Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66196.67
1.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3563.01
4.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.1
2.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.3
1.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vitalik Buterin, Ethereum’un Merkezileşen Node Sorunu İçin Ne Düşünüyor?

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, node’ların normal insanlar için daha kolay ve ekonomik hale getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Clock
Paylaş
Vitalik Buterin, Ethereum’un Merkezileşen Node Sorunu İçin Ne Düşünüyor?

Ethereum, uzun süredir merkezileşen node sorunuyla karşı karşıya. Korea Blockchain Week‘e konuşmacı olarak katılan Vitalik Buterin, soruna dair bazı önemli çözümler sundu.

Node olarak bilinen bilgisayar sunucularının çok büyük bir kısmı birkaç büyük şirket tarafından yönetiliyor. Bu durum ise blockchain’in hedeflediği ademi merkeziyetçilik fikrine ters düşüyor.

728×90 muhabbit - Vitalik Buterin, Ethereum'un Merkezileşen Node Sorunu İçin Ne Düşünüyor?300x250 muhabbit - Vitalik Buterin, Ethereum'un Merkezileşen Node Sorunu İçin Ne Düşünüyor?

Şu an için, Amazon gibi büyük hizmet sağlayıcıları, Ethereum’un node’larının yaklaşık 5900’ünü barındırıyor. Bu durum Amazon’un yaşayacağı olası bir sorunda Ethereum’un da aynı şekilde etkileneceği anlamına geliyor.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin ise node’ların normal insanlar için daha kolay ve ekonomik hale getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Buterin, sorunun çözülebilmesi için ”statelessness” adında ilginç bir fikir önerdi.

Şu anki durumda bir Ethereum node’unun çalıştırılması için yüzlerce gigabayt depolama kapasitesine ihtiyaç duyuluyor. Stateless istemciler, bu kaynak gereksinimini büyük ölçüde azaltmayı amaçlıyor. Bu yaklaşım, sadece daha fazla bireysel katılımı teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda Ethereum’u merkezileşme risklerine karşı daha dirençli hale getiriyor.

Vitalik Buterin: Ethereum’un en acil sorunu ölçeklenebilirlik

Buterin, statelessness‘in Ethereum ekosistemine kademeli olarak tanıtılacağı “The Verge” ve “The Purge” adını taşıyan yöntemlerden bahsetti. Bu çözüm hemen uygulanmasa da, aşamalı bir yaklaşım, özen ve titizlikle soruna yaklaşıldığını gösteriyor. Ancak Buterin, bu sorunun tamamen çözülmesinin yıllar hatta on yıllar sürebileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Buterin, node merkezileşme sorununu çözmenin sadece daha büyük bir bulmacanın parçası olduğunu açıkladı. Daha iyi belgeleme, basitleştirilmiş staking işlemleri ve güçlü güvenlik önlemlerine vurgu yaparak, daha kapsayıcı ve dirençli bir ağın oluşturulması gerektiğini söyledi.

Merkezileşme sorununu ele almanın ötesinde, Vitalik Buterin, Ethereum’un en acil sorununun ölçeklenebilirlik olduğunu yeniden vurguladı. Ethereum’un işlem kapasitesini artırmak için tasarlanmış sıfır bilgi (ZK) rollup teknolojisine de özellikle atıfta bulundu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar