Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66305.26
-0.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3206.3
0.42%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.56
-1.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608.8
2.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

AB Kripto Para Vergisi İçin Kolları Sıvadı!

AP kripto para varlıklarına vergi getirilmesi teklifinde bulundu. Teklifin amacı AB’nin yıllık 170 milyar euroluk bütçesine sermaye sağlamak.

Clock
Paylaş
AB Kripto Para Vergisi İçin Kolları Sıvadı!

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri kripto para varlıklarına vergi getirilmesi teklifinde bulundu. Teklifin amacı AB’nin yıllık 170 milyar euroluk bütçesine sermaye sağlamak.

Parlamentonun bütçe komitesine sunulan taslak rapordaki seçenekler arasında yatırımcıların sermaye kazançlarından, ticari işlemlerinden ve madencilik faaliyetlerinden vergi alınması yer alıyor.

728×90 muhabbit - AB Kripto Para Vergisi İçin Kolları Sıvadı!300x250 muhabbit - AB Kripto Para Vergisi İçin Kolları Sıvadı!

Fransız Vekil Valérie Hayer ve Portekizli Sosyal Demokrat Vekil José Manuel Fernandes tarafından iletilen rapor “kripto para varlıklara bir Avrupa vergisi getirilmesini, ve vergiden elde edilen gelirlerin Avrupa bütçesine direkt olarak aktarılmasını” öneriyor.

“Kripto para varlıklarını AB seviyesinde yasal düzenlemeye ve vergilendirmeye tabii tutmak, bu varlıkların yüksek hareketliliğini ve sınır ötesi boyutlara erişimi göz önünde bulundurulduğunda ulusal seviyede tutmaktan çok daha etkili.”

Aralık 2022’de Avrupa Komisyonu bir kripto para yatırımcısının borsadaki varlıklarının vergilendirilmesine dair yeni kurallar gündeme getirmiş, ancak neyin ne kadar vergilendirileceğine dair detaylar ulusal hükümetlere bırakılmıştı.

Komitede yer alan diğer vekillerin 2 Şubat 2023’e dek teklifte değişiklik yapma hakkı var. Gerçekte parlamentoda yer alan 705 milletvekilinin vergi kanunları üzerinde sınırlı düzeyde kontrolü var. Vergi kanunları genellikle blokta yer alan 27 ulusal hükümetin ekonomi bakanlarının oy birliğiyle aldıkları kararlarla belirleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta daha önce konuya dair konuşmuş, olası bir vergilendirmenin kripto paraların özellikle madencilik faaliyetleriyle çevreye verdiği zararın karşılanması için alınması gerektiğini dile getirmişti.

Milletvekilleri aynı zamanda şirket kârları, karbon yoğunluklu ithal ürünler ve finansal işlemlerin de vergilendirilmesi üzerine yoğunlaşıyor. Bu alanlardaki vergilerin de bloğun bütçesine aktarılması hedefleniyor. Mevcut durumda bloğun bütçesi çoğunlukla ulusal hükümetlerin katkılarıyla sağlanıyor ve bölgesel yatırımlar için harcanıyor.

Avrupa Parlamentosu 901x600 - AB Kripto Para Vergisi İçin Kolları Sıvadı!

AB Mayısta Dijital Euro Yasasını ve Metaverse Politikasını Duyuracak

Avrupa Komisyonu Mayıs 2023’te dijital Euro yasası ve sanal dünyalara dair stratejisine dair bir yasa tasarısı duyuracak.

Avrupa Merkez Bankası hala bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek üzerine bir karara varmış değil. Ancak komisyon, kripto para varlıklarına yasal bir temel sunmaya ihtiyaç olduğunu ve bu kapsamda kara para aklama karşıtı kurallar belirlenebileceğini belirtiyor.

Ekonomik ve Parasal Mevzular Komitesi’nde konuşan Avrupa Birliği Finansal Hizmetler Delegesi Mairead McGuinness konuya dair şunları söyledi:

“Mevzuatımız dijital euroya bir çerçeve sağlayacak. Avrupa’nın şu an bu konuya dair hiçbir şey yapmaması, ancak 5-10 sene sonra apar topar bir şeyler piyasaya sürmek zorunda kalması tek kelimeyle ihmalkarlık olur.”

Yasa tasarısının 24 Mayıs 2023’te komisyon tarafından duyurulması bekleniyor.

“Bu noktada dijital euronun potansiyel kullanım alanlarını araştırmak ve nasıl bir teknolojiye sahip olduğunu incelemek AB hükümetlerine kalmış.”

McGuinness’in teklifine getirilen eleştiriler genellikle bu girişimin gerçekten bir değeri olup olmadığını sorguluyor.

Örneğin, parlamentonun en büyük politik grubunun ekonomi sözcüsü olan Markus Ferber’e göre CBDC’nin blockchain teknolojisinin potansiyelini ne derece taşıdığı meçhul.

“Bir müşteri perspektifinden baktığımda, ister istemez dijital euronun mevcut ödeme sistemlerinin yapamadığı neyi yapabileceğini sorguluyorum.”

İlginizi çekebilir: Genesis’in İflasından Etkilenen Gemini, Çalışanlarını İşten Çıkarmaya Başladı!

3 Mayıs 2023’te ise sanal dünyalara, diğer adıyla metaverse’lere dair bir yasa tasarısının AB’nin gündemine gelmesi bekleniyor. Söz konusu tasarı EU Rekabet ve Dijital Teknolojiler Delegesi Margrethe Vestager tarafından sunulacak.

Özellikle Meta gibi şirketlerin sektördeki varlığından endişelenen Vestager ve ekibi, büyük firmaların metaverse üzerinde hakimiyet kurmasından ve rekabete taş koymasından çekiniyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar