Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60060
2.57%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3202.74
1.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.89
0.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537.1
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Wall Street Şirketleri Kripto Para Borsası Açtı

Geleneksel finans şirketleri kripto alanına geçiyor.

Clock
Paylaş
Wall Street Şirketleri Kripto Para Borsası Açtı

ABD’deki son düzenleyici baskılara rağmen Fidelity Digital Assets, Charles Schwab ve Citadel Securities gibi önemli birkaç Wall Street şirketinin desteklediği EDX Markets, bugün -20.06.2023- ilk işlemlerini gerçekleştirdi.

728×90 muhabbit - Wall Street Şirketleri Kripto Para Borsası Açtı300x250 muhabbit - Wall Street Şirketleri Kripto Para Borsası Açtı

Geleneksel finansın bazı prensiplerini kripto dünyasına taşımak, uyum sağlamak ve çıkar çatışmalarını azaltmak amacını taşıdığı belirtilen EDX; GSR Markets ve Miami International Holdings gibi şirketleri de bünyesine katarak, yeni bir fonlama turunu tamamladığını duyurdu.

EDX Markets CEO’su Jamil Nazarali, kurumsal yatırımcıların geleneksel finansta benimsenen uygulamalarla benzer şekillerde kripto piyasalarına erişim istediğini ifade ederek şunları söyledi:

“EDX’in sektör zorluklarına rağmen yeni yatırımcıları ve ortakları çekme yeteneği, platformumuzun gücünü, güvenli ve uyumlu bir kripto para piyasasına olan talebi göstermektedir. Geleneksel finansın en iyisini kripto para piyasalarına getirmek için kararlıyız.”

Halborn Security’nin işletme müdürü David Schwed’e göre ise EDX; Wall Street bankalarının bu alana girerken ihtiyaç duyacakları altyapıyı, yazılımları ve teknolojiyi sunuyor. Schwed sözlerine şöyle devam etti: “Bana göre, şu anda doğru hareketi yapıyorlar. Çünkü alana giren ve düzenlenmiş taraftaki uç noktalarda inşa etmek isteyen her kimse, bu tür bir teknolojiye ihtiyaç duyacak.”

EDX’nin ilk işlemleri, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın ABD’nin ilk spot Bitcoin ETF’sini kurma girişiminden sadece birkaç gün sonra gerçekleşti. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sektörün önde gelen oyuncuları Binance ve Coinbase’a yönelik düzenlemeleri sıkılaştırdığı bir dönemde, EDX Markets, Wall Street’in kripto alanına girmesine yardımcı olmaya hazır görünüyor.

MicroStrategy’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Michael Saylor’ın da aralarında olduğu birçok kripto varlık yorumcusu, Wall Street’in kararlı bir şekilde kripto para alanına girdiğine inanıyor. Bu gelişme, büyük oyuncuların kripto para alanına güvenle girebilmelerini ve düzenlemeleri takip edebilmelerini sağlamak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

EDX, listelemede sadece 4 kripto para seçeneği sunuyor

Bugün birçok büyük kripto para borsası müşterilere çok seçenekli listeler sunarken, EDX yatırımcılara sadece dört koin sunuyor: Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash. CoinGecko verilerine göre ise bu tokenlar tüm kripto piyasasının %67’sini oluşturuyor.

Sınırlı listelemenin muhtemelen başka nedenleri de olabilir. Hatırlarsanız SEC Başkanı Gary Gensler, borsalarda Bitcoin dışındaki her şeyin bir menkul kıymet olduğunu belirtmişti ve kurum, birkaç önde gelen altcoin’i Binance ve Coinbase’a yönelik dava süreçlerine dahil etmişti.

Son bir haftada kripto endüstrisinde olanları özetlerlersek;

BlackRock, Bitcoin spot ETF’si için başvuruda bulundu.
Deutsche Bank kripto saklama hizmetini başlatıyor.
Citadel, Fidelity ve Charles Schwab yeni kripto borsası EDX Markets’i piyasaya sürdü.
ve ardından Bitcoin %6 arttı. Bu da gösteriyor ki geleneksel finans agresif bir şekilde kripto para alanına geçiyor.

Bu yazıyı hazırlarken gelen son dakika haberine göre ise, bünyesinde 90 milyar dolarlık varlık yönetimi bulunan WisdomTree, tekrar spot Bitcoin ETF başvurusu yaptı. Şirket, 2021 ve 2022 yıllarında bir spot Bitcoin ETF’si listelemeye çalışmıştı ancak SEC tarafından reddedilmişti.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar