Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67035.99
0.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3498.5
-0.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.7
8.44%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $596.8
0.54%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Worldcoin Nedir? Şeytani mi? Peki Başarılı Olacak mı?

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın yeni kripto para odaklı girişimi Worldcoin, ekosistemde ciddi tartışmalara sebep oldu. Gelin inceleyelim.

Clock
Paylaş
Worldcoin Nedir? Şeytani mi? Peki Başarılı Olacak mı?

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’ın yeni projesi olan Worldcoin, bir insan kimlik doğrulama sistemi geliştirmek istiyor ve şimdiden karışık tepkilere neden oldu. Proje kendisini “gizliliği koruyan dijital bir kimlik” olarak tanımlarken, toplumdaki pek çok önde gelen isim, iris tarama işlemini kötücül buluyor.

728×90 muhabbit - Worldcoin Nedir? Şeytani mi? Peki Başarılı Olacak mı?300x250 muhabbit - Worldcoin Nedir? Şeytani mi? Peki Başarılı Olacak mı?

Kripto para odaklı yeni proje, potansiyel olarak hacker’ların bunu kimlik bilgilerini istismar etme olasılığı nedeniyle, önemli güvenlik endişeleriyle karşı karşıya.

Slow Mist Kurucusunun Görüşleri

Slow Mist’in kurucusu, Worldcoin projesine yönelik bir eleştiri dalgası başlattı ve projenin umut vadetmediğini belirtti. Blok zinciri güvenlik şirketinin yöneticisi, eğer Worldcoin başarıya ulaşırsa, bunun “kötü” bir yaratılış olacağına inanıyor ancak aynı zamanda yüksek başarısızlık olasılığına da sahip olduğunu ekliyor:

İris nedir? Kişisel olarak sizin en istikrarlı ve dayanıklı benzersiz işaretinizdir (eğer kör değilseniz). Yüz ve parmak izi doğrulamadan çok daha güvenilirdir. Worldcoin’in whitepaper’ını okudum ve içindeki vaatler gerçekten iyiydi, ancak yeni fikirlere karşı dikkatli olmamız gerekiyor.

Kurucu aynı zamanda kullanıcılara projeyle etkileşimde çok dikkatli olmalarını da öneriyor.

Şimdiye Kadar Tepkiler Nasıl?

Eski Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden protokolün yaklaşımını, insan vücudunu “sadece bir biletleme aracı” olarak görmekle tanımlayan dikkat çekici bir benzetme yaptı. Snowden takipçilerini, projeye veri sağlamama konusunda uyardı.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, “decentralized proof-of-personhood” konusunda detaylı bir blog yazısı yayımladı. Worldcoin projesindeki gizlilik sorunlarının nispeten hafif olduğunu belirtse de, bazı çarpıcı merkezileşme sorunlarına dikkat çekti. Aynı zamanda, kötü niyetli kişilerin bir kişinin irisini başka bir kişinin uygulamasıyla bağlama ve yapay zeka tarafından üretilen 3D irisler gibi risklerden bahsetti.

Dogecoin’in ortak yaratıcısı olan Billy Markus, Worldcoin projesini “tuhaf ve ürkütücü” olarak nitelendirdi. Avustralyalı popüler Bitcoin yayıncısı Stephan Livera, proje için “tam bir enkaz yangını” dedi.

Tüm bu tartışmalara rağmen, Worldcoin yatırımcılarının iddialı isimlere sahip olduğu bildiriliyor. Bu isimler arasında a16z, Coinbase Ventures, Digital Currency Group (DCG) gibi tanınmış şirketlerin yanı sıra eski FTX patronu Sam Bankman-Fried ve iflas etmiş hedge fon şirketi Three Arrows Capital (3AC) gibi şüpheli isimler de yer alıyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar