Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60161.6
2.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3204.4
1.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.86
0.51%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $539.2
1.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’ın yıllık toplantısında, Corona virüsü sebebiyle sekteye uğrayan ABD piyasasına temkinli yaklaştığını açıkladı. Peki tüm dünyada etkili olan Corona virüsünün yarılanması (halving) yaklaşan Bitcoin için nasıl bir etkisi oldu?

Clock
Paylaş
Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’ın yıllık toplantısında, Corona virüsü sebebiyle sekteye uğrayan ABD piyasasına temkinli yaklaştığını açıkladı. Peki tüm dünyada etkili olan Corona virüsünün yarılanması (halving) yaklaşan Bitcoin için nasıl bir etkisi oldu?

Dünyanın en başarılı yatırımcıları arasında yer alan Warren Buffett, ABD borsalarının toparlanamaması ihtimaline karşı, 137 milyar dolarlık nakitlerini harcama konusunda temkinli davranıyor. Ki bu temkinli hâli de bir süredir ralli içerisinde olan Bitcoin’in hareketini bozabilir.

728×90 muhabbit - Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving300x250 muhabbit - Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Bir süredir ABD piyasasıyla kurduğu korelasyonda kopukluk olan lider kripto para birimi Bitcoin, yaklaşık iki aylık bir sürede 3.600 dolardan 9.500 dolara kadar ulaştı.

39cc399c3fec179031ba503b4052edd1 - Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Bu ani yükselişin bir sebebi olarak çoğu analist organik spot hacminin yüksekliğini öne sürdü. Özellikle de Nisan ayında 3.600 dolardan 7.000 dolara fırlamasının bireysel kripto para yatırımcılarının Bitcoin stoklamaları sonucu olduğu düşünülüyor.

Coinbase gibi büyük kripto para borsalarından gelen yüksek spot hacimleri tabii ki olumlu olarak düşünülebilir. Lakin iki ay içinde böylesine bir yükselişin sürdürülebilirliği açısından yeterli olmayabilir.

Her yıl düzenlenen Berkshire Hathaway hissedarlarının toplantısında konuşan Buffett, piyasalarda şu an yaşanan durumun kötüleşmesi hâlinde 137 milyar doların bile pek de büyük bir meblağ olmayacağını savundu. Toplantıda, tüm dünyada etkin bir nüfuza sahip olan Coca Cola ve Kraft Heinz gibi büyük şirketlerin bile risk altında olduğunun altı çizildi.

Corona Virüsü Bitcoin’i Nasıl Etkiledi? Halving Ne Olacak?

Tüm dünyada büyük bir krize sebep olan Corona virüsü pandemisi, etkilerini kripto para piyasalarında da gösteriyor. Ne kadar Bitcoin kaos sever bir kripto para birimi düşüncesi hâkim olsa da pandemi ilanından sonra Bitcoin’in keskin bir düşüşe geçtiği görülmüştü. Yarılanma öncesi yükselmenin olabileceği ve 10.000 dolar barajından sonra 15.000 dolara çıkabileceği düşünülüyordu. Pandemi ilanıyla bu düşünce çürüyerek 3.600 dolara kadar bir düşüş yaşandı. Lakin bu düşüş çok uzun sürmedi. Nisan ayının ortalarında halving tarihinin yaklaşmasıyla beraber tekrar toparlanacağı konuşulurken Bitcoin, söylemleri yanlış çıkarmayarak ani bir yükselişle tekrar 9.000 bandına geldi.

pic4a490d81ce8eb84e097dfacef4426b0d - Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Daha önceki halvinglerde de bariz bir yükseliş yaşandığı gözlenmişti. Bu yüzden halvinge giderken Bitcoin’in fiyatında yükseliş beklenmesi gayet normaldi. Şayet aşağıdaki grafikte de bunu gözlemleyebilirsiniz.

grafik - Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving


Bu beklentiyle beraber Bitcoin fiyatının yükselmesi, Corona virüsü sebebiyle geleneksel borsaların zor durumda olması nedeniyle gerçekleşiyor olabilir mi? Warren Buffett’ın bile güvenemeyip temkinli davrandığı bir tabloda ne kadar optimistik davranılabilir? Warren Buffet gibi büyük ölçekteki yatırımcıların küresel ekonomideki belirsizlikler dolayısıyla tıpkı küçük ölçekteki yatırımcılar gibi bir korkuya kapıldıkları aşikâr. Bu korku geleneksel piyasalardan kripto para borsasına geçişi sağlar mı? Ya da Bitcoin’in güvenli liman olma umudu gerçek olur mu? İlerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Bitcoin halving geri sayımını buradan takip edebilirsiniz.

Yaklaşan halving ile madencilik zorluğu ile alakalı haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar