Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $55894.7
8.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3214.08
3.90%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.11
5.79%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.8
2.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avrupa Parlamentosu PoW Yasağına Karşı Oy Kullandı!

PoW’un tükettiği enerji ve çevreye verdiği zarardan dolayı birçok kurum ve kişi sürdürülebilirliğinin olmadığını savunuyordu.

Clock
Paylaş
Avrupa Parlamentosu PoW Yasağına Karşı Oy Kullandı!

14 Mart 2022 tarihinde Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Finansal İşlemler Komitesi üyeleri, Piyasadaki Kripto Varlıklar’ın (MiCA) Avrupa Birliği içinde PoW tabanlı kripto para birimlerini yasaklayabilecek bir tasarıya karşı oy kullandı.

Binance BannerBinance Banner

PoW’un tükettiği enerji ve çevreye verdiği zarardan dolayı birçok kurum ve kişi sürdürülebilirliğinin olmadığını savunuyordu. Parlamento’nun PoW tabanlı kripto paraları yasaklamamasının, kripto para endüstrisi için büyük bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

MiCA, tam olarak 126 maddeden oluşuyor. Avrupa Parlamentosu ve üye devlet kurumları tarafından uygulanmasına ilişkin ayrıntılı düzenleyici bir içerik olan MiCA, Avrupa Komisyonu tarafından Dijital Finans stratejisinin bir parçası olarak 2020 yılında taslak olarak ortaya çıktı.

MiCA, merkez bankaları tarafından çıkarılan dijital para birimleri dahil olmak üzeri birçok kripto parayı, stablecoinleri, kripto para madenciliğini, NFT’leri, merkeziyetsiz finansı (DeFi) ve kripto para borsalarındaki işlemleri kapsayan bir taslaktır.

14 Mart 2022 Pazartesi günü Meclis, taslağın iki farklı versiyonunu oylamak için toplandı. MiCA’nın bir versiyonunda PoW protokolüne dayanan kripto para birimlerinin yasaklanması vardı. Bunun sebebi ise PoW’un çevresel sürdürülebilirliğinin olmaması fikrinden kaynaklanıyordu.

İlginizi Çekebilir: POW Nedir?

Bitcoin (BTC) ve diğer bazı merkeziyetsiz sistemler söz konusu olduğunda, mevcut bir karar veren mekanizma olmadığı için bu tür ayrıntıların ilke olarak sağlanamadığını da belirtmemiz gerekir.

Bu nedenle taslağın bu versiyonu yeninden düzenlendi. Avrupa Parlamentosu Ekonomi ve Finansal İşler Komitesi üyesi Stefan Berger de bunun bir sorun olduğunu daha önceden belirtmişti.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Finansal İşler Komitesi’nin 32 üyesi PoW’u yasaklamamak isterken 24 üye ise PoW’un yasaklanması gerektiğine düşünerek oy kullandı. 24 üyenin büyük çoğunluğu Green Fraction, The Progressive Alliance of Socialists and Democrats’tan (Sosyalistler ve Demokratların İlerici İttifakı) oluşuyordu.

Kabul edilen MiCA’nın yeni versiyonu, PoW madenciliği ile alakalı doğrudan veya dolaylı herhangi bir yasak içermiyor. Avrupa Komisyonu, 1 Ocak 2025’e kadar her türlü kripto varlık madenciliği faaliyetlerini AB sürdürülebilir finans sınıflandırmasına dahil etmek amacıyla bir yasama önerisi sunmayı düşünüyor.

Kripto para madenciliği, Ocak 2025’e kadar sürdürülemez bir faaliyet olarak sınıflandırılabilir. Bu nedenle Avrupa şirketleri ve hükümetlerinin desteğinden ve yatırımından men edilebilir. Bununla birlikte MiCA’nın yürürlüğe girmesi, Avrupa’daki kripto para durumunu önemli ölçüde değiştirebileceğini konusunda soru işaretleri var.

MiCa için bir sonraki adım, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından üç yönlü bir değerlendirmeye tabi tutulmasıdır.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar