Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66550
3.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3482.22
2.41%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.1
4.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.6
3.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

White paper, başarılı bir kampanya oluşturabilme amacı güden ICO’ların ihtiyaç duyduğu bir belgedir.

Clock
Paylaş
White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

White paper, başarılı bir kampanya oluşturabilme amacı güden ICO’ların ihtiyaç duyduğu bir belge niteliğindedir. Piyasada yer alan her bir İlk Para Teklifi (ICO), White Paper ile gerçekleştirdikleri projede yer alan ve çözmek istedikleri problemleri net bir şekilde ortaya koyar. Projede yer alan problemin çözümü ve bu çözüm üzerine üretilen ürünlerin tanıtımı, kullanıcılar üzerinde gerçekleştireceği etki gibi birçok nitelik bu belge içerisinde yer alır.

728×90 muhabbit - White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?300x250 muhabbit - White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

White Paper oluştururken dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar vardır. Bazı unsurlar sırası ile belge içerisinde yer almalı ve buna ek olarak problemin çözümünü yansıtacak niteliklere de yer verilmelidir. White Paper oluşturulduğu zaman öncelikli olarak belgede bir giriş kısmı oluşturmak gerekir. Giriş kısmında genel bilgilendirme yapıldıktan sonra feragatname bölümü oluşturulur. Bu bölümden sonra ise White Paper belgesi içerisinde yer alanlar “İçindekiler” bölümü ile kısaca ifade edilir. Devamında ICO oluşturduğu pazarın genel olarak tanımını yapar ve yer alan problemi ortaya koyar. Oluşturduğu ürün ile bu problemi nasıl ortadan kaldıracağını ifade eder ve çeşitli yol haritaları kullanarak belgeyi tamamlar.

White Paper Nasıl Yazılır?

2whitepaper 1024x512 - White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

White Paper yazarken öncelikli olarak bir yasal uyarı ile birlikte feragatname bölümü yazılması gerekir. Bu feragatname ile birlikte ilerleyen zamanlarda yatırımın kendisinin kar etmeyeceğini bildiren uyarılara yer verilebilir. Feragatname bölümünü doldurduktan sonra belgenin en önemli kısmı ele alınır: Giriş.

White Paper girişi muhakkak dikkat çekici niteliklere sahip olmalıdır. Giriş kısmının ilerleyen zamanlarda yatırım yapmak isteyen kripto para birimi sahiplerine hitap ettiği unutulmamalı, mektup havası ile yazım gerçekleştirilmelidir. Belgenin tamamının okunmaya değer olduğunu ifade eden bölüm burası olduğu için piyasa problemini ve çözüm getiren ürününüzü burada ifade ederek okuyucunun dikkatlerini belge üzerine çekebilirsiniz.

White Paper oluştururken kullanılacak grafikler, tablolar ve görsel içerikler kullanıcıların dikkatinin dağılmasına mani olacak nitelikte olduğu için özellikle yer verilmelidir. Devamında problemin çözümüne ilişkin teknik ve detaylı bilgiler verilir. Bu durum belgenin sayfa sayısının artmasına neden olacağı için belge içerisinde gerekli yönlendirmeleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Son olarak oluşturulabilecek bir sözlük yardımı ile belgenin tam olarak anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar