Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56245.8
9.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3228.14
3.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.37
5.58%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.4
2.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

AB Ukrayna’ya 500 Milyon Euro Değerinde Silah Yardımı Yapacak

AB liderleri Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savunmasına destek olmak için ülkeye bir silah yardımı yapılması konusunda masaya oturacak.

Clock
Paylaş
AB Ukrayna’ya 500 Milyon Euro Değerinde Silah Yardımı Yapacak

Avrupa Birliği (AB) liderleri Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savunmasına destek olmak için ülkeye bir silah yardımı yapılması konusunda masaya oturacak.

AB Dış Politika Şefi Joseph Borrell 27 Şubat 2022 Pazar günü gerçekleştirdiği açıklamasında Avrupa Konseyi’nin Ukrayna’ya silah yardımını desteklediğini dile getirdi.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Ukrayna’yı desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, mevcut kapasitemiz dahilinde Ukrayna ordusuna silahlar ve askeri yardım yollamaya karar verdik.

Borrell konuşmasının devamında işgal altındaki ülkeye 450 milyon Euro değerinde içerisinde silahlar ve askeri jetler bulunan bir ek destek paketinin yollanıp yollanmaması üzerine de masaya oturacaklarını dile getirdi.

AB’nin Ukrayna’ya silah göndermeye yönelik kararı Almanya’nın ülkeye 1.000 tanksavar silahı ve 500 Stinger uçaksavar savunma sistemi yollayacağını duyurmasından hemen sonra gerçekleşti.

Borrell, destek paketi kapsamında 50 milyon euro değerinde ölümcül nitelik taşımayan, yakıt ve koruyucu ekipman ağırlıklı ürünlerin de Ukrayna ordusuna sağlanacağını dile getirdi.

Joseph Borrell
Joseph Borrell

AB Rusya’ya Yönelik Yaptırımları Diğer Ekonomilere Zarar Vermeyecek Şekilde Artırmayı Hedefliyor

AB liderleri 26-27 Şubat 2022 tarihlerini kapsayan haftasonu boyunca Rusya’ya yönelik yaptırımlarını netleştirmek üzerine kafa yordular. 26 Şubat 2022 Cumartesi günü AB bazı Rus bankalarını SWIFT kapsamı dışına alma kararı aldı.

Ukraynalı bir gazetecinin neden yalnızca bazı bankaların SWIFT dışında tutulduğu sorusuna Borrell şu sözlerle cevap verdi:

Global finansal sistemden Rusya’yı böyle kısıtlı bir çerçevede izole etmek ülkenin ekonomisine zarar verirken diğer ülkelerin ekonomilerinin uğrayabileceği zararı minimize etmek amacıyla stratejik bir biçimde belirlendi.

Borrell aynı zamanda kaç Rus bankasının yaptırımlara tabii tutulacağının ve bu bankaların hangi bankalar olacağının hala belirlenmediğinin de altını çizdi.

Bir süre beklememiz gerekecek. Böyle şeylere karar vermek kolay değil ve zamana karşı yarışıyoruz çünkü yarın olmadan hemen her şey bir karara bağlanmalı.

AB aynı zamanda Rusya merkezli medya kuruluşlarının birlik içerisindeki faaliyetlerini de yasaklamayı planlıyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar