BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Yeni Bankacılık Trojanı, 2FA Falan Dinlemiyor!

Hollandalı araştırmacılara göre 2FA doğrulamasını atlatabilecek bir trojan yakında piyasaya sürülecek.

Yayın:

-

Yeni Bankacılık Trojanı, 2FA Falan Dinlemiyor!

Geçtiğimiz hafta Hollanda merkezli akıllı telefon güvenlik firması ThreatFabric, yeni bir rapor yayınladı. Raporda son zamanlarda karşılaşılan kötü amaçlı yazılımlara değiniliyordu. 2020 yılını uzaktan erişime sahip trojanların (RAT/remote access trojan) yılı olarak adlandıran ThreatFabric’in listelediği yazılımlardan biri oldukça ilgi çekti.

Cerberus adı verilen yeni Android bankacılık trojan yazılım, Google Authenticator uygulamasından tek kullanımlık kodları çalıp, 2FA ile korunan hesapları ele geçirecek kadar güçlü. 2019 yılı Haziran ayında kötü şöhretiyle ün salmış Anubis trojanından tacını devralan Cerberus, bazı sıkıntılara sahipti. Hesapları ele geçirmesine rağmen olay sırasında algılama engelini azaltmaya yarayacak özelliklerden yoksundu. Geliştiricileri 2020 yılı Ocak ayının ortalarına doğru bu sıkıntıları gidermek adına işe oturmuşlardı.

Bir süredir ortalıkta görünmeyen Cerberus bankacılık trojanının son görülen varyantında 2FA korumasına rağmen Google Autheticator uygulamasından tek kullanımlık kodları bile çalabildiği gözlendi. Araştırmacılar varyantın henüz deneme aşamasında olduğunu iletti. Ancak kötü amaçlı yazılım forumlarında Cerberus reklamlarının yapıldığını bu yüzden de kısa süre içerisinde piyasaya sürüleceğine inanıyorlar.

Banka hesapları başta olmak üzere varlık hesaplarının tehlikede olduğu konusunda uyaran ThreadFabric ekibi, uzaktan erişimli trojanlarda (RAT) bulunan özellikleri taşıdığı için özellikle dikkat edilmesi gerektiği konusunu da es geçmedi. Bu RAT özellikleri sayesinde Cerberus operatörlerinin virüslü bir cihaza uzaktan erişimini, çevrim içi bankacılık hesabına girmek için sahibinin kimlik bilgilerini kullanmasını ve varsa 2FA korumasını Authenticator tek kullanımlık kodunu çalarak atlatmasını sağlayabilir.

Kötü amaçlı yazılım ve virüs geçmişine bakılacak olursa, çok faktörlü kimlik doğrulama çözümlerini aşabilen sayılı siber suçlu grubu vardır. Amaçlandığı gibi sorunsuz çalıştığı zaman bankacılık sektörünün yanı sıra kripto para dünyasını da derinden etkileyecek olan bu trojan tipleri genel olarak büyük tehlike arz etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Blockchain Teknolojisinin Kat Etmesi Gereken Yollar Var!

Blockchain teknolojisinin gelişimi nasıl olacak?

Yayın:

-

Blockchain Teknolojisinin

Çin’in eski Bilim ve Teknoloji Bakanı olan Wu Zhongze, blockchain teknolojisinin hala oldukça yeni olduğunu düşünüyor.

The Paper ile yaptığı röportajda eski bakan, blockchain temelli ekosistemlerin geliştirilmesi açısından “Çin ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi önde gelen ekonomilerin nerede durduğu” konusunda aralarında çok büyük farklar olmadığını söyledi.

Bununla beraber Wu, Çin’in donanım üretimi, platform ve güvenlik hizmetleri, endüstri yatırımı ve finansal gelişme dahil olmak üzere blockchain geliştirmek için gerekli olan bir dizi sektörde ilerleme kaydettiğini söyledi:

Blockchain teknolojisinin ve endüstrisinin yenilikçi gelişimi ile, uygulaması hızlanıyor ve endüstrinin ölçeklenebilirliği artmaya devam ediyor. Bu alan gelecekte yeni bir ekonomik büyüme noktası olacak.

Eski bakan, Çin’in blockchain altyapısının “hızlı ilerlemesi” olarak isimlendirdiği çalışmada, dağıtılmış teknolojinin 5G, yapay zeka, veri merkezleri ve endüstriyel internet gibi yeni teknolojileri entegre etmek ve geliştirmek için yeni fırsatlar getireceğini belirtti.

Securities Daily tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Çin’in halka açık şirketlerinin blockchain Ar-Ge’sine ayırdıkları milyonları nasıl değerlendirdiklerini açıkladı.

Çalışma, 2016 yılında blockchain ile çalışmaya başlayan 23 şirket ile bir anket yaptı. Rakamlara göre, şirketlerin yıllık gelirlerinin ortalama %20’si bu tür amaçlara tahsis ediliyor. Ayrıca bu fonların çoğu, hükümet ile ilgili çözümleri ilerletmek amacı ile harcanmakta.

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Rusya’nın CBDC Konusunda İlk Olma Gibi Bir Derdi Yok!

Rusya, CBDC konusunda aceleci davranmayacak!

Yayın:

-

CBDC

Rus bir yetkili, CBDC alanına liderlik iddiasında bulunabilmek için, Rusya’nın dört yıl önce CBDC üzerinde araştırma yapmaya başlamış olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı’nın dijital ve teknolojik gelişim temsilcisi Dmitry Peskov’a göre bu konuda öncülük, finansal istikrar açısından bir takım riskleri beraberinde getiriyor.

Rus haber ajansı RBC’nin 23 Ekim tarihinde yaptığı bir habere göre Peskov, ikincilik stratejisine uygun olarak CBDC geliştirmenin, stratejik anlamda dijital ruble satmaktan çok daha verimli olabileceğini söyledi.

Bu konudaki finansal risk o kadar büyük ki, hızlı bir ikincilik stratejisi, lider olmaktan çok daha etkili olabilir. Bizim amacımız, liderin neler yapabileceğini ve hangi engellerle karşılaştığını görmek.

Peskov, Rusya’nın dijital rublesinin geliştirilmeye şimdi başlarlarsa 3 ila 7 sene içinde piyasaya çıkabileceğini belirtti.

Rusya’nın merkez bankası 13 Ekim’de resmi olarak bir dijital ruble müşavere belgesi yayınladı. Ardından, Rusya Devlet Duması üyesi ve Rusya’nın kripto ile ilgili mevzuat işlemlerinin önemli bir temsilcisi olan Anatoly Aksakov, dijital para biriminin 2021’in ilk yarısında pilot testlerine başlayacağını söyledi. Aksakov, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto birimlerinin geleceği olmadığını ve CBDC’lerin geleceğin bir parçası olduğundan emin.

Diğer ülkedeki finans uzmanları da CBDC’ler için “bekle ve gör” yaklaşımını uyguluyor. 19 Ekim tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’ndan Jerome Powell, ilk olmaktansa doğru yapmanın daha yararlı olacağını söyledi. Ayrıca Yeni Zelanda Merkez Bankası, ulusal bir dijital para birimi çıkarmadan önce CBDC alanında “yapılacak çok iş olduğunu” iddia etti.

Daha fazla CBDC haberi için: CBDC Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.