Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57046.01
11.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3272.47
6.95%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.35
6.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.5
1.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Worldcoin, Kullanıcı Gizliliğini Geliştirmek İçin XX Network ile İş Birliği Yapacağını Duyurdu

Clock
Paylaş
Worldcoin, Kullanıcı Gizliliğini Geliştirmek İçin XX Network ile İş Birliği Yapacağını Duyurdu

XX Network, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın gizlilik odaklı projesi Worldcoin ile iş birliği yaptığını duyurdu. XX Network, Worldcoin tarafından dağıtılan hibe programına katılmaya hak kazandı. Ayrıca Worldcoin’in Wave0 isimli hibe programına, toplam 1000’den fazla başvuru oldu.

Binance BannerBinance Banner

XX Network vakfından Aaron, sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda; XX Network’ün Worldcoin’e nasıl değer katacağını anlattı:‘Orb’ olarak bilinen bir donanım parçasıyla fiziksel etkileşimi içeren Worldcoin ağına, halihazırda üç milyondan fazla kişi kaydoldu. Bu küre insanların gözlerini tarayarak irisin dokusundan türetilen özel “iris kodları” üretiyor.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; bu iris kodlarının aktarımı, saklanması ve kullanımı, belirli bir insanın kimliğine bağlı olmasa da, bir kuruluşun verileri nasıl ele aldığı ve potansiyel olarak yanlış kullanabileceği ya da aslında kötü niyetli aktörlerin bu tür etkileşimleri ağ üzerinde izleyebileceği nedeniyle hala tartışmalı bir konu.

XX Network blok zincirinin çalışmasına göre; kayıt noktasından kimlik doğrulaması yapan kullanıcılara “World ID” uygulamaları içinden cMixx+’ın, Worldcoin dahil hiç kimsenin ne zaman yapılacağını bilemeyeceği bir şekilde tanıtılıyor. Yeni bir kullanıcının kaydolmasını ya da bu kayıtla ilgili herhangi bir bilgiyi doğrulayan ya da potansiyel olarak güncelleyen bir kullanıcı olmayacak.

Worldcoin projesi duyurulduğunda kripto para dünyası şüpheyle yaklaştı. Ancak proje, verilerin kötüye kullanılmasını önlemek için gizlilik konusunu titizlikle ve ayrıntılı olarak açıklamaya çalıştı. XX Network’ün kurucusu David Chaum da dahil olmak üzere kriptograflar, Worldcoin’de kullanıcı gizliliğini daha fazla geliştirme sorumluluğunu yerine getirdi.

Worldcoin, yakın gelecekte siber dolandırıcılıkların önlenmesini sağlayabilir

ChatGPT CEO’su Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin projesi, yakın gelecekte gerçek insanların farkedilmesi gereken bir zamanı öngörmesine dayanıyor. Yani hiper akıllı yapay zeka ve sahte kimliğe bürünme dolandırıcılıklarının önlenmesi gereken bir dünya gerçeğini baz alıyor. İşte bu yüzden Worldcoin, bireylere insanlıklarını sistemlere kanıtlama ve açık ticaret ve yönetim ekosistemine katılma şansını güvenlikle beraber veriyor.

Worldcoin, bu geliştirme için cMixx+ kullanıyor. XX Network, David Chaum tarafından uzun yıllardır tasarlanan ve ekibi tarafından 2016’dan günümüze kadar geliştirilen merkeziyetsiz bir metadata stripping mixnet’dir. Yani bunu meta verileri parçalama karma ağı olarak açıklayabiliriz. Gizlilik önlemi için, iletilen verilerin gizlenmesi ya da parçalanması yoluyla bir karma ağ kullanma sürecidir.

XX Network, 5 kıtada ve 150’den fazla ülkede yüzlerce bağımsız node operatörü tarafından yönetiliyor. Aynı zamanda kendi yönetimi ve yerel XX Coin’i ile bağımsız bir Layer1 blok zincirini işletiyor.

XX Network; cMixx(+), echoexx (Ethereum kimliklerini kullanan tamamen özel bir doğrudan mesajlaşma ve ödeme platformu), Project Tourbillon (İsviçre Ulusal Bankası için gizlilik merkezli bir CBDC pilotu), Better Than Money dahil olmak üzere, geliştirilmekte olan birçok projeye de sahiptir. Ayrıca David Chaum’un Speakeasy (grup mesajlaşma) ve orijinal XX Messenger bunlardan birkaçıdır.

XX Network ve Worldcoin’in topladığı yatırımlar

Sam Altman’ın kurduğu Worldcoin projesinin kuruluş tarihi 2019 yılıdır. İlk yıllarda Andreessen Horowitz, Variant, Khosla Ventures, Coinbase ve Tiger Global‘den 125,5 milyon dolarlık yatırım topladı.

XX Network ise, uzun yıllar gizlilik odaklı geliştirme için çalıştıktan sonra Kasım 2021’de mainnet’e geçti. İdeallerini gerçekleştirmek için daha fazla kontrole ihtiyacı vardı ve bu yüzden VC yatırımı almadı. Bunun yerine, Roger Ver ve Chris Larsen‘den seed (tohum) yatırımı topladı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar