Muhabbit

Vitalik Buterin’den, Rusya Ukrayna Krizi Yorumu

Ukrayna’ya yönelik bir saldırı yalnızca Ukrayna’ya değil Rusya ve insanlığa zarar verebilir.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin 23.02.2022 Çarşamba günü ana dilinde bir tweet attı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “Ukrayna ve Rus halkına karşı bir suç” olduğunu yazdı.

Putin’in Ukrayna ile olan anlaşmazlığı barışçıl bir çözüme kavuşturmak yerine savaşa gitme kararına çok üzüldüm.

Dünya gündeminde bu hafta oldukça hareketli gelişmeler yaşandı. Rusya doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıdıktan sonra Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” yapacağını ilan etti ve aslında bu tam bir işgal anlamı taşıyordu.

Saldırı İnsanlığa Zarar Verir!

Vitalik Buterin, şubat ayının başlarında Rusya’nın çatışmayı kendi yarattığını ve tırmandırmaya çalıştığını yazmıştı. “Ukrayna’ya yönelik bir saldırı yalnızca Ukrayna’ya değil Rusya ve insanlığa zarar verebilir”

Buterin’in hayatına baktığımızda 2000 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etmeden önce Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonraki yıllarda Rusya’da doğduğunu ve aynı dönemde Putin’in başkan olduğunu görüyoruz.

Aynı zamanda Vitalik Buterin’in babası Dmitry’in, Putin hakkında güçlü görüşlere sahip olduğu da biliniyor. 2021 başlarında verdiği bir röportajda, “O bir KGB ve onlar milyonlarca Rus ile Ukraynalıya işkence edip öldüren insanlar” demişti.

Vitalik Buterin Muhabbit

Vitalik Buterin: Ethereum Tarafsız Ben Değilim!

Bunların yanı sıra Vitalik Buterin, daha önce diplomasi girişiminde de bulunmuştu. 2017 yılında Rusya’nın Ethereum ağını kullanmasını sağlamak için Putin ile bir araya gelmişti.

Putin ise bundan kısa bir süre önce, ülkenin enerji kaynaklarının Bitcoin madenciliğinde “belirli rekabet avantajı” sağladığını öne sürdü ve Rusya’nın merkez bankasını da reddetti. 2019’da ayrıca, eskiden Sovyetlere bağlı olan ülkelerde Bitcoin madenciliğinin “ABD yaptırımlarına son vermek” için nasıl kullanılabileceğini araştırdı.

Fakat yine de Putin ve Rusya, otoriterliğe karşı çıkma eğiliminde olan kripto paraları tam olarak benimsemedi. Tüm dünyada binlerce insan tarafından işletilen dağıtılmış blok zincirleri aslında partizan değildir ve tasarım gereği merkeziyetsizdir. Ama siyasi bakış açısına sahip insanlar tarafından yaratıldıkları bir gerçek.

Son olarak Vitalik Buterin, ”Ethereum tarafsız, ama ben değilim.” diyerek görüşünü ortaya koydu.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version