Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65687.03
2.00%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3154.81
4.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.32
9.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $567
1.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Wirecard’ın Eski CEO’su Markus Braun Tutuklandı!

Wirecard’ın eski CEO’su Wirecard’ın bilançosunu şişirme sebebiyle Almanya’da tutuklandı!

Clock
Paylaş
Wirecard’ın Eski CEO’su Markus Braun Tutuklandı!

Problemli olaylara tanık olmuş bir ödeme sistemi olan Wirecard’ın eski CEO’su Markus Braun, Almanya’da tutuklandı. Durum şu an akıbetini koruyor ve Braun’un tutuklu yargılanıp yargılanmayacağı belirsizliğini sürdürüyor.

Çeşitli medya kuruluşları tarafından bildirilen haberlere göre Braun, Münih savcıları tarafından, Wirecard’ın bilançosunu şişirme sebebiyle gözaltına alındığı bildirildi. Geçtiğimiz gün ise Wirecard, varlıklarının yaklaşık 1.9 milyar€ kadar nakit bakiyesinin eksik olduğunu açıkladı.

728×90 muhabbit - Wirecard'ın Eski CEO'su Markus Braun Tutuklandı!300x250 muhabbit - Wirecard'ın Eski CEO'su Markus Braun Tutuklandı!

Geçtiğimiz hafta, Wirecard’ın mali denetleyicisi Ernst & Young şirketin güven hesaplarında bulunan nakit tutarları hakkında kanıt bulamadığını söyledi. Bu açıklamaların üzerine Wirecard, mali denetleyiciyi kandırmak amacıyla üçüncü bir şahıs tarafından sahte hesap bakiyeleri gösterilmiş olabileceğini söyledi.

Ayrıca Wirecard husus ile ilgili, araştırılan güven hesaplarının şirketin akıbeti adına kurulduğunu ve bu hesapların finansal tablolarında listelendiğini ve raporlandığını belirtti.

Wirecard’ın Yükselişi

Wirecard’ın baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapan 51 yaşındaki Avustralyalı milyarder Braun, şirketi 2002 yılından beri yönetiyordu. Şirket, Braun’un komutasında çok hızlı bir şekilde büyüdü ve 2018 yılında 2 milyar €  kadar gelir bildirdi.

Bu başarı öyküsü, Financial Times’ın Wirecard’ın Singapur’daki bir dizi şüpheli işlemler yaptığını ve desteklediğini bildirdiğinde yavaş yavaş sonra erdi. Şirket iddiaları reddetti fakat hisseleri düştü.

Geçtiğimiz yılın sonlarında ise Financial Times, Dubai ve İrlanda’daki Wiracard ofislerinde karların ve satışların şişirildiğine dair bir rapor yayınladı. İddiaları tekrar reddeden Wirecard, soruşturmaya tabi tutuldu. Nisan ayında yapılan soruşturmada yeterli delil sağlanamadı.

Geçtiğimiz Cuma günü istifa eden Braun’un gözaltında kalıp kalmayacağı bugün (23.06.2020) belli olacak. Wirecard’ın hisseleri bu durum ile birlikte çok büyük bir darbe aldı. Hisseler yaklaşık %88 düşerek 17 € ‘ya kadar geriledi. Bu yaşanan kriz ile birlikte şirket bir çıkmaza girdi ve Wirecard Günü 1.7 milyar € piyasa değeri ile kapattı.

Marcus Braun’un görevinden ayrılması ile birlikte, şirkete geçtiğimiz perşembe günü katılan uyum direktörü James Freis, geçici olarak CEO görevini üstlendi. Şirket geçici CEO’dan sonra kimin görev alacağını açıklamadı.

Bildiğiniz üzere şirket TenX ve Crypto.com için kripto kart çözümleri sunuyordu. Crypto.com CEO’su Kris Marszalek geçen günlerde yaptığı açıklamada, yaşanan durumların kendilerini etkilemediğini belirtti.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar