Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69585.48
-1.84%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3750.03
2.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.75
1.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $617.7
3.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

DeFi uygulamalarına daha fazla likidite getirmek için tasarlananan WBTC nedir?

Clock
Paylaş
Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

WBTC, Sarılı Bitcoin ya da Sarılmış Bitcoin anlamına gelir ve sadece Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 token’ıdır. Bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. BTC, WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de gerçekleştirilebilir. 

728×90 muhabbit - Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?300x250 muhabbit - Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

ERC-20 token’ı olması, WBTC’nin transferini normal Bitcoin’den daha hızlı hale getirmektedir ancak WBTC’nin temel avantajı, Ethereum cüzdanları, dapp’ler ve akıllı sözleşmeler dünyasına entegrasyonudur.

WBTC Ortaya Çıkışı

WBTC, Ocak 2019’da Ethereum ana ağında başlatıldı. WBTC, DeFi ekosistemindeki BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compound, MakerDAO ve Set Protocol gibi büyük şirketlerin arasında bir işbirliği projesi olarak ortaya çıktı. Proje WBTC DAO adı verilen Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) tarafından kontrol ediliyor.

MakerDAO ve Compound gibi ürünler, kullanıcıların diğer kripto varlıklarını ödünç almak için kripto varlıklarını kilitlemelerini gerektirir. Ethereum’un genel değeri Bitcoin’den önemli ölçüde daha küçük olduğu için bu protokollerin ne kadar büyüyebileceğini sınırlar. Bitcoin’i getirerek, protokoller likiditeyi artırır ve böylece dapp’leri için daha fazla teminat kaynağı oluşturabilir. WBTC, Bitcoin sahiplerinin para ödünç almak veya ödünç vermek için Compound gibi DeFi dapp’larını kullanırken Bitcoin sahiplerinin bir varlık olarak tutmaya devam etmelerine de izin verir.

BTC ile karşılaştırıldığında, WBTC asla orijinaliyle aynı düzeyde güvenlik veya güvensizliğe sahip olmayacak çünkü sistemi saf kod yerine yönetmek için insanlara ve kuruluşlara güveniyor. 

Güveni ve şeffaflığı artırmak için WBTC, düzenli denetimlerden geçmektedir. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum ağları için tüm zincir içi işlemleri ve doğrulamaları yayınlar. Kullanıcılar, Bitcoin blok zincirindeki WBTC adresine ne kadar BTC gönderildiğini bağımsız olarak doğrulayabilir ve ardından bu işlemlerin Ethereum blok zincirinde WBTC token’larının oluşturulmasıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol edebilir. BTC’yi geri almak için WBTC’nin tersine yazma işlemi de zincir üzerinde izlenebilir.

WBTC İle Ne Yapılabilir?

Compound kullanarak WBTC ödünç alabilir ve ödünç verebilirsiniz veya bZx’in Fulcrum dapp’ında marj ticareti yapmak için WBTC kullanabilirsiniz.

WBTC Nasıl Üretilir? 

BTC’ye sahip olan ve bunu WBTC’ye dönüştürmek isteyen kullanıcılar, satıcılarla etkileşime girmelidir. Satıcılar, kullanıcıların kimliğini doğrulamak için doğrulama prosedürleri uygulayarak WBTC tokenlerini basma veya yakma sürecini başlatır. Saklama görevlileri, sarılmış olan gerçek BTC’yi tutarlar ve Ethereum blok zincirindeki token’ların gerçek basımını ve yakımını yaparlar. WBTC yakıldığında, BTC, saklama görevlisinin gözetiminden kullanıcıya iade edilir. Yeni WBTC basıldığında, BTC kullanıcıdan alınır ve saklama kuruluşu tarafından saklanır.

Nasıl Elde Edilir?

WBTC bir ERC-20 token’ı olduğu için, Kyber veya Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda işlem yapabilirsiniz.

BTC’yi WBTC ile takas etmek istiyorsanız, WBTC satıcılarından biri olan Dharma, Kyber, Set Protocol, GOPAX, AirSwap, Prycto, Ren ve ETHfinex’e bakabilirsiniz.

Daha Fazla Nedir Haberleri İçin: Nedir Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar