BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

White paper, başarılı bir kampanya oluşturabilme amacı güden ICO’ların ihtiyaç duyduğu bir belgedir.

Yayın:

-

whitepaper nedir

White paper, başarılı bir kampanya oluşturabilme amacı güden ICO’ların ihtiyaç duyduğu bir belge niteliğindedir. Piyasada yer alan her bir İlk Para Teklifi (ICO), White Paper ile gerçekleştirdikleri projede yer alan ve çözmek istedikleri problemleri net bir şekilde ortaya koyar. Projede yer alan problemin çözümü ve bu çözüm üzerine üretilen ürünlerin tanıtımı, kullanıcılar üzerinde gerçekleştireceği etki gibi birçok nitelik bu belge içerisinde yer alır.

White Paper oluştururken dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar vardır. Bazı unsurlar sırası ile belge içerisinde yer almalı ve buna ek olarak problemin çözümünü yansıtacak niteliklere de yer verilmelidir. White Paper oluşturulduğu zaman öncelikli olarak belgede bir giriş kısmı oluşturmak gerekir. Giriş kısmında genel bilgilendirme yapıldıktan sonra feragatname bölümü oluşturulur. Bu bölümden sonra ise White Paper belgesi içerisinde yer alanlar “İçindekiler” bölümü ile kısaca ifade edilir. Devamında ICO oluşturduğu pazarın genel olarak tanımını yapar ve yer alan problemi ortaya koyar. Oluşturduğu ürün ile bu problemi nasıl ortadan kaldıracağını ifade eder ve çeşitli yol haritaları kullanarak belgeyi tamamlar.

White Paper Nasıl Yazılır?

whitepaper nedir?

White Paper yazarken öncelikli olarak bir yasal uyarı ile birlikte feragatname bölümü yazılması gerekir. Bu feragatname ile birlikte ilerleyen zamanlarda yatırımın kendisinin kar etmeyeceğini bildiren uyarılara yer verilebilir. Feragatname bölümünü doldurduktan sonra belgenin en önemli kısmı ele alınır: Giriş.

White Paper girişi muhakkak dikkat çekici niteliklere sahip olmalıdır. Giriş kısmının ilerleyen zamanlarda yatırım yapmak isteyen kripto para birimi sahiplerine hitap ettiği unutulmamalı, mektup havası ile yazım gerçekleştirilmelidir. Belgenin tamamının okunmaya değer olduğunu ifade eden bölüm burası olduğu için piyasa problemini ve çözüm getiren ürününüzü burada ifade ederek okuyucunun dikkatlerini belge üzerine çekebilirsiniz.

White Paper oluştururken kullanılacak grafikler, tablolar ve görsel içerikler kullanıcıların dikkatinin dağılmasına mani olacak nitelikte olduğu için özellikle yer verilmelidir. Devamında problemin çözümüne ilişkin teknik ve detaylı bilgiler verilir. Bu durum belgenin sayfa sayısının artmasına neden olacağı için belge içerisinde gerekli yönlendirmeleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Son olarak oluşturulabilecek bir sözlük yardımı ile belgenin tam olarak anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Fransız Futbol Kulübü PSG, Blockchain Tabanlı Fantezi Futbol Oyunu Sorare’ye Katıldı

Ünlü oyuncuların dijital kartları platform üzerinde yayınlanacak.

Yayın:

-

Blockchain tabanlı fantezi futbol oyunu Sorare, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yayımladığı bir mesaj ile ünlü Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain ile anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Böylece Sorare platformuna katılan 100. futbol kulübü Fransız kulüp Paris Saint-Germain oldu.

Bu anlaşma Fransız kulübünün blockchain alanında yaptığı ilk faaliyet değil. Fransız futbolunun en üst kademesinde faaliyet gösteren PSG kulübü, 2018’de kendi Taraftar Tokenini başlatmak için blockchain platformu Socios.com ile de ortaklık kurmuştu. 

PSG oyuncuları Neymar ve Kylian Mbappé’nin yanı sıra kulübün eski futbolcusu David Beckham gibi meşhur isimlerin dijital oyuncu kartları platform üzerinde sınırlı sayıda oluşturulacak. Sorare tarafından verilen “Dijital Oyuncu Kartları”, gerçek dünyadaki oyuncuların maç sonuçlarına göre puanın değiştiği bir mekanizmaya sahip olacak. Böylece dinamik bir sistem ile anlık güncellemeler gerçekleştirilecek.

Sorare bu yeni ortaklık haberini, oyunun dünya çapındaki en büyük ikinci pazarı haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki resmi lansmanı ile da aynı zamana denk getirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Fantezi Spor ve Oyun Derneği’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletlerinde 60 milyona yakın insan fantezi sporlara ilgi duyuyor ve oynuyor. Bu da aynı zamanda blockchain teknolojisini de çekici hale getiriyor.

Derneğin sözcüsü konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Anlaşma yaptığımız toplamda 100 kulüp bulunuyor ve bunlar arasında dünyanın en iyi kulüpleri arasında yer alan  Juventus, PSG ve Atletico Madrid bulunmakta. Yapılan bu anlaşmalar ile artık resmi olarak tam bir oyun deneyimi sunduğumuz bu platformun reklamını yapma yolunda ciddi ilerleme gösterdiğimizi düşünüyoruz”

Sorare Hakkında

Sorare, oyuncuların dijital oyuncu kartlarıyla sanal bir takımı satın aldığı, sattığı, takas ettiği ve yönettiği fantastik bir futbol oyunudur. Oyun, Ethereum‘a dayalı blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Platform 2018 yılında Nicolas Julia ve Adrien Montfort tarafından geliştirilmiş bir blockcahin tabanlı oyun platformudur.

Platformun Mart 2019’da yapılan lansmanından bu yana Sorare, 60 ülkede kart satışlarından toplamda 2 milyon dolar gelir elde etti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Blockchain Şirketi ConsenSys, Tayland-Hong Kong CBDC Projesinde Yer alacak

Hong Kong ve Tayland Merkez Bankaları, ortak bir CBDC uygulama adımlarını hızlandırdı.

Yayın:

-

Blockchain teknolojisi yazılım şirketi ConsenSys, 25 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklamada Tayland ile Hong Kong arasında bir sınır ötesi ödeme projesi için sözleşme yapıldığını duyurdu.

Hong Kong Merkez Bankası (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BOT), sınır ötesi ödemeler için bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulamasını incelemek üzere Inthanon-LionRock adında bir Proje oluşturmak üzere Mayıs 2019’da bir anlaşma imzalamıştı.

ConsenSys, başlatılan bu Ithanon-Lionrock Projesinin ikinci uygulama aşamasında Pricewaterhouse Coopers Limited ve Forms HK şirketleri ile birlikte çalışmalar yapacak. Proje, iki ülkedeki bankalar arasında sınır ötesi bir CBDC ödeme ağı oluşturmak için oluşturulan ortak bir girişim olarak adlandırılıyor.

Anlaşma ile ilgili ConsenSys Hong Kong’un,  stratejik girişimler müdürü Charles d’Haussy  şu ifadelere yer verdi:

“ConsenSys olarak, sınır ötesi ödemeler için CBDC uygulamasının finansal altyapısına ve geliştirilmesine liderlik etmekten heyecan duyuyoruz.” 

Proje Hong Kong Merkez Bankası (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BOT) tarafından ilk defa 2019 yılı Mayıs ayında başlatılmıştı. Projeye ait, ilk araştırma aşamasının sonuçları ise bu yılın ocak ayında açıklamıştı. Bu proje, mevcut sınır ötesi transfer sürecinde aracı kurumları ve yerleşim katmanlarını azaltmak için DLT teknolojisini kullanmanın önemli bir potansiyel olduğunu ortaya koymuş oldu.

Projenin ikinci aşamasındaki amacının, Tayland’ın Ithanon ve Hong Kong’un Lionrock ağları arasında sınır ötesi bir koridor kurmak olduğu bildirildi. Bu durum, Tayland Bahtı ile Hong Kong Doları arasında yapılacak olan para birimi dönüştürme işlemleri için sorunsuz bir ortam yaratacaktır.

ConsenSys’in, yapacağı işlemlerde kurumsal Ethereum teknolojilerini kullanarak, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve birlikte çalışabilirliğe öncelik vermeye odaklanacağı açıklandı.

ConsenSys Hakkında

Şirket, daha önce de hem Singapur Merkez Bankasının Ubin Projesi’nde hem de Güney Afrika Merkez Bankasının Khokha Projesi’nde yer almıştı. Bunların yanında diğer önde gelen merkez bankaları ile merkezi olmayan ödeme ağları tasarlayan ve teslim eden ConsenSys, dijitalleşmeyi ve finansal piyasaların artan küresel bağlanabilirliğini sağlayan, gelişen teknolojinin ön saflarında yer alan bir firmadır. Ayrıca CBDC ödeme ağlarını geliştirme konusunda da deneyime sahiptir. Hatta ConsenSys, yakın zamanlarda, JPMorgan tarafından geliştirilen blockchain projesi Quorum’u satın alması ile adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.