Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65144.39
-0.35%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3547.49
0.21%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.81
-0.56%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597
0.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Yatırımcılar FED’in Faiz Kararını Bekliyor! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek!

Yatırımcılar toplantıdan çıkacak karara odaklanmış durumda.

Clock
Paylaş
Yatırımcılar FED’in Faiz Kararını Bekliyor! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek!

Küresel piyasalar 14-15 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan ABD Merkez Bankası (FED) toplantısından çıkacak mesajlara odaklanmış durumda.

Bugün başlayacak olan (FED) toplantısı, bu yılın son toplantısı olacak. 14-15 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak olan toplantıda en önemli konuların başında 2022 yılının ilk aylarını etkileyecek faiz kararı da belli olacak.

728×90 muhabbit - Yatırımcılar FED'in Faiz Kararını Bekliyor! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek!300x250 muhabbit - Yatırımcılar FED'in Faiz Kararını Bekliyor! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek!

Hatırlanacağı üzere FED Başkanı Jerome Powell, yakın zaman önce yaptığı açıklamada bu toplantıya dikkat çekerek, varlık alımı azaltım hızının daha da artırılmasının değerlendirileceğini dile getirmişti. Toplantının sonunda çıkacak faiz kararının yanında şu anda yaşanan Omicron varyantına yönelik endişeler ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle negatif bir beklenti oluşmuş durumda. Çünkü yatırımcıların bir gözü de Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ile ABD’de Üretici Fiyat Endeksinin (ÜFE) verilerinde olacak.

Kripto Paralara Etkisi Nasıl Olacak?

ABD Merkez Bankası’nın vereceği karar, piyasa analistleri tarafından çeşitli şekilde yorumlanmaya başladı. Finans piyasasındaki birçok analist, FED’in yakın zaman içinde gösterge oranını artırmaya başlamasının gerekebileceğini belirten açıklamalarda bulundu. ABD tarafında son dönemlerde sürekli artış gösteren enflasyon ile mücadele etmek için çeşitli önlemlerin alınması gerektiği dile getirildi.

Ancak FED kararları henüz açıklanmamasına rağmen piyasalar şimdiden düşüş yaşamaya başladı. Örneğin New York borsasında Dow Jones endeksi, S&P 500 endeksi ve Nasdaq endeksi değer kaybetti. Bunun yanında bu düşüşlerden kripto para piyasası da olumsuz yönde etkilendi. Son haftalarda düşüş eğilimde olan kripto para piyasası faiz kararı öncesi de bu eğilimini sürdürdü. Özellikle son hafta içerisinde, piyasadaki kararsız tavır düşüşü daha da tetikledi. Örneğin En büyük kripto para birimi Bitcoin son bir hafta içerisinde yüzde 10’a yakın değer kaybetti. Bununla birlikte altcoinlerde ciddi anlamda düşüş yaşandı.

Yazım itibarıyla 47.000 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin fiyatı son 24 saat içerisinde yüzde 3’e yakın düşüş yaşamış durumda. Görünen o ki halihazırda çekingen davranan yatırımcılar çıkacak karara göre aksiyon almayı planlıyor.

Tüm bu açıklamalar ışığında, FED’in enflasyon ile mücadele konusunda alacağı kararların kripto para piyasasında nasıl bir etki yaratacağı ise merakla bekleniyor.

Toplantı sonrası açıklanacak kararlara ait detaylara Muhabbit.com ve sosyal medya kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Alınan kararların kamuoyu ile paylaşılması, bugün Türkiye saati ile 21:00’de gerçekleşecek.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar