BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Kripto Paraları Tanıyalım

Nedir bu kripto paralar?

Yayın:

-

kripto para

Birçoğumuz kripto paraları 2017 yılında yaşanan büyük yükselişler ile birlikte tanıdık. Bahsettiğimiz dönemde bir anda toplumun tüm kesimlerinden kimselerin dikkatini çekmeyi başaran kripto paralar için kimileri “balon” tanımını yaparken, kimileri ise “geleceğin para birimleri” tanımlamasını yapmakta. Peki nedir bu kripto paralar?

Kripto paraları genel olarak, matematik ve teknolojinin ürünü olan para birimleri olarak tanımlayabiliriz. Kodlama dehaları tarafından üstün bir şifreleme teknolojisi ile üretilen kripto paralar, geleneksel para birimlerinden farklı olarak fiziksel olarak bulunamamakta. Fakat kripto para birimlerinin fiziksel olarak bulunamıyor oluşu, sizlere sakın bunun bir aldatmaca ya da gerçekte olmayan bir ürün olduğu fikrini vermesin. Bu paralar gerçekte mevcut, sadece klasik yollarla üretilen para birimlerinden faklı bir şekilde varoluşlarını korumaktalar.

Kripto paralar önceden belirlenmiş kurallarla, bir ülke veya grup tarafından değil, algoritmalar tarafından yönetilen para birimleri olarak tanımlanabilir. Bir ülke ve grup tarafından yönetilmemesi sebebiyle de merkezi bir sistemleri bulunmamakta. Dolayısıyla bir merkez bankasının aldığı yanlış karar ya da bir grubun aldatması ile bozulabilecek, değerini kaybedebilecek kadar basit veya kontrolü kolay ürünler değiller.

Kripto Paraların Değeri

Kripto paraların değeri konusuna gelecek olursak ise değere, sadece ona sahip olan kişilerin karar verebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yani örneklendirmemiz gerekirse, elinizde satmak istediğiniz bir ürün olduğunu düşünelim. Bu ürünü satmak istediğinizi varsayarsak, ürünü satacağınız fiyatı belirleme özgürlüğünün size ait olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak öne çıkar. Tabi ürün sadece sizin elinizde bulunmamakta. Bu sebeple ürünün fiyatı, ürüne sahip olan kişilerin ortak kararı ile belirleniyor demek de yanlış olmayacaktır. Fakat kesinlikle size şu fiyattan az olamaz ya da şu fiyattan fazla olmaz diyebilecek bir üst otorite (devlet, merkez bankası, kontrol mekanizması) bulunmamakta. Çünkü kripto paraların kontrolü, bir merkeze bağlı durumda değil.

Kripto paraların yukarıda bahsettiğim örnek üzerinden değerini anlamaya çalışırken, bir diğer yandan da arz- talep ilişkisini unutmamalıyız. Tahmin edeceğiniz üzere bir üründen ne kadar az olursa ve talebi de ne kadar çok olursa, fiyatı doğrusal bir şekilde yükselecektir. Kripto paraların önceden belirlenmiş algoritmalarında, bir arz sınırlaması bulunmakta. Yani kimse kafasına göre bir kripto para biriminin arzını artıramıyor ya da azaltamıyor. Hep sabit kalan bir arzın yanında da artan bir talep oluştuğunda ise ürünün yani kripto paranın fiyatı da otomatik olarak artıyor. 2017 yılında görülen yükselişi belki de bu şekilde açıklayabiliriz.

Enflasyon Problemi

Sabit kalan arz sebebi ile de hepimizin nesillerdir yaşadığı alım gücünün azalmasına sebep olan, hükümetlerin çöküşüne giden yolu açan, maaşlarımızın yanına bir sürü 0 rakamı eklemek zorunda bırakan enflasyon derdi ortadan kalkmış oluyor. Çünkü başı sıkışan bir otorite, kendini kurtarmak ya da sürdürülebilirlik sağlayabilmek adına para basma (miktar artırma) lüksüne sahip olamıyor. Bu da aslında kripto paraların değerini koruyan en önemli etmenlerden.

Bir diğer yandan ise kripto paraları cebinizdeki nakit paranın dijitalleştirilmiş hali olarak tanımlamak mümkün. Çünkü cebinizdeki nakit ile bir kişiye para vermek istediğinizde bu işlemi herhangi bir aracı kurum yada kuruluşa ihtiyaç duymadan (banka,Western Union) kendiniz gerçekleştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla da herhangi bir masraf üstlenmiyorsunuz. Fakat bu işlemi bir banka ya da aracı kurum ile gerçekleştirmek zorunda kaldığınızı düşünelim.

Hem paranızı göndermesi için üçüncü taraf bir kişiye yada kuruma güvenmek durumunda kalacaksınız,  hem de bu işlemin gerçekleştirilmesi için bir masraf üstleneceksiniz. Bu masraflar ülke içi transferlerde (eft, havale) küçük meblağalar olarak görülse de, her gün birden fazla para transferi gerçekleştirmek durumunda olduğunuzu düşünün. Ya da deniz aşırı transferler yapmak durumunda kaldığınızı düşünelim. Üstlendiğiniz maliyetler fazlasıyla artacaktır. Fakat teknoloji ve matematiğin bize sunduğu yeni çözümler sayesinde hem üçüncü taraf kurum ve kuruluşlara güvenmek durumunda kalmadan hem de aynen cebimizdeki parayı karşımızdaki kişiye veriyormuşuz gibi çok çok düşük maliyetlerle, miktar ve mesafe sınırlamaları olmadan, transferlerimizi saniyeler içinde gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020 haftasıyla karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020 haftasıyla karşınızdayız!

21-28 Eylül 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Ses Getiren Olayları

Geçtiğimiz hafta kripto para tarihinde gelmiş geçmiş en büyük dördüncü siber saldırı gerçekleşti. Popüler kripto para borsası KuCoin siber saldırıya uğrayarak 150 milyon dolarlık kripto paradan oldu.

Kripto para madenciliği şirketi Genesis Mining, yaptığı araştırmada Amerikalıların çoğunun dijital dolara karşı olduğuna dair veriler elde ettiğini açıkladı.

Kanada’nın ilk regüle edilmiş kripto para borsası Wealthsimple Crypto, 22 Eylül tarihinde yatırımcılarla buluştu.

Çin’in Ethereum Fork’u Conflux, 22 Eylül’de başlatıldı.

Akbank Mobil, yeni güncellemesiyle kripto para yatırımcılarına güzel bir sürpriz yaptı. Tek tıkla BtcTurk aracılığıyla kripto para alımının önünü açtı.

Rusya için hareketli bir haftaydı. Önce Maliye Bakanlığı kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi adına düzenleme getirileceğini açıkladı. Sonra da telekom regülatörü, Binance’in internet sitesini kara listeye aldı.

Çiftlik Bank’ın arkasındaki isim Mehmet Aydın, namıdiğer Tosuncuk gündemdeydi. Sırra kadem basan Tosuncuk’un kayıp Bitcoin madenciliği cihazları hâlâ bulunamadı.

Ülkemizde kripto para dünyasının benimsenmesi açısından önemli bir gelişme daha yaşandı. TEKNOFEST 2020’de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Blockchain alanında gelişebileceğimize dair açıklamalarda bulundu.

Squanch İle Haftalık Bülten;

Geçtiğimiz Haftanın İlk 5 Kripto Parası;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

21-28 Eylül 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

21-28 Eylül 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

21-28 Eylül 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

21-28 Eylül 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

21-28 Eylül 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

Daha önceki özet yazılarımız için; Haftalık Muhabbit Özet

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Genel Market Analizi

Draco’dan bu sefer de bir Genel Market Analizi ile analizlerimize devam ediyoruz.

Yayın:

-

genel market analizi

Draco’dan bu sefer de bir Genel Market Analizi ile analizlerimize devam ediyoruz.

Bugün bir farklılık olsun ve daha fazla kişiye yardımı dokunsun diyerek genel bir market analizi yapma kararı aldım. Eğer güzel geri dönüşler alırsam bu içeriği daha sık yapmayı düşünüyorum.

Bitcoin (BTC)

genel market analizi bitcoin 1
4 saatlik Bitcoin fiyat grafiği

Öncelikle piyasaya yön veren Bitcoin ile başlayalım. Kısa zaman diliminde durumlar çok çabuk değiştiğinden dolayı büyük zaman diliminde bakmayı tercih ettim. Her zamanki gibi destek ve direnç bölgelerimizi grafik üzerinde belirttim. Bu grafiğe baktığımızda bizim için şu an en önemli nokta fiyatın 11200 dolar seviyesinin üzerine çıkıp tutunması. Görebileceğiniz üzere o bölge güçlü bir direnç bölgesi ve fiyat orayı kırarsa birçok kişinin içine su serpilecektir. Daha kısa zaman periyodunda bakacak olursak fiyat şuan bir direnç bölgesinde buradan bir geri çekilme söz konusu olabilir. Muhtemel bir geri çekilme için önlemleri almakta fayda var.

genel market analizi bitcoin 2
Günlük Bitcoin fiyat grafiği

Günlük grafiği koymayı da istedim. Bunun sebebi birçok kişi küçük zaman dilimlerinde baktığından dolayı büyük yapıları kaçırmış oluyor. Burada göreceğiniz üzere bearish bir durum şimdilik söz konusu değil. 12000$’dan yaşadığımız düşüş aslında bir re-test olarak duruyor şuan. Günlük grafikte fiyat henüz düşük dip (Lower Low) yapmamış durumda. Ayrıca 8000$ seviyelerinden başlayan bir trend olduğunu da görmekteyiz. Bu trendi takip etmekte de yarar var.

Ethereum (ETH)

genel market analizi ethereum
4 saatlik Ethereum fiyat grafiği

İkinci sırada bakacağımız coin ise Ethereum (ETH). Fiyatı 480 dolara çıkarak yatırımcısı sevindiren ETH daha sonrasında yaşadığı %35’lik düşüş ile büyük bir güven kaybı oluşturdu. 4 saatlik zaman diliminde grafiğini incelersek eğer fiyatın şu an bir direnç bölgesinde olduğunu görmekteyiz. Gözümüze çarpan güzel bir nokta ise bir ikili dip formasyonu ihtimali. Bildiğiniz üzere bu formasyon bullish bir yapı. Fiyat 320 dolar seviyesinden 2 defa tepki almış. Eğer ki 390-395 dolar direncini kırarsa bu formasyon aktif olacak. Neckline bölgesi (390-395 dolar) kırıldığında formasyonun hedef ve stop noktalarına daha detaylı bakacağız.

Litecoin (LTC)

genel market analizi litecoin
Litecoin fiyat grafiği

Sıra geldi Litecoin (LTC)’e, Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi Litecoin de direnç bölgesinde şu an. Bunun yanı sıra bir düşen trend olduğunu ve fiyatın şuan orada olduğunu görmekteyiz. Bu trendin kırılımını takip etmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Güzel fırsatlar verebilir.

Ripple (XRP)

genel market analizi xrp

Gelelim kripto piyasasının en tartışmalı coinlerinden biri olan Ripple (XRP)’a. Baktığımız diğer coinlerde olduğu gibi Ripple da direnç bölgesinde. Bunun dışında görebildiğim bir formasyon şimdilik bulunmuyor.

Binance Coin (BNB)

genel market analizi binance coin
4 saatlik Binance coin fiyat grafiği

Binance Coin (BNB) de geleneği bozmuyor ve onun da dirençte olduğunu görüyoruz. Diğer bir nokta ise yükselen bir trendin olduğu. Fiyat dirençte olduğundan bu trende kırılım aranmasından yanayım. Kısa zaman diliminde short fırsatı vereceğini düşünüyorum.

FTX Token (FTT)

genel market analizi ftx token
4 saatlik FTX Token fiyat grafiği

Gelelim benim uzun zamandır yakın takibimde olan FTX Token (FTT)’a. Bilmeyenler için FTX Token, FTX borsasının token’ı. Geçtiğimiz günlerde düşen trendini kırdı ve ilk dirençten iki defa ret yedi. Dikkatimi çeken bir nokta ise düşüş trendinin 0,618 geri çekilmesi 3.90 dolar seviyesindeki direncin yakınlarına denk geliyor. O yüzden şu an önündeki direnci kırarsa o seviyelere gelmesi olası.

Swipe (SXP)

genel market analizi swipe
Swipe fiyat grafiği

Açıkçası SXP takibimde olan bir coin değildi, ancak çok fazla istek gelince onu da eklemek istedim. Fiyatın önündeki belki de en önemli direnç grafikte işaretlediğim kırmızı bölge olduğunu düşünmekteyim. Orayı kırarsa işler SXP için değişecektir. Ayrıca 2 dolar seviyelerinden başlayan düşüş trendini kırdığını ve re-test ettiğini görmekteyiz. Küçük zaman diliminde fiyatın önündeki ilk direnç de 1.34 dolar seviyesi (Grafikte yatay kırmızı çizgi).

Chainlink (LINK)

genel market analizi chainlink
LINK fiyat grafiği

LINK 20 dolar seviyelerine çıkarak oldukça popülerleşmişti. Ancak daha sonra 8 doların dahi altına inerek büyük bir düşüş yaşadı. Grafik üzerinde destek ve direnç bölgelerini gösterdim ve bunların ne kadar güzel çalıştığı da ortadayken bunları takip etmemek olmaz. 13 dolar seviyelerinden başlayan düşüş trendini ise kırmış ve ardından hızlı bir şekilde yaklaşık %20 yükselmiş. Şu an ise kırdığı bir direnç destek olmuş ve orayı re-test ediyor.

Neo (NEO)

genel market analizi neo
Neo fiyat grafiği

NEO da oldukça istek alan bir coindi o yüzden onu da eklemek istedim. Fiyat 23 dolar seviyelerindeki dirençten ret yemiş. Ayrıca o dirence kadar yükselirken oluşturduğu trendin altında da mum kapanışı yapmış. Bunları göz önüne aldığımızda fiyatta bir geri çekilmenin olması muhtemel. Ayrıca bearish bir libra formasyonu var. Ancak hem libra formasyonuna genel olarak pek güvenmiyorum hem de yapı olarak mükemmel değil. O yüzden onu eklemek istemedim.

(COMP)

genel market analizi compound
Compound Token fiyat grafiği

Son olarak ise Compound Token (COMP)’ı inceleyeceğiz. Güzel bir ikili dip formasyonu oluşturmuş ancak şu an neckline’ı (146.75 dolar kırmızı yatay çizgi) kırabilmiş değil. Neckline’ı kırarsa 160 dolar seviyesi ikili dip formasyonunun ilk hedefi olacaktır. Diğer yandan bir yükselen kama formasyonu da oluşmakta. Yani şu an hem bullish hem de bearish iki yapı var elimizde. Burada yapılacak en mantıklı hareket iki yapıyı da yakından takip edip hangisi aktifleşirse ona göre pozisyon almaktır.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.