Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60102.01
2.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3200.46
1.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.78
0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $538
1.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

WOOFi Swap Nedir?

WOOFi Swap, yeni sPMM algoritmasıyla çalışan merkeziyetsiz bir borsadır.

Clock
Paylaş
WOOFi Swap Nedir?

WOOFi Swap, Binance Smart Chain üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir borsadır. Geçtiğimiz günlerde WOOFi Swap’in alfa sürümü başlatıldı. Denemek isteyen kullanıcılar Metamask veya BSC Cüzdanları ile bağlanıp işlem yapabilir.

728×90 muhabbit - WOOFi Swap Nedir?300x250 muhabbit - WOOFi Swap Nedir?

WOOFi Swap’in kullandığı algoritma diğer DEX’lerden farklıdır. Diğer DEX’ler Automated Market Maker (AMM) kullanırken WOOFi Swap, Synthetic Proactive Market Making (sPMM) adında yeni bir algoritma kullanır.

Yeni yazılan algoritma ile beraber WOOFi Swap, merkezi bir borsanın sahip olduğu sipariş defteri fiyatı ve derinliğini çok daha verimli bir şekilde zincir üzerinde likidite sağlayıcılarıyla beraber çalıştırmayı başarmıştır. WOOFi’nın asıl amacı piyasa yapıcılarına veya büyük oyuncular için likidite sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

DeFi’ın ilk dönemlerinde çıkan merkeziyetsiz borsalar (DEX), likidite sağlamayı teşvik etmek için likidite sağlayıcılarına çok fazla ödeme yaptı. İlk zamanlar DeFi, çok yeni bir kavramdı ve insanlar güvenmeyi tercih etmiyordu. Sağlanan teşviklerle beraber bu durum normalleşti ve likidite sağlayıcıları arttı.

DeFi 2.0 ile beraber WOOFi Swap, kullandığı algoritmayla beraber bu verimsizlikleri ortadan kaldırır. WOOFi Swap, bu yeniliği ile beraber kullanıcılara çok düşük işlem ücretleri de sunuyor. Birçok DEX, işlem ücreti olarak %0,3 talep eder. WOOFi Swap’te ise talep edilen işlem ücreti %0,1 veya %0,1’den daha düşük bir ücret.

WOOFi Swap’in bu özelliğini kendi ara yüzünde de görebilirsiniz. WOOFi’de işlem yapmak istediğin paritelere seçtikten sonra en düşük işlem ücretinin hangi DEX’e ait olduğunu gösteriyor.

wofiii 1200x527 - WOOFi Swap Nedir?
WOOFi Swap Arayüzü

DeFi 2.0 ile beraber multi-chain (çoklu zincir) çözümü kripto para piyasasının her alanında önemli oldu. Örnek verecek olursak kullanıcılar, birden fazla DEX kullanmak için birden fazla cüzdan değiştirmek istemiyor. Medium’daki makaleye göre WOOFi Swap, birden fazla blok zincirinde çalışacak. Ancak WOOFi Swap’ın birden fazla ağda çalışması likidite sağlayıcılarına kayıplar yaşatmayacak veya kullanıcıların yüksek işlem ücreti ödemek zorunda olduğu bir platform olmayacak. Çünkü WOOFi Swap, sahip olduğu algoritma ile derin likiditeye sahip olacağı için kullanıcılarına düşük işlem ücretleri ile hizmet vermeye devam edebilecek.

Synthetic Proactive Market Making Nedir?

WOOFi Swap, Synthetic Proactive Market Making veya sPMM adı verilen yeni bir algoritmaya sahiptir. sPMM, özel bir “on-chain” market veri akışına bağlanarak bir CeFi sipariş defteri gibi çalışabilen bir algoritmadır. WOO Ağı, sipariş defterindeki piyasa verilerini sürekli olarak doğrudan blok zincirine gönderir. Bu da WOOFi Swap’in tüm paritelerde yalnızca %0,1’lik işlem ücreti talep etmesini sağlar. Yapılan son testlere göre sPMM, BSC pazarındaki diğer tüm DEX’lerden daha yüksek sermaye verimliliği sağlar.

Piyasa yapıcılığı ve arbitraj konularında uzmanlaşmış, küresel kripto para birimi borsalarında günlük ortalama 5-10 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan ticaret firması Kronos Research, WOOFi Swap için ilk piyasa yapıcı oldu.

WOO Network Başkanı ve Kronos COO’su Ran Yi şunları söyledi:

On-Chain piyasa yapımı, platformlara daha fazla sermaye verimliliği sağlayarak, DeFi 2.0 için en büyük trendlerden birisi olabilir. Bunun gibi yeniliklerin, tüm sektörü zenginleştirerek DeFi alanına yeni oyuncular kazandırmaya yardımcı olacağına inanıyoruz.


Alfa sürümündeki WOOFi Swap, daha küçük işlemleri karşılamak için sınırlı likiditeyle başlayacaktır. Kullanıcı deneyimini artırmak için gelen verilere göre sürekli olarak optimize sağlayıp, daha fazla sipariş akışı kaynağı eklemeye çalışacak. Alfa test döneminden sonra, daha fazla ürün ve fazla blok zinciriyle beraber, WOO Network merkeziyetsiz likidite sağlama yöntemlerini geliştirmeye çalışabilir.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar