm, iş süreçlerini kurumsal kaynak planlama sistemlerinden, paylaşımlı blockchain tabanlı akıllı sözleşmelere taşıyarak, hacimleri ve küresel harcamaları otomatik olarak izlemelerine izin verdiği söylenmekte. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların pariteye sahip olmalarına ve küresel olarak kabul edilen şartlar ve fiyatlandırma ile çalışmalarına yardımcı olması bekleniyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

DEFI

Uniswap’ta Toplam Kilitlenen Değer 2 Milyar $’ı Aştı!

Uniswap’ın yükselişi sürüyor!

Yayın:

-

toplam

Merkezi olmayan borsa platformu Uniswap, kısa süre önce kilitli toplam değerde (TVL) 1 milyar $’ı aşan ilk DeFi protokolü olmuştu. Basın zamanında ise, Uniswap protokolünde kilitli 2,06 milyar $’lık kripto para birimi mevcut.

DeFi Pulse’a göre Uniswap, TVL olarak 2 milyar $’a ulaşan ilk DeFi protokolü olurken, Uniswap’ın pazar hakimiyeti %18,59 olarak görünmekte. Bununla beraber tüm DeFi protokollerinin üzerindeki TVL ise 11,11 milyar $’a dayanmış durumda.

TVL’de Uniswap’ın arkasında gelen isimler, Maker ve Aave olarak görünüyor. Maker’ın sağladığı TVL 1,95 milyar $ seviyelerinde. Aave ise 1,56 milyar $ civarında gezinmekte. İki protokolünde 2 milyar $ seviyelerine gelmesi çokta zor görünmüyor.

Uniswap, kendi yönetişim tokenı UNI’yi piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra en popüler DeFi protokolü oldu. UNI tokenının piyasaya sürülmesinden saatler sonra, protokol popülarite olarak ciddi bir artış gördü. Bununla beraber UNI, Binance ve Coinbase dahil olmak üzere birçok kripto para borsasında listelenmeye başladı. Ayrıca, kullanıcılar kendilerine tahsis edilen UNI tokenlarını talep etmek için çok acele etti, bu durumda büyük bir Ethereum ağ tıkanıklığına neden olarak ağdaki işlem ücretlerinde ciddi bir artışa sebep oldu. Uniswap, 18 Eylül’de toplam gas tüketiminin %35’ini oluşturdu ve gas fiyatları 700 gwei’ye kadar yükseldi.

Uniswap’ın tokenıda son zamnalarda piyasa büyüklerine meydan okurken, kripto para birimi piyasası aşağı doğru işlem görüyordu. Uniswap tokenı, kripto piyasası dibe vururken hafif kazançlar elde etti. Bu durum DeFi endüstrisinin gelecekte daha fazla kurumsal benimseme yaşayabileceği anlamına gelebilir.

Uniswap, KuCoin Olayında Kullanılmış Olabilir!

Bildiğiniz üzere KuCoin, yaklaşık 150 milyon $ değerinde Bitcoin, ERC-2 tokenları ve Ethereum’un sistemlerinden çekilmesi ile birlikte bir hack saldırısına kurban gitmişti.

KuCoin hacker’ı, çalınan ER-20 tokenlarını Uniswap üzerinde satmaya çalıştı. Bununla beraber, anonim saldırganın ERC-20 tokenlarını Ethereum’a çevirmiş olsa bile, Ethereum blockchaininde iz bıraktığı bir kesindir.

Bilgisayar korsanı, “Ocean” isimli bir token dahil olmak üzere, merkezi olmayan borsa Uniswap’ta ERC-20 tokenlarını takas etmeye çalıştı. Bu hareket, Ocean tokenını bir saatten kısa bir sürede %4 aşağı çekti.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.