Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67569.99
1.69%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3476.85
0.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.21
5.43%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $595
0.64%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

45 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Sim Saldırısıyla Çalındı

“Sim takası” saldırısı ile gerçekleştirilen eylem ciddi boyutta Bitcoin’in çalınmasına sebep oldu.

Clock
Paylaş
45 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Sim Saldırısıyla Çalındı

Bir hacker, Çin’li bir balinanın 45 milyon dolar değerindeki Bitcoin’ini (BTC) sim saldırısıyla çalmayı başardı. “Sim takası” saldırısı ile gerçekleştirilen eylem ciddi boyutta Bitcoin’in çalınmasına sebep oldu.

“Sim takas saldırısı,” sim kart bilgisinin (telefon numarası) kullanıcının bilgisi olmadan başka bir sim karta hacker tarafından taşınması olarak tanımlanabilir.

728×90 muhabbit - 45 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Sim Saldırısıyla Çalındı300x250 muhabbit - 45 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Sim Saldırısıyla Çalındı

Hacker, sim kartı taşıdıktan sonra kişinin, e-posta ve benzeri kişisel hesaplarına ulaşım sağlayabilmekte. Bilgilere ulaşmaya başaran hacker, milyonlarca dolar değerinde Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash’i (BCH) ele geçirdi.

45 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin ve Bitcoin Cash Kayıp

İddiaya göre Çinli bir yatırımcı olan ve Dreamhost’un kurucusu olan Zhoujianfu, saldırıya kurban giden kişi. Cüzdan transferlerine bakıldığında yaklaşık 30 milyon dolar değerinde Bitcoin Cash ( yaklaşık 100,000 adet) ve 15 milyon dolar değerlinde Bitcoin (1547 adet) çalınmış durumda.

Zhoujianfu, ağda üç onay gerçekleştikten sonra Bitcoin Cash madencilerinden konuyla alakalı yardım istedi. Ve ağı geri çevirmek için yardım istedi. Fakat bu işlemin gerçekleştirilmediği görülüyor.

Ayrıca, “hacker”ın çalınan Bitcoin’leri küçük parçalara böldüğü ve bu sayede farkedilmeden borsalarda satışını gerçekleştirebileceği de belirtilmiş durumda.

Burada belirtilen işlemlerle birlikte ise Bitcoin’lerin karıştırıldığı görülmekte. Yani hacker izini kaybettirmek için elinden geleni yapmakta. Buradaki yazımızda Bitcoin Mikserleri’nin ne olduğu ve nasıl çalıştığını bulabilirsiniz.

Yatırımcıya gelen eleştiriler ise bu kadar Bitcoin’i tek bir cüzdanda tutmanın yanlışlığı. Hatta kimilerine göre yapılabilecek en aptalca şeylerin başında bu geliyor. Bu noktada sim saldırısını önlemek için yapılabilecek şeyler bulunmakta. Authenticator (2fa) kullanmak) gibi. Buradaki mini flood içerisinde sim saldırılarından nasıl korunabileceğiniz ile alakalı bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Sizin cüzdanınız, sizin sorumluluğunuz lütfen cüzdanlarınızı koruyun.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar