Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66659.6
3.86%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3504.79
2.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.4
4.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.7
3.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vitalik Buterin’in MEV ve Sansür Odaklı Yeni Yol Haritası

Buterin, Ethereum güncel yol haritasında merkezileşme tehditlerini azaltmaya öncelik vererek sansür sorununa çözümler arıyor.

Clock
Paylaş
Vitalik Buterin’in MEV ve Sansür Odaklı Yeni Yol Haritası

Ethereum, finansal özgürlük ve merkeziyetsizlik ilkelerine sıkı sıkıya bağlı ilkeler dizisi üzerine kuruldu. Fakat son zamanlarda bu ilkeler sarsılarak Ethereum tarafını kaygılandırıyor.

Geliştiriciler ve büyük paralı balinalar, Ethereum’un merkeziyetsizliğinin zarar gördüğünü sık sık dile getirdikten sonra Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı Vitalik Buterin, iyileştirmelerin yapıldığı güncellenmiş bir yol haritası paylaştı.

728×90 muhabbit - Vitalik Buterin'in MEV ve Sansür Odaklı Yeni Yol Haritası300x250 muhabbit - Vitalik Buterin'in MEV ve Sansür Odaklı Yeni Yol Haritası

Bu iyileştirmenin temelinde, blokun içeriğinden faydalanarak maksimum çıkarılabilir değer (MEV) kazanımları elde eden validatörlerin çalıştırdığı algoritmaların, dolaylı yollardan sansüre ve doğrudan adaletsiz kazançlara yol açması yatıyor. Sansür ve MEV, son aylarda Ethereum için daha büyük bir problem haline geldi. Sansür ile birlikte hükümetler ağın tarafsızlığını ve merkeziyetsizliğini büyük ölçüde tehdit ediyor. Ethereum tarafı bu tehditler karşısında gerekli planlamaları yapmakla birlikte bu probleme öncelik veriyor.

ABD Hazine Dış Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), Ethereum ağında zk-SNARK teknolojisini kullanarak coin mikseri uygulaması çalıştıran Tornado Cash ile ilişkili adresleri sansürlemeye başladığından beri Ethereum gibi merkeziyetsizlik odaklı blok zinicirlere, merkezi otoriteler tarafından büyük bir darbe vurulmuştur.

İlginizi çekebilir: Tornado Cash Nedir, Nasıl Çalışır?

Etherum’un Yeni Yol Haritası

Buterin’in yol haritası; her biri blok zincirin temel kodu için önerilen yükseltmelerden oluşan, paralel olarak ilerleyen 6 geliştirme “adımına” bölünmüştür.

Ethereum roadmap guncel 524x600 - Vitalik Buterin'in MEV ve Sansür Odaklı Yeni Yol Haritası


Ethereum’un ilk adımı olan “The Merge”, ağın Proof of Stake konsensüsüne geçmesiyle eylül ayında önemli bir dönüm noktasına ulaştı ve Bitcoin’in devam ettirdiği yüksek ölçüde enerji harcanan Proof of Work konsensüsünü terk etti.

İlginizi çekebilir: Dağıtılmış Validatör Teknolojisi Nedir?

Yeni yol haritasında, ölçeklenme odaklı ikinci adım “The Surge” ile önemli revizyonlar gören verimlilik odaklı dördüncü adım “The Verge” arasında “The Scourge” adında yeni bir adım yer alıyor.
Buterin’in yeni yol haritasına göre The Scourge’ün amacı; işlemlerin tarafsızlığı, MEV’den, merkezileşme ve diğer protokol risklerinden kaçınmaktır.

Ölçeklendirme Adımı The Scourge

Sansür ve MEV yüzünden Ethereum için büyük zorlukların ortaya çıktığından bahsetmiştik, Buterin ve ağa diğer temel katkıda bulunanlar, zararlarının programlanabileceğini söylüyor. The Scourge’e dahil edilen sansür ve MEV sorunlarını ele almanın yolu Proposer Builder Seperation (PBS) uygulamasından geçiyor.

Bugün Ethereum’un validatörleri, işlemlerin bloklar halinde derlenmesinden (building) ve bu blokların Ethereum’un ledger’ına kabul edilebilmeleri için diğer validatörlere sunulmasından (proposing) sorumludur.

PBS, building ve proposing’ini iki farklı role ayıran bir güncellemedir. Blok içeriklerini oluşturanlarla bloku onaylayanların ayrılması ve blok içeriklerinin en yüksek gas teklifini verenler tarafından oluşturulmasını kapsar. Buradaki amaç MEV’e ve sansüre dirençli bir Ethereum oluşturmaktır.

PBS, çeşitli güncellemelerle Proposer’in rolünü sadece en yüksek gas teklifi veren işlemin blok gövdesine eklemesi ve builder’lere iletilmesi olarak sınırlamayı amaçlıyor. Proposer’ler blok içeriğine müdahale edemediğinden sansür ve MEV mümkün olmayacak diyebiliriz.

MEV sağlayan yazılımın arkasındaki firma olan Flashbots, daha adil bir MEV kazanımı sağlamayı hedefliyor. PBS uygulaması ile birlikte Ethereum’da haksız MEV kazançları ve sansürün ortadan kalkmasıyla merkeziyetsizlik kapsamında rahat bir nefes alınması hedefleniyor.

Son Olarak

Ethereum’un açık kaynaklı geliştirici topluluğu, büyük güncellemeleri uygulamak konusunda yavaşlığıyla ünlüdür ve yeni bir yol haritasının yayınlanması, Buterin’in bir PR oyunu olarak görülmektedir. İyi isimlendirmeler (6 adımlı yol haritası) ve PR çalışmalarıyla Ethereum topluluğu, kullanıcılar için merak uyandıracak güncellemeler ile ilgiyi üzerlerine çekmeyi başarmıştır.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar