Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67412.61
-3.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3777.87
1.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.03
-4.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.3
-3.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

WETH’i Sözleşme Adresine Gönderen Kullanıcı 500 Bin Dolar Kaybetti!

Kripto varlıklar ve blok zinciri adresleri hakkında temel bir kavrayışınız yoksa, olan şey işte budur.

Clock
Paylaş
WETH’i Sözleşme Adresine Gönderen Kullanıcı 500 Bin Dolar Kaybetti!

Bir Reddit kullanıcısının 30.01.2022 Pazar günü sarılmış (wrapped) Ethereum’u (WETH) direkt WETH’in akıllı sözleşmesine gönderdikten sonra 500 bin dolar civarında kayıp yaşadığı iddia ediliyor.

Bildiğiniz gibi WETH, Ethererum’un (ETH) ERC-20 token standardına uyması için çıkartıldı ve bu sayede doğrudan Ethereum blok zincirinde çıkarılan altcoinlerle takas edilebilir durumda.

728×90 muhabbit - WETH'i Sözleşme Adresine Gönderen Kullanıcı 500 Bin Dolar Kaybetti!300x250 muhabbit - WETH'i Sözleşme Adresine Gönderen Kullanıcı 500 Bin Dolar Kaybetti!
weth ETH - WETH'i Sözleşme Adresine Gönderen Kullanıcı 500 Bin Dolar Kaybetti!
eth / weth

Ethereum (ETH) Nasıl WETH’e Dönüşüyor

Kullanıcılar ETH wrapped işlemi için önce WETH’in akıllı sözleşme adresine ETH gönderir ve onun karşılığında eşdeğer bir token alır. Fakat, WETH’i açmak yani unwrap işlemi için kullanıcıların Uniswap gibi merkeziyetsiz bir borsada ETH ile takas etmesi ya da WETH’in akıllı sözleşmesinden para çekme fonksiyonunu kullanması gerekir.

Akıllı Sözleşme Adresine Gönderilen ‘Token’lar Yakma İşlemine Eşdeğer!

Reddit kullanıcısı ise, varlığını tekrar ETH’a dönüştürmek için yanlışlıkla WETH’i doğrudan WETH’in akıllı sözleşme adresine göndermiş oldu. Maalesef ki kullanıcı için bu işlem “token yakma” ile eşdeğerdir ve ‘trader’ların varlıklarının geri döndürülemez şekilde kaybolması anlamına gelir.

Kullanıcı bu olaydan sonra hesabını Reddit’den sildi. Fakat yapılan işlem Etherscan’da hala kayıtlı, buradan tıklayarak bakabilirsiniz.

Etherscan verilerine göre, 195.2 WETH (501.358 $) yayın sözleşmesi esnasında WETH akıllı sözleşmesine gönderildi ve bu nedenle sonsuza kadar kaybedildi olarak gösteriliyor. Reddit kullanıcısı hesabını silmeden önce konuyla ilgili şu sözleri paylaştı:

Yarım milyon dolarlık kripto parayı yanlışlıkla kaybetmek, kripto varlıkların ana akım haline gelmesi için ele alınması gereken bir şey. Her şeyi kaybetmek bu kadar kolayken, büyükannenizin onu kullanmasının imkanı yok.

Bir kullanıcı ise teknolojiyi kullanmadan önce araştırmak ve çok daha fazlasını yapması gerektiğine dikkat çekti:

Hayır, teknolojiyi tasarlamanıza gerek yok, fakat bir mikrodalga fırın, bir arabanın marş motoru, direksiyon … ya da açık anahtar kripto varlıklar ve blok zinciri adresleri hakkında temel bir kavrayışınız yoksa, olan şey işte budur.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar