BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

Kripto Para Nedir? Kripto Para 101.

21. yüzyıl dünya ekonomisine bomba gibi düşen kripto para nedir, nerelerde kullanılır?

Yayın:

-

kripto para nedir?

21. yüzyıl dünya ekonomisine bomba gibi düşen kripto para nedir, nerelerde kullanılır?

Kripto para nedir?  

Kripto para, geleneksel para birimlerinden farklı olarak sadece sanal ortamda bulunabilen dijital para birimleridir. 1990’lu yıllarla beraber iyice dijitalleşmeye başlayan dünya düzeniyle özellikle bilgisayar bilimleriyle ilgilenen bilim insanlarının kafasında paranın da dijitalleştirilmesi hakkında soru işaretleri belirdi. Birçok grup bu konu üzerine çalışsa da 2009 yılında Satoshi Nakamoto önderliğindeki birkaç kişi başarılı olarak ilk kripto para olan Bitcoin’i ortaya koydu. Bundan dolayı da Satoshi Nakamoto, kripto paralar ve özellikle de Bitcoin’in babası olarak kabul ediliyor. 

Peki Nasıl Basılıyor? 

Cevap basit; Blockchain teknolojisi. Kripto para tıpkı bir madenin kazılarak çıkarılması gibi blokların kazılması yani çözülmesi ile çıkartılıyor. İlk kripto para birimi olan Bitcoin’i ele alalım. Dünya üzerinde 21 milyon Bitcoin mevcut. Dünya üzerinde derken, Bitcoin Blockchain’ini kast ediyoruz. Bu 21 milyon Bitcoin’in çıkarılması ve dolaşıma kazandırılması için Blockchain’deki blokların algoritmalarının çözülmesi gerekiyor. Algoritmaların çözülmesi de Bitcoin madencileri sayesinde gerçekleşiyor. Kripto para madencileri gerekli teknolojik ekipman ve internet ağı ile blokların algoritmalarını çözüp karşılığında ödül alıyorlar.  Tabii bu sadece Proof of Work (PoW) üzerine kurulu kripto paralar için geçerli.

Kripto para nedir madenciliği nasıl olur?
Kripto para madenciliği ekipmanları

Peki Fiyatlandırılması Nasıl Oluyor? 

Kripto paralar bir merkez bankası tarafından basılmıyor. Bu yüzden de değerini belirleyen bir merkez yok. Yönetilmesi ve şekillendirilmesi açısından merkeziyetsiz bir yapıya sahiptirler. Bu da onların geleneksel para birimlerinden ayılmasını sağlayan önemli özelliklerinden sadece biri olmaktadır. Peki olay böyleyken fiyatını neye bağlayabiliriz? Aslında Satoshi’nin amacı, her yarılanma ile dolaşıma katılan Bitcoin miktarının azalması ve akabinde piyasada daha az bulunacak olan Bitcoin’in değerinin artmasıydı.  

Peki Kripto Paralarla Neler Yapılabilir? 

Kripto para nedir, nasıl basılır ve nasıl fiyatlandırılır öğrendik. Peki öğrendiğimiz bu kripto paraları nasıl kullanabiliriz? Geleneksel para birimlerini nasıl kullanıyorsak kripto paraları da neredeyse aynı şekilde kullanmayı düşünebiliriz. Onları yatırım aracı olarak kullanabiliriz. Kripto para sayesinde köşeyi dönen yatırımcıların hikâyeleriyle kripto paranın cazibesine kapılmamak elde değil sonuçta. 7×24 değişen fiyatları ve dalgalanmalarıyla da oldukça heyecanlı bir yatırım aracı olduğu da söylenebilir.  
 
Dünyanın her yerinde aynı şekilde benimsenmesi yaşanmasa da birçok şirket ve kuruluş bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları kabul etmeye başladı. Amazon’dan almayı düşündüğünüz elektronik alet için veyahut Starbucks’tan almayı düşündüğünüz kahve için kripto paraları kullanabilirsiniz.  
 
Kripto paralar ile madencilik yapabilirsiniz. Hem de çok özel bir madencilik şekli olan kripto para madenciliği! Madenciliğini yapabileceğiniz birkaç kripto para bulunmakta. Bu kripto paraların Blockchain’lerindeki blokların algoritmalarını çözerek kripto para çıkartabilir ve karşılığında da ödül kazanabilirsiniz.  
 
Kripto paraların 21.yüzyılın en ses getiren ekonomik gelişmelerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek olmaktadır. Çıkarılmaları ve merkeziyetsizlikleri gibi birçok açıdan geleneksel para birimlerinden farklı olmalarıyla geleneksel bankacılık sektörüne bir seçenek olarak görülebilirler. Kimileri için “Güvenli Liman” kimileri için ise “Saçmalık” olarak nitelendirilmelerine rağmen, dünya ekonomisine ayrı bir hava kattığı inkâr edilemez. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Uniswap Nedir?

Uniswap hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Yayın:

-

Uniswap

Kripto dünyasına dair bilgileri paylaştığımız yepyeni bir nedir içeriğimize hoş geldiniz. Bu yazımızda elimizden geldiğince sizler için merkezsiz bir borsa olan Uniswap hakkında konuşacağız

Sizlerinde bildiği gibi merkezsiz borsalar, merkezi borsalara göre, saldırı riski, yönetim sorunları ve işlem ücretleri gibi bazı konularda daha önde.

Bu durumdan dolayı, merkezsiz borsalar bir anda popülerleşerek kripto alanını yeni bir soluğa kavuşturdu. Fakat elbette bu merkezsiz borsalar tam anlamıyla mükemmel platformlar değiller. Bu tür borsaların en büyük sorunu genellikle likidite eksikliği olarak görünmekte.

İşte Uniswap tam olarak burada devreye giriyor. Uniswap, bu likiditeyi sağlamakta olan alıcılara ve satıcılara ihtiyaç duymadan işlemlerini yapmanıza olanak sağlıyor.

Uniswap, ERC20 tokenlarını takas etmek için geliştirilmiş bir Ethereum platformu olarak görev yapıyor. Uniswap, birçok borsanın aksine halka açık bir ürün olarak görevini yerine getiriyor. Uniswap’ın bir başka artısından bahsedecek olursak, platform ücretleri ve aracılar bu platformda mevcut değil.

Uniswap Kim Tarafından Tasarlandı?

Uniswap, Hayden Adams isimli bir girişimci tarafından tasarlandı. Uniswap’ı kurduktan sonra yaptığı açıklamalara bakacak olursak Adams, Vitalik Buterin’den ciddi manada ilham almış.

Uniswap’ın Temel Faydaları

Uniswap’ı diğer DeFi ürünlerinden ve borsalarından ayıran temel faktör, “Sabit Ürün Piyasa Yapıcı Modeli” isimli bir mekanizmadır.

İlginizi çekebilir: DeFi Haberleri

Bunun anlamı, herhangi bir şokenin Uniswap’a eş bir ETH değeri ve işlemde bulunan ERC20 tokeni ile finanse edilerek borsaya eklenebilmesidir. Örnek verecek olursak, ABC isimli bir token ile ticaret yapmak istiyorsunuz. Bu ABC tokeni için platformda akıllı sözleşme başlatılır ve bu sayede aldığınız 100 $ değerindeki ABC token ve 100 $ değerinde ETH ile likidite havuzu yaratırsınız.

Uniswap üzerinde ise bu işlem farklı bir şekilde gerçekleşmekte. ABC tokeninin fiyatını belirlemek için alıcı ve satıcı faktörüne bakmak yerine, platform sabit bir denklem kullanmakta. Bu denklemi x * y = k olarak düşünebilirsiniz.

Bu denklemde, x ve y bir likidite havuzunda bulunan ETH ve ERC20 tokenlerinin miktarlarını temsil ediyor. Ayrıca K ise sabit bir değerdir. Bu denklemde anlayacağınız üzere bir arz talep dengesi bulunmakta. Yani birisi ETH ve ABC token satın aldığı zaman ETH arzı azalır ve Q token’in fiyatı yükselişe geçer.

Kısa bir şekilde, Uniswap üzerindeki tokenlerin fiyatları alım ve satım işlemleri ile değişebiliyor. Uniswap’ın asıl yapmak istediği şey ise tokenların değerini dengeleme politikası ile kullanıcılara sunmak istemesi.

Daha fazla Kimdir içeriği için: Kimdir?

Daha fazla Nedir içeriği için: Nedir?

Daha fazla Nasıl içeriği için: Nasıl?

OKUMAYA DEVAM ET

NEDİR

Dapps Nedir?

Tüketici ile tedarikçiyi doğrudan bir araya getirmeyi hedefleyen Dapps nedir?

Yayın:

-

Dapps, merkezi olmayan uygulamalara verilen isimdir. Aslında normal uygulamalara benzer işlevler sunarlar, ancak aralarındaki temel fark, blok zinciri gibi eşler arası bir ağda çalıştırılmalarıdır. Bu da hiç kimsenin veya kuruluşun ağ üzerinde kontrolü olmadığı anlamına gelmektedir. Kısaca Dapps (merkezsiz uygulamalar) tüketici ile tedarikçiyi doğrudan bir araya getirmeyi hedefler.

Dapps’ta olması gereken belli başlı temel özellikler vardır bunlar sıralanacak olursa:

  • Dapps, açık kaynak kodlu olmalı ve kimse onu kontrol etmeden kendi kendine çalışmalıdır.
  • Verileri ve kayıtları halka açık olmalıdır.
  • Ağı güvende tutmaya yardımcı olmak için bir şifreleme özelliği kullanmalıdır.

Bunlar, blockchain ve kripto para topluluğundaki pek çok kişinin, sektör olgunlaştıkça sürdürülmesi gerektiğini düşündüğü özelliklerdir.  

Dapps’ın İyi Yönleri Nelerdir?

Dapp’lerin birkaç heyecan verici yönü vardır. Örneğin Daap’ler sansüre dayanıklı ve tek bir noktası olmadan, hükümetlerin veya güçlü bireylerin ağı kontrol etmesinin çok zor olduğu uygulamalardır. Kesintiye uğramazlar yani, tek tek bilgisayarlar veya ağın bazı bölümleri çökse dahi Dapp’ler çalışmaya devam edebilirler.

Ayrıca blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerden yapıldıkları için, kripto para birimlerini Dapp’ın temel işlevlerine kolayca entegre edebilirler. Açık kaynak kullanırlar bu da, geliştiricilerin daha kullanışlı veya ilginç işlevlerle daha iyi Dapp’ler oluşturmasına olanak tanıyan Dapp ekosisteminin yaygın gelişimini teşvik eder.

Dapps’ın Zayıf Yönleri Nelerdir?

Dapps, normal uygulamaların karşılaştığı birçok önemli sorunu çözmesinin yanında, olumsuz bazı tarafları da vardır. Bilgisayar korsanları açık kaynak üzerinde çalıştığı için, bu korsanların ağın zayıf yönlerini görüp saldırı yapmalarına neden olabilmektedir. Bu durum da, popüler Dapp’larda bir saldırı dalgasına yol açabilir.

Web 2.0’daki pek çok uygulama gibi, bir Dapp’ın ne kadar çok kullanıcısı olursa, ağ bu hizmetleri sağlamada o kadar etkili olur. Bu genellikle ağ etkisi olarak adlandırılır. Dapps, düşük kullanıcı sayılarıyla mücadele eder ve bu da onları daha az etkileşimli hale getirir. Bir Dapp’ın güvenliği genellikle kaç kullanıcıya sahip olduğuna bağlı olabileceğinden, onları daha az güvenli hale getirebilir.

Örnek Dapp: CryptoKitties

CryptoKitties, 2017’de yüksek işlem seviyelerinin Ethereum ağını yavaşlatmaya başladığı lansmanından kısa bir süre sonra haberlere çıkan en tanınmış Dapp’lardan biridir.

Dapp’de kullanıcılar dijital kedileri satın alır, besler ve toplar. Kediler, benzersiz , değiştirilemez tokenleri temsil eder, yani hiç kimse onları kopyalayamaz veya çalamaz.

Dapps’ın Geleceği

Çok sayıda hizmet sunan binlerce Dapp olmasına rağmen Dapps’ler hala erken aşamalarındadır. Dapps uygulamaları ile birçok etkinlik yapabilirsiniz. Bunlar arasında, oyun oynamak, para alışverişi yapmak veya kendi dijital kedinizi büyütmek olabilir.

2020 yılında, Dapp işlem hacmi önceki yıllara göre artış gösterdi. Ancak, bu sistemin daha gideceği daha çok uzun bir yolu olduğu da bilinmektedir. Dapps yükselmeden önce, geliştiricilerin ve üzerinde Dapp oluşturdukları ağların hala çözülmesi gereken birçok zorluk var.

Bu zorlukların başında ise; ölçeklenebilirlik ve güvenlik gelmektedir. Bu zorlukların üzerinden gelip piyasada güvenli algısını yarattıklarında ise, merkezi olmayan uygulamanın uzun yıllar aramızda olması kaçınılmaz olacaktır.

Daha Fazla Nedir Haberleri İçin: Nedir Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.