BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Nedir? Bitcoin 101

“Cypherpunk” olarak tabir edilen üst düzey bilgisayar programcılarının oldukça başarılı bir şekilde kullandığı “kriptografi”, yani şifreleme temelli bu çözüm sayesinde Bitcoin, ilk bağımsız para birimi oluşturma gayesiyle ortaya çıkmakta.

Yayın:

-

bitcoin kripto para birimi

“Bitcoin” kelimesi son yıllarda fazlaca duyduğumuz kelimelerin başında geliyor. Geçtiğimiz hafta sizlere kripto paraları anlatmıştık. Bu haftanın hikayesi ise kripto paraların atası olarak kabul edilen Bitcoin.  Peki Bitcoin ilk kripto para girişimi mi? Hayır değil, fakat Bitcoin kendinden önceki girişimlerden elde edilen bilgi ve tecrübelerin ışığında oluşturulmuş ilk başarılı örnek, kripto para. Bu sebeple Bitcoin için “kripto paraların atası” terimi oldukça uygun.

“Cypherpunk” olarak tabir edilen üst düzey bilgisayar programcılarının oldukça başarılı bir şekilde kullandığı “kriptografi”, yani şifreleme temelli bu çözüm sayesinde Bitcoin, ilk bağımsız para birimi oluşturma gayesiyle ortaya çıkmakta. 2008 krizinin hemen ardından “Satoshi Nakamoto” isimli bir kişi ya da bir grup tarafından manifestosu “whitepaper”ı ilan edilen kripto para birimi, 2008 yılından bu yana varlığını sürdürmekte. Bitcoin’e olan ilgi kadar Satoshi Nakamoto kod adlı kişi yada gruba da ilgi, toplulukta oldukça büyük. Daha önce “Satoshi Nakamoto” olduğu iddia edilen hatta gözaltına alınan kişiler olduğu gibi kendisinin Sathoshi Nakamoto olduğunu iddia eden kişiler bile bulunmakta.

Nasıl Çalışır

Herhangi bir merkez tarafından kontrol edilmeyen bu para birimi nasıl çalışıyor ve varlığını koruyor? Tam bu noktada “proof of work” (iş kanıtı) algoritması ile birlikte “madencilik” olarak tabir edilen iş veya görev karşımıza çıkıyor. Ağın hem güvenliğini, hem devamlılığını hem de çalışmasını sağlayan madencilik prosedürü, Bitcoin ağının en önemli parçası konumunda.

Madenci olarak tabir ettiğimiz kişiler üst düzey madencilik araçları ile (GPU) ağda gerçekleşmesini istediğimiz transfer işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bir madenci ağda sizin transfer işleminizi gerçekleştirirken diğer madenciler de bu işlemi onaylayarak ağda işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Bu sayede işleminiz “blok zincir” ağına yeni bir zincir olarak ekleniyor.

İşleminiz sadece işlemin gerçekleştiği cihazlarda değil, ağa erişimi olan tüm sistemlerde görünür hale geliyor. Kısacası Bitcoin birçok kişinin düşündüğü gibi işlemleri büyük bir gizlilik içerisinde gerçekleştirmiyor. Hatta günümüzde bildiğimiz ve kullandığımız tüm sistemlerden daha açık, görünür ve şeffaf şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor. Cüzdan adresini ya da işlem için üretilmiş kodu bilen herkes, işlem detaylarını ağ üzerinde detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyor.

Ağ güvenliği noktasında ise sistemin yanıltılabilmesi için “hacker”lar tarafından ağın yüzde 51’inin ele geçirilmesi ya da kontrol edilebilmesi gerekmekte. Bu ise oldukça yüksek maliyet gerektiren bir işlem. Bu sebeple de Bitcoin “çok güvenli” tanımlamaları bazı kişiler tarafından yapılmakta.

Madenciler de gerçekleştirdikleri bu işlemleri karşılığında sizden cüzi bir işlem ücreti talep ediyor. “Fee” olarak adlandırdığımız bu işlem ücretlerinin yanında madencilerin ağ üzerinde “blok ödülü” olarak adlandırdığımız farklı bir gelir kaynağı da bulunuyor. Bitcoin ağında her 10 dakikada bir madenciler tarafından yeni bir blok bulunuyor. Bulunan her bir blok için de 12.5 Bitcoin ödül kazanılıyor. Bu da aslında madencilerin işlemleri gerçekleştirmedeki teşviği anlamına geliyor. Her 4 yılda bir de “halving” ödül yarılanması, olarak isimlendirilen olay ile blok ödülleri yarı yarıya azalıyor. Bu Bitcoin algoritması içerisinde gömülü olan ve düzenli olarak gerçekleşecek bir durum.

Ödül Yarılanması

Önümüzdeki “halving” ise yaklaşık 20 gün sonra gerçekleşecek. Bu sayede madencilerin kazandığı blok ödülü, blok başına 6.25 Bitcoin’e düşecek. Bu azalma her 4 yılda bir, yarı yarıya olmak üzere devam ederek Bitcoin maksimum arz miktarına ulaşana kadar devam edecek. Ulaşılabilecek toplam arz ise 21 milyon adet. Şimdilerde ise arz miktarı 18 milyon adetten biraz fazla. Önceki tarihlerde ödül miktarının fazla olması sebebiyle 18 milyon rakamına hızla gelinmesine rağmen, ödül oranındaki azalmalar ile birlikte geri kalan yaklaşık 3 milyon adet Bitcoin, çok uzun vadede bulunabilecek.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Tosuncuk’un Bitcoin Madenciliği Cihazları Kayıp!

Çiftlik Bank kumpasının arkasındaki isim Tosuncuk’un 500 Bitcoin madenciliği cihazı tıpkı Tosuncuk gibi kayıplara karıştı.

Yayın:

-

Tosuncuk çiftlik bank

Çiftlik Bank’ın kurucusu ve CEO’su Mehmet Aydın namıdiğer Tosuncuk, Türkiye’nin başına gelen son ponzi şemalı dolandırıcılık olayının baş kahramanı olarak tarihe geçti. 3 bin 762 kişiyi dolandırıp 322 milyon liralık servet elde eden Mehmet-Fatih Aydın kardeşler hâlâ yakalanamadı. Bununla birlikte davada tek bir tutuklu sanık bile bulunmuyor.

Lakin asıl olay bu değil. Sözcü gazetesinin yazarlarından İsmail Saymaz, davanın bambaşka bir noktasına parmak basıyor. Saymaz bugünkü (27.09.2020) yazısında kayıp Bitcoin madenciliği cihazlarından bahsediyor.

Çiftlik Bank olayının Türkiye’de kripto paraların iyi kötü bir şekilde tanınmasını sağladığı inkâr edilemez bir gerçek. Olayın patlak vermesinden önce, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu Çiftlik Bank’a dair denetimler yapmayı planlıyordu. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın bu denetimleri çoğunlukla atlatmak niyetiyle şirketin iyi durumda olduğunu ve hatta kripto para madenciliği için bir tesis oluşturduklarını gerekli mercilere iletti. Asıl olay da tam burada başladı.

Her Şey Tosuncuk’un Kripto Para Madenciliğiyle Tanışmasıyla Başladı!

2017 yılı Aralık ayında İstanbul’dan Akhisar’daki çiftliğini ziyaret etmek için yola çıkan Tosuncuk, Balıkesir’de yetkili bayisinin yöneticisi olan Hakkı Cangül’e uğradı. Cangül’ün dükkanının bodrum katındaki 35 Bitcoin madenciliği cihazından bahsetmesi üzerine Tosuncuk “Ben de istiyorum!” diyor ve olaylar silsilesi başlıyor.

Cangül Tosuncuk’u Hamza Toklu ile tanıştırıyor. Tosuncuk, 2017 yılı Aralık 20’sinde Toklu’ya “cihaz alım ödemesi” adı altında 11 milyon 460 bin lira yolluyor. Aynı gün parayı çekmeye çalışan Toklu, AML sebebiyle paranın bir hafta bloke edildiğini öğreniyor. Yüklü miktarda para üzerine şüphelenen MASAK, olayı araştırmaya başlıyor.

İfadeye çağırılan Toklu, Çin Zigong Innova Technology Center adlı şirketten Bitcoin madenciliği cihazı alacaklarını paranın o yüzden yollandığını ancak paranın nasıl elde edildiği hakkında fikri olmadığını savundu. Lakin yıllar sonra ifadeye çağırıldığında söylediği her şeyin yalan olduğu anlaşılacaktı.

Bloke edilen hesap yerine farklı hesaplardan ufak miktarlarda para transferleriyle malum parayı Toklu’ya gönderen Tosuncuk, İstanbul ve çevresinden elde edilen Bitcoin madenciliği cihazlarına kavuştu. 500 Bitcoin madenciliği cihazı 2018 yılı Ocak ayında Akhisar’daki tavuk çiftliğinin altı numaralı kümesine yerleştirildi. Aynı gün Tosuncuk bir video çekip Çiftlik Bank’ın sosyal medya platformlarına yükledi.

2018 yılı Şubat ayına gelindiğince ise cihazlar bir anda sökülerek bir tıra yüklendi. Sevk irsaliyesinde Dubai’ye gönderilmek amacıyla Gemlik Limanı’na yollandığı yazıyordu lakin tırın Türkiye’ye giriş veyahut çıkışı ile alakalı hiçbir kayıt yoktu. 500 Bitcoin madenciliği cihazı bir anda kayıplara karıştı. Kimilerine göre cihazlar daha düşük elektrik maliyetine sahip olan Uruguay’a kaçırıldı.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Jack Dorsey: Bitcoin Güvenliğin Anahtarı!

Jack Dorsey, Bitcoin’e olan güvenini sürekli dile getiriyor.

Yayın:

-

İnsan Hakları Vakfı bünyesi altında etkinlik temelli bir oluşum olan Oslo Özgürlük Forumu, Youtube’da Square CEO’su Jack Dorsey‘i ağırladı. Röportaj sırasında CEO, kriptonun en büyük varlığı Bitcoin’den (BTC) gayet olumlu bir şekilde bahsetti.

25 Eylül’de yayınlanan röportajda Jack Dorsey, sunucu ve İHV başkanı Thor Halvorssen’e “Bitcoin’in ruhu, güvensiz bir ortamda internet ile güvenilir bir sistem sağlamaktır” dedi.

Dorsey’in bu yorumu, kişisel güvenlik ve yozlaşmış partilere karşı korunma yöntemleri üzerine bir tartışma yaparken geldi. Dorsey, “Temelde güvenliğin mükemmelleştirilebilecek bir şey olmadığına inanıyorum” dedi. Ayrıca Dorsey, “Saldırganlardan sürekli birkaç adım önde olmak çok zorlama bir durum” dedi.

Dorsey’in liderlik ettiği bir platform olan Twitter ile ilgili olarak, şirketin kendi güvenlik çözümleri hakkında öz farkındalık da dahil olmak üzere, saldırganlara karşı üstünlük sağlamak adına birçok yararlı yoldan bahsetti. Ayrıca Dorsey, bu konuşması esnasında, uygun şirket sistemini seçmekten de bahsetti.

Güvenilmeyen bir ortamda güven sağlayabilmeniz için platformunuzda doğru güvenlik sistemlerini kurduğunuzdan emin olmalısınız.

Bitcoin hakkında konuşan Dorsey, varlığı ve teknolojisini, güven hissiyatını daha az önemli bir bileşen haline getirerek daha fazla güvenliğin yolunu açan yeni teknolojik nimetlerin bir örneği olarak nitelendirdi. Ayrıca Dorsey, Bitcoin’de görüldüğü gibi bireylerin kendi erişim yeteneklerini ve anahtarlarını tutabilmenin öneminden bahsetti.

CEO, röportajın ilerleyen kısımlarında, blockchain ve merkezsizliğin, çevrimiçi içerik manzarasının değiştirdiğini belirtti. “Blockchain ve Bitcoin geleceğe işaret ediyor ve içeriğin sonsuza dek var olduğu, kalıcı olduğu ve kendine bağlı her node üzerinde var olduğu bir dünyaya işaret ediyor.” diye açıkladı.

Dorsey, geçmişte Bitcoin hakkında zaten olumlu düşüncelere sahipti.Ayrıca Dorsey, genel olarak varlığın potansiyelinden sürekli bahsediyor.

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri.

Daha fazla blockchain haberleri için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.