Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51709.41
1.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3059.73
3.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.03
2.01%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.6
1.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

AB Parlamentosu, MiCA Düzenlemeleri Üzerinde Müzakere Edecek!

PoW madenciliğine dayanan kripto para birimlerini yasaklamak isteyen Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğunluğu fikrini değiştirdi.

Clock
Paylaş
AB Parlamentosu, MiCA Düzenlemeleri Üzerinde Müzakere Edecek!

Kripto Para Piyasaları (MiCA) düzenleyici tasarısı bu hafta başka bir engeli aştı ve AB’nin yasama sürecinin bir sonraki aşamasına geçti. Yakın zamanda parlementoda kullanılan oylar sayesinde taslak, proof of work (PoW) tabanlı kripto para birimlerinin yasaklanmasına engel olacak.

Binance BannerBinance Banner

PoW madenciliğine dayanan kripto para birimlerini yasaklamak isteyen Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğunluğu fikrini değiştirdi. Yakın tarihli bir oylamada PoW yasağı MiCA’dan kaldırıldı.

Mart ayının ortasında, Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON), Bitcoin ve benzer kripto paraları yasaklayacak düzenlemeleri onayladı. Avrupa Birliği’ne bağlı iki komite farklı kararlar alıyor gibi görünüyor.

MiCa’daki PoW tabanlı kripto paraların yasaklanmasına engel olan maddeye itiraz etmek isteyen parlemento üyelerinin harekete geçmesi için 24 Mart 2022 son tarihti. Ancak kimse herhangi bir itirazda bulunmadı. PoW’un çok fazla çevreyi kirlettiğini düşünen politika grupları herhangi bir metin sunarak bu maddeye itiraz etmedi.

Stefan Berger, sosyal medyada MiCA’nın artık önde gelen üç AB kurumu arasında müzakerelere tabi tutulacağını doğruladı. Aynı zamanda ECON üyesi olan Berger, komitedeki meslektaşlarına ve çabalarından dolayı diğer destekçilerine teşekkür etti.

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinden düzenleyici kurumlar ve yetkililer, çevresel nedenleri öne sürerek PoW tabanlı kripto para madenciliğine yasak getirilmesi çağrısında bulundu. Yetkililerden ve kurumlardan oluşan bu grup, mandeciliğin iklime zarar verdiğini öne sürüyor

AB kurumları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimleri kullanabileceğinden endişeleniyordu. Ancak yapılan araştırmalara göre Rusya, kripto paraları yaptırımlardan kaçınmak için kullanmıyor. Rusya’da kripto para kullanımı tabii ki var ama normal bir hacimde olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa Birliği, kripto para alanını düzenlemek için çalışıyor ve kısıtlayıcı önlemleri hafifletmeye çalışıyor.

PoW ile ilgili şimdilik pozitif bir karar verilmiş gibi görünse de işler bir anda değişebilir. Belki de AB, Rusya’nın kripto para kullanmaya başladığında kendisinin eli kolu bağlı olmaması için kripto paralara bir yasak getirmekte karar vermekte zorlanıyor.

2022 Şubat ayında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği’ni yeni kripto para düzenlemelerini hızla onaylaması için çağrıda bulundu.

Pow BTC Avrupa Birliği

MiCa Nedir?

MiCA adlı tasarı, tam olarak 126 maddeden oluşuyor. Avrupa Parlamentosu ve üye devlet kurumları tarafından uygulanmasına ilişkin ayrıntılı düzenleyici bir içerik olan MiCA, Avrupa Komisyonu tarafından Dijital Finans stratejisinin bir parçası olarak 2020 yılında taslak olarak ortaya çıktı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar