Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57201.99
11.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3282.53
7.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.62
7.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $400
2.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Warren Buffett Liderliğindeki Berkshire Hathaway Kripto Para Borsası Hakkında Uyardı!

Berkshire Hathaway şirketi adına açılan site dolandırıcı mı?

Clock
Paylaş
Warren Buffett Liderliğindeki Berkshire Hathaway Kripto Para Borsası Hakkında Uyardı!

Birçok sektörde olduğu gibi kripto para piyasasında da reklamlar müşterilerin dikkatlerini çekmek için kullanılıyor. Ancak bazen şirketler ünlü kişilerin ismini izinsiz olarak reklamlarında kullanabiliyor. Yakın zamanda Berkshire Hathaway şirketi ve Warren Buffett isimleri de reklamlarda izinsiz kullanıldı.

Binance BannerBinance Banner

Berkshire Hathaway şirketi 18 Kasım 2022 Cuma günü yaptığı bir açıklamada bir kripto para borsasını şirketin ismini kullandığı için uyardı. Şirketin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Bu akşam erken saatlerde bir kuruluşun Berkshire Hathaway ismini kullandığı dikkatimizi çekti. Kuruluşun Berkshire Hathaway veya şirketin CEO’su Warren E. Buffett ile herhangi bir ilişkisi yoktur.”

Bitcoin borsası olan kuruluşun ana sayfasında Berkshire Hathaway şirketinin ismi şu şekilde kullanılmış:

“Berkshire Hathaway, Texas merkezli bir şirkettir ve bizim yatırımcılarımıza kripto para madenciliğine yapılan yatırımlardan tamamen pasif bir gelir elde etme fırsatı sunmak için kurulmuştur.”

Kuruluş yaptığı reklamlarda da “Her gün sürekli kâr elde edeceksiniz” sloganı kullandığı ortaya çıktı.

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ve Başkan Yardımcısı Charlie Munger hem Bitcoin hem de kripto paralara karşı temkinli yaklaşım gösteriyorlar. Hatta Buffet yakın zamanda kripto paralar için “fare zehri” terimini kullandı. Munger ise 2022 Temmuz ayında Bitcoin hakkında “kötü niyetli organizmalarla dolu açık bir kanalizasyon” terimini kullandı. Ayrıca Berkshire Hathaway yöneticisi hükümetin kripto paraları yasaklaması gerektiğini önerdi.

Sahte Berkshire Hathaway Kripto Para Borsası Sitesine Dikkat Edilmeli!

Benzer dolandırıcı siteleri ile Berkshire Hathaway kripto para sitesi arasında birçok benzerlik bulunuyor. Dolandırıcı siteleri de insanlara 1.000 ila 70.000 dolar arasında 7 farklı yatırım planı sunuyor. Her yatırım planı müşteriye belirli miktarda kâr oranı sunuyor. Yatırım planları ayrıca kullanıcılarına “Her gün sürekli kâr elde edeceği” garantisi sunuyor. Site daha sonraları bu sistemi kullanarak zengin olmuş kişilerin bir listesini sunuyor.

Sahte sitedeki iletişim bilgilerindeki adres bilgisi müstakil bir evin adresi ve iletişim e-posta adresi de Berkshire Hathaway şirketinin e-posta adresi kullanılmış.

Sahte site ayrıca birden fazla düzenleyici kurum tarafından onay aldığını iddia ediyor. Bu düzenleyici kurumlar arasında Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CySEC) ve ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) bulunuyor. Ancak bu kurumların onay verdikleri siteler arasında Berkshire Hathaway kripto para sitesi bulunmuyor.

Düzenleyici kurumlar da dünya genelinde birçok dolandırıcı site olduğunu ve kendilerinden onay aldıklarını iddia ettiklerini açıkladı. Ancak bu sitelere yatırım yapıldığında genellikte bir daha ulaşılamıyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar