BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Wirecard’ın Eski CEO’su Tutuklandı!

Wirecard’ın eski CEO’su Wirecard’ın bilançosunu şişirme sebebiyle Almanya’da tutuklandı!

Yayın:

-

Problemli olaylara tanık olmuş bir ödeme sistemi olan Wirecard’ın eski CEO’su Markus Braun, Almanya’da tutuklandı. Durum şu an akıbetini koruyor ve Braun’un tutuklu yargılanıp yargılanmayacağı belirsizliğini sürdürüyor.

Çeşitli medya kuruluşları tarafından bildirilen haberlere göre Braun, Münih savcıları tarafından, Wirecard’ın bilançosunu şişirme sebebiyle gözaltına alındığı bildirildi. Geçtiğimiz gün ise Wirecard, varlıklarının yaklaşık 1.9 milyar€ kadar nakit bakiyesinin eksik olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta, Wirecard’ın mali denetleyicisi Ernst & Young şirketin güven hesaplarında bulunan nakit tutarları hakkında kanıt bulamadığını söyledi. Bu açıklamaların üzerine Wirecard, mali denetleyiciyi kandırmak amacıyla üçüncü bir şahıs tarafından sahte hesap bakiyeleri gösterilmiş olabileceğini söyledi.

Ayrıca Wirecard husus ile ilgili, araştırılan güven hesaplarının şirketin akıbeti adına kurulduğunu ve bu hesapların finansal tablolarında listelendiğini ve raporlandığını belirtti.

Wirecard’ın Yükselişi

Wirecard’ın baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapan 51 yaşındaki Avustralyalı milyarder Braun, şirketi 2002 yılından beri yönetiyordu. Şirket, Braun’un komutasında çok hızlı bir şekilde büyüdü ve 2018 yılında 2 milyar €  kadar gelir bildirdi.

Bu başarı öyküsü, Financial Times’ın Wirecard’ın Singapur’daki bir dizi şüpheli işlemler yaptığını ve desteklediğini bildirdiğinde yavaş yavaş sonra erdi. Şirket iddiaları reddetti fakat hisseleri düştü.

Geçtiğimiz yılın sonlarında ise Financial Times, Dubai ve İrlanda’daki Wiracard ofislerinde karların ve satışların şişirildiğine dair bir rapor yayınladı. İddiaları tekrar reddeden Wirecard, soruşturmaya tabi tutuldu. Nisan ayında yapılan soruşturmada yeterli delil sağlanamadı.

Geçtiğimiz Cuma günü istifa eden Braun’un gözaltında kalıp kalmayacağı bugün (23.06.2020) belli olacak. Wirecard’ın hisseleri bu durum ile birlikte çok büyük bir darbe aldı. Hisseler yaklaşık %88 düşerek 17 € ‘ya kadar geriledi. Bu yaşanan kriz ile birlikte şirket bir çıkmaza girdi ve Wirecard Günü 1.7 milyar € piyasa değeri ile kapattı.

Marcus Braun’un görevinden ayrılması ile birlikte, şirkete geçtiğimiz perşembe günü katılan uyum direktörü James Freis, geçici olarak CEO görevini üstlendi. Şirket geçici CEO’dan sonra kimin görev alacağını açıklamadı.

Bildiğiniz üzere şirket TenX ve Crypto.com için kripto kart çözümleri sunuyordu. Crypto.com CEO’su Kris Marszalek geçen günlerde yaptığı açıklamada, yaşanan durumların kendilerini etkilemediğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Daimler Tercihini Blockchain Teknolojisinden Yana Kullandı!

Daimler, blockchain teknolojisini otomotiv sektörüne entegre edebilmek adına yeni ortaklıklar kuruyor.

Yayın:

-

Blockchain destekli bir veri paylaşım platformu olan Ocean Protocol ve Daimler iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği ile birlikte Daimler, şirket içi veri akışları ve tedarik zinciri bilgilerinden nasıl daha efektif bir şekilde yararlanabileceklerini gösterecek.

Salı günü açıklanan ortaklığın asıl amacı, Daimler AG’nin merkezsiz bir şekilde veri akışlarını kontrol etmesi ve dahili satışların artmasını sağlamak.

Daimler’in Stuttgart merkezini ve Singapur’daki üretim merkezini kapsayan proje, büyük işletmelerin veri paylaşımı yaparken daha güvende hissetmesini sağlayacak.

Daimler Technology’nin başkanı Hartmut Mueller yaptığı açıklamada, “Merkezsiz bir şekilde işlenen verilerin değerini kanıtlamasında blockchain teknolojisine sonsuz güven duyuyoruz.” dedi. Ayrıca, “Veri odaklı bir şirket ile yaptığımız bu yolculuk, B2B veri merkezi gibi güvenilir bir girişimde bulunmamıza katkı sağlayacak.” dedi.

MercedesChain

Yıllar geçtikçe büyük teknoloji devleri ve büyük işletmeler, dünya üzerindeki en değerli kaynağın veri akışı olduğunu fark etti. Daimler, General Motors ve BMW gibi büyük otomobil üreticileri, blockchain teknolojisini kendi endüstrilerine entegre etmeye çalışan ilk üreticilerden.

Daha öncelerinde Daimler’in IT departmanında 5 yıllık bir tecrübeye sahip olan Ocean Protocol’ün kurucusu Bruce Pon, Daimler gibi bir şirketin sadece, yazılım, güvenlik önlemleri ve çeşitli ek giderlerin yılda 300 milyon$ gibi bir fatura çıkardığını söyledi.

Pon konu ile ilgili verdiği bir röportajda, “İç ve dış veri paylaşımının çalıştığını gözlemledik.” dedi. Bununla beraber, “Bu teknoloji firmanın IT sistemini bir maliyet unsurundan kâr unsuru haline getirebilir.” dedi.

Yeni Nesil Sektör

Günümüzde, otomobil üreticileri ve orijinal ekipman üreticileri parmaklarının ucunda bulunan veri zenginliğinin farkındalar. Ve bu veri zenginliğinden en iyi şekilde yararlanabilmek için birbirleri ile bir yarış halindeler.

Daimler’in Singapur teknoloji müdürü Frank Schur yaptığı bir açıklamada, “Merkezsiz bir veri pazarı kulağa ilginç geliyor ve alım satım işlemlerine açık bir yaklaşım ile, bize verilerin toplanması için heyecan verici bir fırsat sunuyor.” dedi. Ayrıca Schur, “Ocean Protocol ile birlikte bu fırsatı güvenli ve şeffaf bir biçimde değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Pon, Ocean ekibinin bu konuda otomobil üreticileri ile birlikte beyin fırtınası yaptığını belirtti. Ayrıca Pon, oluşturulacak ilk veri pazarının kamyon şirketleri ve dağıtım araçları arasında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum Ağındaki Aktif DApp Kullanıcıları Yükselişte

Ethereum ağını kullanan DApp kullanıcıları, diğer ağlardan ziyade Ethereum’u sevmiş gibi görünüyor.

Yayın:

-

Ethereum blockchaininin üzerinde olan merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları, günlük işlem hacmi anlamında Haziran ayında tüm zamanların en yükseğine ulaştı.

Dapp.com tarafından yayınlanan 2020 2. çeyrek raporuna göre, Ethereum üzerindeki aktif DApp kullanıcılarının sayısı, birinci çeyreğe nazaran ikinci çeyrekte %97 oranında artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.258.527’ye ulaştı. Ayrıca Ethereum DApp hacminin %97’sinden fazlasını oluşturmasının yanı sıra, Ethereum DeFi DApp’lerin işlem hacmi ise 5.7 milyar $’a ulaşmış durumda.

COMP’un Ethereum’a Sağladıkları

Bildiğiniz üzere, 16 Haziran tarihinde çıkışını yapan COMP, listelendikten bir kaç saat sonra %60’tan fazla değerlenerek piyasanın en değerli DeFi tokenı olarak işlem görmeye başladı. Dapp.com’dan alınan verilere göre, ETH ağındaki günlük DeFi Dapp kullanıcılarının sayısı 15 Haziran’dan sonra 7.682’den, 11.230’a yükselmiş.

dapp.com

DApp’in 2. Çeyrek Performansı. Kaynak: dapp.com

COMP tokenı 21 Haziran tarihinde 372 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı. Bu olaydan sonra DeFi’nin günlük işlem hacmi tamı tamına 608 milyon$’ın üzerine çıktı. COMP’un, blockchain sektörüne çok başarılı bir giriş yapmasına rağmen, DApp.com, Brave’in Basic Attention Token’ının (BAT) 931 milyon$’lık işlem hacmi ile birlikte, DeFi’de en çok kullanılan token olduğunu raporunda paylaştı.

Ethereum, bu yılın ikinci çeyreğinde 45 yeni DApp’a ev sahipliği yaparken, kendisine en yakın rakibi TRON 33 yeni başvuru almış. Fakat yeni DApp’lerin çıkış oranı ilk çeyreğe göre azalmış durumda. 2020 yılının ilk çeyreğinde tamı tamına 135 DApp hayat buldu, bu yılın ikinci çeyreğinde ise sadece 99 adet yeni DApp yayınlandı. Görünüşe göre uygulama geliştiricileri, yeni DApp’ler geliştirmektense var olan DApp’leri geliştirmeye ve mükemmelleştirmeye çalışıyor.

2020 yılının ikinci çeyreği, ETH için baskın bir dönem olmuş gibi görünüyor. Ethereum hem kullanıcı olarak hem de günlük işlem bazında, TRON ve EOS gibi rakip protokollere karşı büyük artışlar kaydetti. Ethereum tabanlı DeFi protokolüde momentum kazanmaya devam ederken, herhangi bir rakibin, bu konularda Ethereum’un karşısına çıkması pek olası görünmüyor.

Görünüşe göre Ethereum ağı, nispeten yeni bir protokol olan DeFi’nin yükselen popülaritesiyle yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam edecek.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.