BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’ın yıllık toplantısında, Corona virüsü sebebiyle sekteye uğrayan ABD piyasasına temkinli yaklaştığını açıkladı. Peki tüm dünyada etkili olan Corona virüsünün yarılanması (halving) yaklaşan Bitcoin için nasıl bir etkisi oldu?

Yayın:

-

buffett

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’ın yıllık toplantısında, Corona virüsü sebebiyle sekteye uğrayan ABD piyasasına temkinli yaklaştığını açıkladı. Peki tüm dünyada etkili olan Corona virüsünün yarılanması (halving) yaklaşan Bitcoin için nasıl bir etkisi oldu?

Dünyanın en başarılı yatırımcıları arasında yer alan Warren Buffett, ABD borsalarının toparlanamaması ihtimaline karşı, 137 milyar dolarlık nakitlerini harcama konusunda temkinli davranıyor. Ki bu temkinli hâli de bir süredir ralli içerisinde olan Bitcoin’in hareketini bozabilir.

Bir süredir ABD piyasasıyla kurduğu korelasyonda kopukluk olan lider kripto para birimi Bitcoin, yaklaşık iki aylık bir sürede 3.600 dolardan 9.500 dolara kadar ulaştı.

Bu ani yükselişin bir sebebi olarak çoğu analist organik spot hacminin yüksekliğini öne sürdü. Özellikle de Nisan ayında 3.600 dolardan 7.000 dolara fırlamasının bireysel kripto para yatırımcılarının Bitcoin stoklamaları sonucu olduğu düşünülüyor.

Coinbase gibi büyük kripto para borsalarından gelen yüksek spot hacimleri tabii ki olumlu olarak düşünülebilir. Lakin iki ay içinde böylesine bir yükselişin sürdürülebilirliği açısından yeterli olmayabilir.

Her yıl düzenlenen Berkshire Hathaway hissedarlarının toplantısında konuşan Buffett, piyasalarda şu an yaşanan durumun kötüleşmesi hâlinde 137 milyar doların bile pek de büyük bir meblağ olmayacağını savundu. Toplantıda, tüm dünyada etkin bir nüfuza sahip olan Coca Cola ve Kraft Heinz gibi büyük şirketlerin bile risk altında olduğunun altı çizildi.

Corona Virüsü Bitcoin’i Nasıl Etkiledi? Halving Ne Olacak?

Tüm dünyada büyük bir krize sebep olan Corona virüsü pandemisi, etkilerini kripto para piyasalarında da gösteriyor. Ne kadar Bitcoin kaos sever bir kripto para birimi düşüncesi hâkim olsa da pandemi ilanından sonra Bitcoin’in keskin bir düşüşe geçtiği görülmüştü. Yarılanma öncesi yükselmenin olabileceği ve 10.000 dolar barajından sonra 15.000 dolara çıkabileceği düşünülüyordu. Pandemi ilanıyla bu düşünce çürüyerek 3.600 dolara kadar bir düşüş yaşandı. Lakin bu düşüş çok uzun sürmedi. Nisan ayının ortalarında halving tarihinin yaklaşmasıyla beraber tekrar toparlanacağı konuşulurken Bitcoin, söylemleri yanlış çıkarmayarak ani bir yükselişle tekrar 9.000 bandına geldi.

Daha önceki halvinglerde de bariz bir yükseliş yaşandığı gözlenmişti. Bu yüzden halvinge giderken Bitcoin’in fiyatında yükseliş beklenmesi gayet normaldi. Şayet aşağıdaki grafikte de bunu gözlemleyebilirsiniz.

grafik


Bu beklentiyle beraber Bitcoin fiyatının yükselmesi, Corona virüsü sebebiyle geleneksel borsaların zor durumda olması nedeniyle gerçekleşiyor olabilir mi? Warren Buffett’ın bile güvenemeyip temkinli davrandığı bir tabloda ne kadar optimistik davranılabilir? Warren Buffet gibi büyük ölçekteki yatırımcıların küresel ekonomideki belirsizlikler dolayısıyla tıpkı küçük ölçekteki yatırımcılar gibi bir korkuya kapıldıkları aşikâr. Bu korku geleneksel piyasalardan kripto para borsasına geçişi sağlar mı? Ya da Bitcoin’in güvenli liman olma umudu gerçek olur mu? İlerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Bitcoin halving geri sayımını buradan takip edebilirsiniz.

Yaklaşan halving ile madencilik zorluğu ile alakalı haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin ve S&P 500 Artık Korelasyon Halinde Değil!

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon gittikçe azalmaya başladı.

Yayın:

-

s&p 500

Kripto analisti Mati Greenspan, kripto varlıkları ile S&P 500 arasındaki korelasyonun, pandeminin erken dönemindeki yaşanan dramatik satışlardan bu yana önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

5 Ağustos tarihli Quantum Economics bülteninde Greenspan, Bitcoin ve kriptonun “bir kez daha geleneksel pazarlardan bağımsızlığını iddia edebileceğini” belirtti. Bununla birlikte analist, corona virüsün ilk aşamalarında bile, piyasanın gevşek bir hal almaktan öteye gitmediğini ekledi.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in S&P 500 ile 1 (mükemmel korelasyon) ila -1 (ters korelasyon) aralığını gösteriyor.

Bitcoin ve S&P 500 Arasındaki 90 günlük Korelasyon Kaynak: Mati Greenspan

Greenspan, “Bu yılın başlarında, bir çok varlığı etkileyen pandemi etkisi satış nedeniyle korelasyonun 0.6’ya yükseldiğini açıkça görebiliyoruz” dedi. “Ancak, şimdiki zamanda bakacak olursak bir kez daha 0.2’nin altına düşmüş durumdayız. Bu da temel olarak artık günlük bazda bir korelasyon olmadığının bir göstergesi.”

Ortak Piyasa Etkenleri

Bu pazar eğilimleri görünüşte farklı bir hale gelmesine rağmen, Greenspan hem hisse senedi hem de dijital dijital varlıkları yöneten en az bir ortak faktör olduğunu belirtti: Federal Rezerv.

Greenspan, “Fed para bastığı dönemlerde tüm piyasalarda fiyatları yukarı doğru yönlendiriyor.” dedi.

Boğa Gibi Görünüyor

2 Ağustos tarihinde verdiği bir röportajda Greenspan, “boğa piyasasının geri döndüğüne” inandığını söyledi. 22 Temmuz tarihinde ise Gemini isimli kripto borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Fed’in daha fazla teşvik harcaması ile “Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusu için zemin hazırlamaya” devam ettiğini söyledi.

Bu yazı itibarıyla, Bitcoin’in fiyatı 11.800 $’a kadar yaklaştı ve son 24 saat içinde %4.89 kadar yükseldi.

Bu dalgalanma, ABD hükümetinin 7 Ağustos tarihinde ikinci bir teşvik paketini açıklaması beklentileri üzerine gelmiş durumda.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.