BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

25 Milyon Dolarlık Sahte ICO’lu, Hayalet CEO’lu Şirket Hakim Karşısında!

Yalanlar üzerine kurulu şirketten 25 milyon dolar kazanan yönetim, çetrefilli bir dava ile karşı karşıya.

Yayın:

-

Yalanlar üzerine kurulu şirketten 25 milyon dolar kazanan yönetim, çetrefilli bir dava ile karşı karşıya.

Robert Farkas başta olmak üzere Sohrab Sharma ve Raymon Trapani’den oluşan Centra Tech Inc.’in üç kurucusu suçlamalarla karşı karşıya. 2018 yılında yatırımcılarına Visa veya Mastercard kabul eden herhangi bir işletmeden dijital para ile alışveriş yapmalarına olanak sağlayan bir banka kartı geliştirdiklerini duyurmuşlardı.

“Centra Card” adını verdikleri banka kartı ile vaat ettikleri kripto para ile alışveriş rüyasının bir yalan üzerine kurulduğu elbette ortaya çıktı. Şirketin Bancorp, Visa veya Mastercard ile hiçbir partnerlik veya lisans anlaşması olmadığı anlaşıldı.

Centra Tech Inc

Centra Tech Inc.’in yalanları bu kadar değildi. Şirketin bir de hayalet CEO’su mevcuttu. Harvard Üniversitesi İşletme bölümünden yüksek lisansı olan, bankacılık sektöründe 20 yıldan fazla deneyimi olan Michael Edwards adında bir CEO olduğu söylendi. Ancak tabii ki de ortada öyle bir CEO yoktu.

Yalanlarıyla kripto para dünyasında bir skandala neden olan üç kafadar daha önce Florida’da Miami Exotics adı verilen lüks bir araba kiralama şirketinde çalışıyorlardı. Kripto para dünyasıyla tanıştıktan sonra “yalanlar” üzerine kurulu şirketleri Centra Tech Inc.’i kurdular.

Kurulmalarıyla birlikte boks organizatörü Floyd Mayweather ve müzik yapımcısı DJ Khaled de dahil olmak üzere ünlü isimlerden bağış topladılar. 2017 yılının Temmuz Ekim aylarında düzenlenen ICO’yu destekleyen iki ünlü isim, bu yalanlar üzerine kurulu olayı desteklemekten dolayı para cezasına çarptırıldı.

Para ve Hapis Cezaları Verilmeye Başlandı

ICO’yu sosyal medya takipçilerine tanıtırken, reklam için para aldıklarını belirtmeyen isimler SEC tarafından suçlu bulundu. Üç ICO’yu destekleyen, iki ICO’yu tanıtan Mayweather 651 bin dolar ceza ödedi. Tek ICO’yu destekleyen DJ Khaled ise 153 bin dolar ceza ödedi.

Centra Tech Inc.’in kurucuları ise hapis ve para cezası istemi ile yargılanıyordu. Kurucularından Robert Farkas, menkul kıymet dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık iddiasıyla 70 ile 87 aya kadar hapis ve 250 bin dolar para cezası istemiyle yargılanıyordu. Dün (16.06.2020) Manhattan’daki federal mahkemede suçunu itiraf eden isim için 7 yıl hapis kararı verildi. Ancak karar henüz onanmadı. Diğer iki kurucunun davaları ise 2020 yılı Kasım ayında görülmeye başlanacak.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Whale Alert: 2020’de 24 Milyon $’dan Fazla Para Scammerlara Gitti!

Özellikle kripto para transferlerini izlemek adına Twitter üzerinde kripto topluluğu tarafından takip edilen hesap, sadece transferleri izlemiyor.

Yayın:

-

whale alert

Whale Alert tarafından paylaşılan verilere göre scam “giveaway”ler 24 milyon $’dan fazla Bitcoin (BTC) toplamayı başardı.

Özellikle kripto para transferlerini izlemek adına Twitter üzerinde kripto topluluğu tarafından takip edilen hesap, sadece transferleri izlemiyor.

Farklı platformlar üzerinden verileri detaylı bir şekilde paylaşan Whale Alert, scam “giveaway”lere giden paranın 2020 yılında oldukça arttığını belirtmiş durumda.

scam giveaway gelir grafiği

Scam Giveaway Grafiği

Kripto para takip yazılımları sayesinde topluluk ile oldukça değerli veriler paylaşan hesap, kripto para yatırımcılarının mutlaka takip ettiği hesaplar arasında bulunuyor.

Yayınlanan son rapora göre sadece Bitcoin tarafında yatırımcılar scam giveawaylere 4 yıl içinde 38 milyon $ kaptırmış durumda. Whale Alert tarafından yapılan yıl sonu tahminleri oldukça dikkat çekici.

Yapılan tahmine göre yıl sonuna kadar scam giveawaylere kaptırılan para miktarı 50 milyon $’ı aşacak.

Neden Artıyor

Scam giveawaylere halen neden para kaptırıldığı ile ilgili görüş bildiren Whale Alert, scamlerin gittikçe daha inandırıcı ve agresif olmaya başladığını açıklamış durumda.

Yeni dönem scam projeleri bilindik isimlerin yüzlerini kullanarak inandırıcılıklarını daha da artırmış görünüyor. Elon Musk üzerinden dönem bir scam proje, Youtube reklamlarını da işin içerisine dahil ederek, bir Bitcoin adresine kullanıcıların para göndermesini istemişti.

Örnek Scam Proje Resmi

Scam Projede Kullanılan Resim Örneği

Tekniklerin bu şekilde geliştirilmesi ise scam projelerin başarılı olma oranını ve ele geçirdikleri fon miktarını iyiden iyiye artırmış görünüyor. Oluşturulan sahte sosyal medya hesapları ve websiteleri de, inanılırlık derecesini oldukça etkilemekte.

Geçtiğimiz dönemde de Coinbase Youtube hesabının neredeyse birebir aynısını oluşturan scammerlar, Coinbase CEO’sunun videosunun etrafına sahte bir giveaway düzenleyerek, yatırımcılardan para almaya çalışmıştı.

Scam projelerin çoğunun ortak noktası ise arkasında bulunan ismin yakalanamıyor oluşu. Ünlü isimlerin ardına saklanarak hazırlanan scam projelerin çoğunun sorumluları yakalanabilmiş değil.

Yatırımcıların para kaptırdıkları bu gibi projeler ise uzun dönemde kripto ve blockchain endüstrisinin zararına olacak gibi görünüyor. Sistemin güvenilirliği ile ilgili konuşmaların yanında bu gibi olayların yaşanması, sektöre uzak ancak dahil olmayı düşünen potansiyel yatırımcıların uzaklaşmasına sebep olabilir.

Peki siz daha önce bir scam projenin kurbanı oldunuz mu?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bottlepay Küllerinden Doğdu!

Bottlepay, geçmişte yaşadığı problemlerden sonra yeni yüzüyle geri dönüyor!

Yayın:

-

Bir sosyal ödeme platformu olan Bottlepay, Aralık 2019’da yaşadığı düzenlemeler ile ilgili problemler nedeniyle kapatılmıştı. Alınan son haberlere göre Bottlepay, önümüdeki birkaç hafta içinde geri dönmeye hazırlanıyor.

Bitcoin cüzdan ürününü, Avrupa’nın AMLD5 protokülüne uygun bir şekilde yeniden tasarladıktan sonra İngiliz şirket, Reddit, Twitter ve Discord’un sosyal özelliklerine saphiğ bir borsa cüzdanı sunmak istiyor. Bottlepay’in kurucu ortağı Pete Cheyne, Ağustos ayında başlattıkları kapalı beta için bekleme listesinde 1000’i aşkın kişinin beklediğini söyledi.

Cheyne ayrıca, “Böyle bir uygulama ile birlikte, müşterilerimize sağlayabileceklerimizin sınırı yok. Ayrıca müşterilerimizin daha fazla Bitcoin alabilmeler için, platformumuza planlı ödemeler gibi bir özellik ekliyoruz.” dedi.

Square’in sunduğu Cash App ve diğer benzer uygulamalar, bu tarz özellikleri ABD’de sunuyor.Fakat Bottlepay’in odaklandığı yer tam olarak Avrupa kıtası. Bottlepay’i rakiplerinden ayıran bir özelliği ise, istenildiğinde Bitcoin’i başka bir cüzdan adresine yönlendirebilmeniz.

Cheyne, “sistemimizde Lightning arkaplanda çalışacak.” diye ekledi. Ayrıca aktarılan bilgilere göre, itibari para ve kripto para arasında alışveriş yaparken küçük bir komisyon ücreti kesilecek. Cheyne ek olarak, “Ayrıca kullanıcılarımızın farklı kullanım alanlarını tespit edebilmek için, farklı kullanım katmanlarını test ediyoruz” dedi.

Bottlepay arayüzü. Kaynak: Bottlepay

Bottlepay’in Geleceği

Bottlepay CEO’su Mark Webster, 11 çalışandan oluşan ekibinin hisse senedi ticaretinde bulunan melek yatırımcılarından “sürekli fon sağladığını” söyledi. Webster, uygulamanın yakın gelecekte farklı kripto para birimlerini desteklemeyeceğini söyledi, fakat bir gün olabilir diyerek açık kapı bıraktı.

Yaşanan bu değişikliklerin bir parçası olarak Webster, 2021 yılına kadar ekibini 35 kişiye kadar büyütmeyi umuyor. Üründe büyük bir yeniden yapılanmaya gidildi. Ayrıca müşterilerin aşina olduğu kullanım kolaylıklarının eklenmesi, cüzdan için büyük bir fırsat yaratmış durumda.

Cheyne, “Uygulama üzünde itibari para birimi bile depolayabilirsiniz.” dedi. Ayrıca, “Lightning kodunu tarayarak, sterlin veya euro bakiyenizden ödeme yapabilirsiniz.” dedi.

Şimdilik Bottlepay, beta programını sadece Avrupa’daki kullanıcıları için sunacak. Ancak Webster, şirketin betayı Amerikan kullanıcılara açmayı ve Telegram özelliklerini 2021 yılına kadar geri getirmeyi planlıyor. Bu durum ile birlikte Bottlepay, Lightning’i kullanan itibari para dostu birkaç kripto para cüzdanından biri haline gelecek.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.