BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

Kripto Para Nedir? Kripto Para 101.

21. yüzyıl dünya ekonomisine bomba gibi düşen kripto para nedir, nerelerde kullanılır?

Yayın:

-

kripto para nedir?

21. yüzyıl dünya ekonomisine bomba gibi düşen kripto para nedir, nerelerde kullanılır?

Huobi BannerHuobi Banner

Kripto para nedir?  

Kripto para, geleneksel para birimlerinden farklı olarak sadece sanal ortamda bulunabilen dijital para birimleridir. 1990’lu yıllarla beraber iyice dijitalleşmeye başlayan dünya düzeniyle özellikle bilgisayar bilimleriyle ilgilenen bilim insanlarının kafasında paranın da dijitalleştirilmesi hakkında soru işaretleri belirdi. Birçok grup bu konu üzerine çalışsa da 2009 yılında Satoshi Nakamoto önderliğindeki birkaç kişi başarılı olarak ilk kripto para olan Bitcoin’i ortaya koydu. Bundan dolayı da Satoshi Nakamoto, kripto paralar ve özellikle de Bitcoin’in babası olarak kabul ediliyor. 

Peki Nasıl Basılıyor? 

Cevap basit; Blockchain teknolojisi. Kripto para tıpkı bir madenin kazılarak çıkarılması gibi blokların kazılması yani çözülmesi ile çıkartılıyor. İlk kripto para birimi olan Bitcoin’i ele alalım. Dünya üzerinde 21 milyon Bitcoin mevcut. Dünya üzerinde derken, Bitcoin Blockchain’ini kast ediyoruz. Bu 21 milyon Bitcoin’in çıkarılması ve dolaşıma kazandırılması için Blockchain’deki blokların algoritmalarının çözülmesi gerekiyor. Algoritmaların çözülmesi de Bitcoin madencileri sayesinde gerçekleşiyor. Kripto para madencileri gerekli teknolojik ekipman ve internet ağı ile blokların algoritmalarını çözüp karşılığında ödül alıyorlar.  Tabii bu sadece Proof of Work (PoW) üzerine kurulu kripto paralar için geçerli.

Kripto para nedir madenciliği nasıl olur?
Kripto para madenciliği ekipmanları

Peki Fiyatlandırılması Nasıl Oluyor? 

Kripto paralar bir merkez bankası tarafından basılmıyor. Bu yüzden de değerini belirleyen bir merkez yok. Yönetilmesi ve şekillendirilmesi açısından merkeziyetsiz bir yapıya sahiptirler. Bu da onların geleneksel para birimlerinden ayılmasını sağlayan önemli özelliklerinden sadece biri olmaktadır. Peki olay böyleyken fiyatını neye bağlayabiliriz? Aslında Satoshi’nin amacı, her yarılanma ile dolaşıma katılan Bitcoin miktarının azalması ve akabinde piyasada daha az bulunacak olan Bitcoin’in değerinin artmasıydı.  

Peki Kripto Paralarla Neler Yapılabilir? 

Kripto para nedir, nasıl basılır ve nasıl fiyatlandırılır öğrendik. Peki öğrendiğimiz bu kripto paraları nasıl kullanabiliriz? Geleneksel para birimlerini nasıl kullanıyorsak kripto paraları da neredeyse aynı şekilde kullanmayı düşünebiliriz. Onları yatırım aracı olarak kullanabiliriz. Kripto para sayesinde köşeyi dönen yatırımcıların hikâyeleriyle kripto paranın cazibesine kapılmamak elde değil sonuçta. 7×24 değişen fiyatları ve dalgalanmalarıyla da oldukça heyecanlı bir yatırım aracı olduğu da söylenebilir.  
 
Dünyanın her yerinde aynı şekilde benimsenmesi yaşanmasa da birçok şirket ve kuruluş bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları kabul etmeye başladı. Amazon’dan almayı düşündüğünüz elektronik alet için veyahut Starbucks’tan almayı düşündüğünüz kahve için kripto paraları kullanabilirsiniz.  
 
Kripto paralar ile madencilik yapabilirsiniz. Hem de çok özel bir madencilik şekli olan kripto para madenciliği! Madenciliğini yapabileceğiniz birkaç kripto para bulunmakta. Bu kripto paraların Blockchain’lerindeki blokların algoritmalarını çözerek kripto para çıkartabilir ve karşılığında da ödül kazanabilirsiniz.  
 
Kripto paraların 21.yüzyılın en ses getiren ekonomik gelişmelerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek olmaktadır. Çıkarılmaları ve merkeziyetsizlikleri gibi birçok açıdan geleneksel para birimlerinden farklı olmalarıyla geleneksel bankacılık sektörüne bir seçenek olarak görülebilirler. Kimileri için “Güvenli Liman” kimileri için ise “Saçmalık” olarak nitelendirilmelerine rağmen, dünya ekonomisine ayrı bir hava kattığı inkâr edilemez. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

“Bitcoin Balina” Terimi Nedir? Bitcoin Balinaları Neyi Hedefler?

Yeni başlayanlar için; Piyasanın altını üstüne getiren anonimler: balinalar nasıl hareket eder? Amaçları nedir?

Yayın:

-

bitcoin balina (whale) nedir

“Bitcoin Balina” terimi, kripto para borsası üzerinde etkileri oldukça güçlü olan Bitcoin yatırımcılarını tanımlamaya yarayan bir tabirdir. Kripto para borsası için kullanılan en yaygın metafor şüphesiz ki “okyanus”tur. Bu okyanus içerisinde yer alan balinaların gerçekleştirmiş oldukları işlemler okyanusun dalgalanmasını da doğrudan etkileyen işlemlerdir.

Huobi BannerHuobi Banner

Bitcoin para borsasında bir okyanusta olduğu gibi büyük balıklar ve küçük balıklar bulunur. Bu nedenle balıklar kullanılarak çeşitli durumlar için terimler oluşturulmuştur. Örneğin; piyasada “köpek balığı” olarak tanımlanan durum kâr etme amacı ile çılgın bir işlem yapılmasıdır. Dalgalar şüphesiz ki piyasanın hareketlenmesini ifade eder. “Bitcoin balina” terimi ise para piyasası içerisinde yer alan oldukça büyük miktarda Bitcoine sahip olan kişileri ifade etmektedir. “Yunus” terimi ile ifade edilen balinalar kadar olmasa da varlığını hissettirebilen Bitcoin kullanıcılarıdır. Küçük balıklar ise az miktarda Bitcoin’e sahip olan yatırımcıları ifade eder.

Bitcoin Balinaları Ne Yapar?

Bitcoin balinalarının tamamı ne yazık ki bilinememektedir. Çoğu balina okyanusun derinliklerinde kimliğini gizlese de bazıları kimliğini göstermiştir. Bitcoin piyasasının balinaları arasında bilinenler: Bitcoin Reserve, Pantera Capital, Fortress, Bitcoin Investment Trust, Pantera Capital, Binary Financial, Falcon Global Gapital ve Global Advisors Bitcoin Investment Fund’dır.

Bu balinalar, izledikleri stratejiler çerçevesinde piyasada çeşitli hareketlenmelerin yaşanmasına neden olurlar. Borsaya aktarmış oldukları Bitcoin’leri gizli tutarak piyasayı yönetebilmek açısından çeşitli hamleler geliştirmektedirler. “Bitcoin Balinası” olarak ifade edilen bu devler, piyasanın işleyişine yön verecek nitelikte akışın oluşturulmasını sağlarlar. Piyasa içerisinde yer alan herhangi bir dalgalanma balinaların yönünü değiştirecek kadar güçlü olmadığı için balinalar bu dalgalanmalara yön vererek kârlarını artırabilecek hamleler geliştirirler. Stratejileri hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmadıkları için piyasanın durumunun aslında onların hedefledikleri şeyler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bitcoin Balinaları Neyi Hedefler?

Piyasa içerisine enjekte edilebilecek çok sayıda Bitcoin’e sahip olan bu büyük kullanıcılar, piyasa içerisinde yer alacak fiyat değişikliklerini yönetme gücünü ellerinde bulundurmayı ister. Okyanusta yer alan küçük balıkların temel amacı Bitcoin’i ucuza satın alıp yükseldiğinde satışa sunarak kâr elde edebilmektir. “Bitcoin Balinası” ise küçük balıkları manipüle ederek onları kendi istediği bir şekilde yönlendirebilmek adına hamleler yapar. Piyasa içerisinde yer alan bu devlerin işlemlerini takip edebilmek ve ne amaçla yaptıklarını tespit edebilmek oldukça zordur.

Bitcoin Balinaları, piyasa içerisinde yer alan küçük balıkların piyasada bir güç oluşturabilmesini sağlamak adına onları birlikte karar vermeye itecek hamleler geliştirir. Piyasa içerisinde hareketlenmeye neden olmaları için küçük balıkları belirli sürelerle yemleyerek kendilerine çekerler. Yemi yutan küçük balıkların belirttikleri yönde ilerlemesi sonucunda gerçekleştirdikleri işlemler ile birlikte piyasayı etkileyecek hamlenin oluşmasını sağlarlar. Ne kadar küçük balıkların faydasına görünen bir işlem varsa gün sonunda kripto para borsası balinalarının olumlu etkileneceği bir sonuç doğar.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

White paper, başarılı bir kampanya oluşturabilme amacı güden ICO’ların ihtiyaç duyduğu bir belgedir.

Yayın:

-

whitepaper nedir

White paper, başarılı bir kampanya oluşturabilme amacı güden ICO’ların ihtiyaç duyduğu bir belge niteliğindedir. Piyasada yer alan her bir İlk Para Teklifi (ICO), White Paper ile gerçekleştirdikleri projede yer alan ve çözmek istedikleri problemleri net bir şekilde ortaya koyar. Projede yer alan problemin çözümü ve bu çözüm üzerine üretilen ürünlerin tanıtımı, kullanıcılar üzerinde gerçekleştireceği etki gibi birçok nitelik bu belge içerisinde yer alır.

Huobi BannerHuobi Banner

White Paper oluştururken dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar vardır. Bazı unsurlar sırası ile belge içerisinde yer almalı ve buna ek olarak problemin çözümünü yansıtacak niteliklere de yer verilmelidir. White Paper oluşturulduğu zaman öncelikli olarak belgede bir giriş kısmı oluşturmak gerekir. Giriş kısmında genel bilgilendirme yapıldıktan sonra feragatname bölümü oluşturulur. Bu bölümden sonra ise White Paper belgesi içerisinde yer alanlar “İçindekiler” bölümü ile kısaca ifade edilir. Devamında ICO oluşturduğu pazarın genel olarak tanımını yapar ve yer alan problemi ortaya koyar. Oluşturduğu ürün ile bu problemi nasıl ortadan kaldıracağını ifade eder ve çeşitli yol haritaları kullanarak belgeyi tamamlar.

White Paper Nasıl Yazılır?

whitepaper nedir?

White Paper yazarken öncelikli olarak bir yasal uyarı ile birlikte feragatname bölümü yazılması gerekir. Bu feragatname ile birlikte ilerleyen zamanlarda yatırımın kendisinin kar etmeyeceğini bildiren uyarılara yer verilebilir. Feragatname bölümünü doldurduktan sonra belgenin en önemli kısmı ele alınır: Giriş.

White Paper girişi muhakkak dikkat çekici niteliklere sahip olmalıdır. Giriş kısmının ilerleyen zamanlarda yatırım yapmak isteyen kripto para birimi sahiplerine hitap ettiği unutulmamalı, mektup havası ile yazım gerçekleştirilmelidir. Belgenin tamamının okunmaya değer olduğunu ifade eden bölüm burası olduğu için piyasa problemini ve çözüm getiren ürününüzü burada ifade ederek okuyucunun dikkatlerini belge üzerine çekebilirsiniz.

White Paper oluştururken kullanılacak grafikler, tablolar ve görsel içerikler kullanıcıların dikkatinin dağılmasına mani olacak nitelikte olduğu için özellikle yer verilmelidir. Devamında problemin çözümüne ilişkin teknik ve detaylı bilgiler verilir. Bu durum belgenin sayfa sayısının artmasına neden olacağı için belge içerisinde gerekli yönlendirmeleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Son olarak oluşturulabilecek bir sözlük yardımı ile belgenin tam olarak anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler