Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62447.68
5.22%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3332.02
5.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.05
4.52%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $552.6
3.72%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Yılın En Kötü Ayı: Temmuz 2023’te 303 Milyon Dolarlık Dijital Varlık Çalındı!

Popüler blok zinciri denetim firması CertiK, Temmuz 2023’te saldırılar ile birlikte kaybedilen toplam dijital varlık miktarını raporladı.

Clock
Paylaş
Yılın En Kötü Ayı: Temmuz 2023’te 303 Milyon Dolarlık Dijital Varlık Çalındı!

Blok zinciri güvenlik denetimi firması CertiK, temmuz ayında kripto para yatırımcılarının 303 milyon dolar değerinde dijital varlık kaybettiğini ve bu ayın, çalınan değer açısından yılın (2023) en kötü ayı olduğunu duyurdu.

CertiK raporu, kripto para yatırımcıları henüz Curve Finance saldırısının yaralarını sarmaya çalışırken yayımlandı. CertiK’e göre popüler kodlama dili Vyper’ın bazı sürümlerindeki bir zayıflık kullanılarak, protokollerden 52 milyon dolar değerinde varlık sızdırıldı.

728×90 muhabbit - Yılın En Kötü Ayı: Temmuz 2023'te 303 Milyon Dolarlık Dijital Varlık Çalındı!300x250 muhabbit - Yılın En Kötü Ayı: Temmuz 2023'te 303 Milyon Dolarlık Dijital Varlık Çalındı!

Bu ayın başlarında ise, blok zincirler arası köprü protokolü olan Multichain’den yaklaşık 125 milyon dolarlık varlık çalınmış ve platform operasyonlarını sonlandırmıştı. Ardından Çin yetkililerinin Mayıs 2023’te CEO Zhaojun’u gözaltına aldığı belirtilmişti.

Mayıs ayında blockchain istihbarat şirketi TRM Labs’ın hukuk ve hükümet ilişkileri başkanı Ari Redbord, DeFi protokollerinin kripto para ekosisteminin en savunmasız alanı olduğunu söylemiş ve saldırıların “olağanüstü” hız ve ölçekte gerçekleştiğini söylemişti.

303 Milyon Dolar Kayıp Var

CertiK verilerine göre bu ayki 303 milyon dolarlık kaybın, Multichain ve Curve saldırıları dahilinde yaklaşık 285 milyon dolarlık bölümünü exploit ve hack saldırıları oluşturuyor. Kalan kısım ise “exit scam” ve “flash loan” olarak bilinen istismar yöntemlerinden oluşuyor.

Flash loan istismar yönteminde saldırganlar üçüncü taraflar yerine akıllı sözleşmeleri kullanır ve teminatsız fonları ödünç alırlar. Aldıkları bu ödünç fonları daha az likit ve küçük token’ların fiyatlarını manipüle etmek için kullanırlar.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar