Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66821.94
0.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3633.02
1.99%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.24
0.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $611.4
0.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Vitalik Buterin: UNI, Oracle Token Olmak İçin Uygun!

Ethereum’un kurucularından olan Vitalik Buterin, oracle token önerisi için UNI’yi önerdi!

Clock
Paylaş
Vitalik Buterin: UNI, Oracle Token Olmak İçin Uygun!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Uni token hakkında konuştu. Uniswap’ın yönetim forumundaki bir gönderide UNI “token”in, neden iyi bir oracle token olabileceğine dair düşüncelerini açıkladı.

728×90 muhabbit - Vitalik Buterin: UNI, Oracle Token Olmak İçin Uygun!300x250 muhabbit - Vitalik Buterin: UNI, Oracle Token Olmak İçin Uygun!

12 Mayıs’ta Vitalik Buterin, merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe doğru fiyat beslemelerinin ve “oracle”ların önemini detaylandırdı.

Uniswap, merkezi olmayan borsada (DEX) işlem gören ERC-20 “token”larının fiyatı için bir oracle sağladı. Fakat dış dünyadaki hiçbir şey için fiyat sağlayamadığı için gerçek bir oracle olmadığını belirtti.

Vitalik konuyla alakalı şunları söyledi:

Algoritmik “stablecoin”lerin çalışabilmesi için ETH/USD fiyatının bir “oracle”a ihtiyacı var. Özellikle blockchain dışında olan USD’ler için bir oracle’a ihtiyaç var. USD’nin herhangi bir blockchain üzerinde somutlaştırılmak iyi bir yol değil.

Ayrıca sentetik varlıklar Ethereum’un fiyatı için doğru oracle’lara ihtiyaç duyar. Bu nedenle Buterin, bunu sağlamak için Uniswap’in devreye girmesini önerdi.

Buterin, yönetimi en aza indirilmiş “stabilcoin”lerin şu anda Chainlink’i oracle olarak kullandığını belirtti. Ancak, yanlış veriler için otomatik bir ceza mekanizması şuan için yok. Chainlink’in karmaşıklığı, bu durumda bir dezavantaj olabilceğine de söyledi.

Chainlink’e olan teşvikleri, optimize etmeye ve saldırı maliyetini en üst düzeye çıkarmaya çalışmalıyız. Daha fazla odaklanan ve bir alternatifle yola devam etmek, uzun vade de daha iyi olacaktır.

Buterin, token sahiplerinin çoğu bozulursa, merkezi olmayan oracle’ların saldırılara açık olduğunu açıkladı. Yoksa piyasa değerinin en az yarısı kadar bir maliyetle ağa hard fork yapmasına neden olur.

Bu sebeple Vitalik sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu nedenle bir DeFi projesi için merkezi olmayan oracle, her şeyden önce büyük bir piyasa değeri olan bir “token”a dayanmalıdır.

Saldırı maliyetini en üst düzeye çıkarmak çok önemlidir. Piyasadaki en yüksek iki Ethereum tabanlı token LINK ve UNI‘dir.

Uniswap İyi Bir Seçenek Mi?

Buterin, Uniswap’in güçlü bir stabilcoin ekosisteminden büyük ölçüde faydalandığını, bu nedenle “oracle”ları protokollarını desteklemek için bazı fedakarlıklar olabileceğinden de bahsetti.

Vitalik açıklamaya şu şekilde devam etti:

Uniswap v3, “stablecoin <-> stablecoin” işlemleri için yüksek sermaye verimliliğine yönelik olarak optimize edildi. Bu şekilde işlemlerden çok yüksek miktarlarda ücret geliri elde edilmesini muhtemel kıldı.

Ek olarak, sentetik varlıkların hacimleri zincir üzerinde artarsa, Uniswap için daha da değerli hale gelir.

Daha fazla haber için : Öne Çıkanlar

Haberlere anında ulaşmak ve daha fazla bilgi için Telegram grubumuza katılabilirsiniz…

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar