Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66155.91
1.07%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3556.8
4.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.08
2.42%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $606.6
1.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

2 Pizzaya Bin BTC Veren Hanyecz’in Halen 6 Bin BTC’si Var!

Henüz çocuklarına teknik anlamda Bitcoin’i anlatmadığını belirten Hanyecz, çocuklarının Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu bildiklerini belirtiyor.

Clock
Paylaş
2 Pizzaya Bin BTC Veren Hanyecz’in Halen 6 Bin BTC’si Var!

Bitcoin (BTC) karşılığı 2 adet pizza alarak tarihte kabul edilen ilk Bitcoin alışverişini gerçekleştiren Laszlo Hanyecz’in çocuklarının halen 6,000 Bitcoin’i bulunmakta.

728×90 muhabbit - 2 Pizzaya Bin BTC Veren Hanyecz'in Halen 6 Bin BTC'si Var!300x250 muhabbit - 2 Pizzaya Bin BTC Veren Hanyecz'in Halen 6 Bin BTC'si Var!

Pizza Hikayesine Yakından Bakalım

Hikayenin kahramanı Hanyecz, Florida’da yaşıyor. Pizza hikayesi ile ilgili birçok kişinin bilmediği önemli bir detay ise pizzaların direkt olarak Bitcoin ile alınmadığı. Çünkü o dönemde herhangi bir işletme ya da dükkan ödeme olarak Bitcoin kabul etmiyor.

Pizza alımına aracılık eden kişi olan Jeremy Sturdivant, pizza siparişine aracılık ederek ödemeyi kendisi gerçekleştirip siparişi Hanyecz’in evine yönlendiriyor. Bunun karşılığında ise Hanyecz’den 10,000 BTC alıyor.

10,000 BTC ise o dönemde yaklaşık 41 $ ediyor. Sturdivant ise aldığı 10,000 BTC’yi kısa bir süre sonra yaklaşık 400 $ fiyata elinden çıkarıyor.

Pizzaları Kendiniz de Yapabilirsiniz

Hanyecz’in pizza hikayesi Bitcointalk üzerinde Bitcoin ile pizza satın almak istediğini belirtmesi ile başlıyor. Sadece Bitcoin ile pizza almak istediğin belirten Hanyecz, pizzanın illa bir pizza dükkanından olması gerekmediğini, birinin pizzaları evde yapıp kendisine gönderebileceğini bile belirtiyor.

İlk aşamada kendisine bir cevap gelmemesi üzerine “Teklifimi az mı buldunuz?” sorusunu yöneltiyor.

Bitcointalk üzerindeki ilk mesajlarında yani Bitcoin ile ilk tanıştığı günlerde Linux, MacOS ve IOS, işletim sistemlerinde tecrübeli bir geliştirici olduğunu belirten Hanyecz, Bitcoin sistemini bu platformlara getirmek istediğini belirtiyor. Buna karşılık olarak “Duck” isimli bir kişi Hanyecz’i kendi sohbet grubuna davet ederek, ” Sana oynaman için 1 BTC gönderdim.” böylece Bitcoin’i tanıyabilirsin mesajı veriyor.

Bu sayede Hanyecz ilk Bitcoin’ini almış oluyor. 10,000 BTC ile pizza alımını ise ilk BTC’sini aldıktan sadece 34 gün sonra gerçekleştiriyor. Yani aynı gün kazıma başlamış olsa bile o dönemlerde 10,000 BTC kazımının ne kadar kolay ve hızlı gerçekleşebileceğini siz hayal edin.

Screenshot 2 9 - 2 Pizzaya Bin BTC Veren Hanyecz'in Halen 6 Bin BTC'si Var!

Bu sayede ilk Bitcoin alışverişi gerçekleşmiş oluyor.

Çocuklarına Verdiği Bitcoin’ler

2014 yılında attığı mesajlarda ekran kartı ile madenciliğe devam ettiğini belirten Hanyecz, bu konuda çalışmalara devam ettiğini belirtmekte. Bir röportajda 2 çocuğunun da kendine ait kağıt Bitcoin cüzdanları bulunduğunu belirten Hanyecz, içlerinde binlerce Bitcoin bulunduğunu belirtiyor.

Onlara GDAX’a nasıl girebileceklerini gösterdim bu sayede Bitcoin fiyatını takip edebiliyorlar.

Çocukların 3,000’er Bitcoin’i Var

Henüz çocuklarına teknik anlamda Bitcoin’i anlatmadığını belirten Hanyecz, çocuklarının Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu bildiklerini belirtiyor.

Cüzdan takibi yaparak Hanyecz’in çocuklarını cüzdanlarına ulaştığını belirten Serotonin, tüm hikayeyi ve cüzdan adreslerini “flood”unda paylaşmış durumda.

İki cüzdan adresine de buradan ulaşabilirsiniz.

Cüzdan 1

Cüzdan 2

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar