Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51503.45
1.26%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2996.96
2.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.87
2.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $381.9
1.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vitalik Buterin: Kripto Para Ödemeleri Hak Ettiği İlgiyi Görmüyor!

Vitalik Buterin kripto para ödemelerinin fiat paralara göre ne denli pratik olduğunun insanlar tarafından anlaşılmadığını dile getirdi.

Clock
Paylaş
Vitalik Buterin: Kripto Para Ödemeleri Hak Ettiği İlgiyi Görmüyor!

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin kripto para ile gerçekleştirilen ödemelerin, fiat paralara göre ne denli pratik olduğunun insanlar tarafından anlaşılmadığını dile getirdi. Buterin’e göre özellikle uluslararası ödemeler söz konusu olduğunda kripto paralar büyük kolaylık sağlıyor. 

Binance BannerBinance Banner

Yorumlarını Twitter üzerinden dile getiren Vitalik Buterin, kripto para ödemelerinin yalnızca sansüre karşı bir direniş sergileme anlamına gelmediğini, aynı zamanda daha kullanışlı oldukları için de fiat para ödemelerinden üstün olduklarını iddia etti. 

Kripto paraların ödemelerde benimsenmesi son zamanlarda dünya genelinde ilgi görmeye başladı. PYMNTS veri platformunun “Kripto para ile ödeme yapmak” isimli Haziran 2022 tarihli raporuna göre senelik geliri 1 milyar doları aşan şirketlerin %85’i, kripto para ödemelerini yeni müşteriler kazanmak amacıyla benimsemek istiyor. 

Kripto para kredi kartları da benzer bir şekilde yaygınlaşıyor. Binance’in geçtiğimiz günlerde Mastercard ile Arjantinli kullanıcılar için yaptığı anlaşma, bu konuya büyük bir örnek oluşturuyor. Bu kartların çoğu kullanıcılara kartları ödeme amaçlı kullanmaları ve kripto para harcamaları karşılığında kripto para ödüller de vadediyor. 

Vitalik Buterin

Herkes Vitalik İle Aynı Fikirde Değil

Vitalik’in de altını çizdiği gibi, kripto paralar özellikle uluslararası para transferinde ve yardım kuruluşlarına yapılan bağışlarda oldukça işlevseller. Geleneksel olarak fiat paralar üzerinden gerçekleştirilen uluslararası para transferleri çok uzun sürebiliyor ve yüksek kesim ücretlerine tabii olabiliyor. 

Tüm avantajlarına rağmen herkes kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması konusunda hemfikir değil. Pek çok kişi bu duruma karşı çıkma gerekçesi olarak fiyatlardaki oynaklığı, kullanımının fazla kolay olmasını, yasal düzlemdeki riskleri ve bazı kripto paraların işlem ücretlerinin fazlalığını öne sürüyor. 

İlginizi çekebilir: Vitalik Buterin’den, Metaverse Çalışmaları Hakkında İlginç Yorumlar!

Her ne kadar işlemden işleme değişecek olsa da, Bitcoin blockchaini saniyede yaklaşık 5 işlem gerçekleştirebiliyor ve ortalama işlem ücreti 0,819 civarında seyrediyor. Ether saniyede 29,3 işlem gerçekleştiriyor ve ortalama işlem ücreti 1,57 dolar civarında seyrediyor. Visa ise saniyede 24.000 işlem gerçekleştirebiliyor ve işlem ücretleri her işlem başına %1,4-2,5 arasında değişiyor. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar