Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59710
3.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3190.89
2.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26
1.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537
0.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD, Çin’den Gelen Maskeleri Blockchain İle Kontrol Edecek!

Corona virüsü salgınına hazırlıksız yakalanan ABD, Çin’den yollanan NK95 maskelerinin güvenilirliğini Blockchain teknolojisi yardımıyla kontrol ediyor.

Clock
Paylaş
ABD, Çin’den Gelen Maskeleri Blockchain İle Kontrol Edecek!

Corona virüsü salgını tüm dünyayı tehdit etmeye devam ederken ABD, Çin’den yollanan NK95 maskelerinin güvenilirliğii Blockchain teknolojisi yardımıyla kontrol ediyor.

Corona virüsü tüm dünyayı vurduğu gibi ABD’yi de etkisi altına aldı. Pandemiye hazırlıksız yakalanan ABD, elinde yeterli tıbbi malzeme olmaması nedeniyle Çin’de üretilen NK95 maskelerden temin etti.

728×90 muhabbit - ABD, Çin'den Gelen Maskeleri Blockchain İle Kontrol Edecek!300x250 muhabbit - ABD, Çin'den Gelen Maskeleri Blockchain İle Kontrol Edecek!

Ülkemizde de dahil olmak üzere birçok fırsatçı bu tıbbi malzeme eksiğini kendi çıkarları için kullanmaya yöneldi. Merdiven altı maske yapımları tüm dünyanın korkusu hâline geldi. Çin’den gelen maskelerde de aynı korku mevcut demek ki ABD, Çin menşeili maskelerin ki özellikle NK95 maskelerinin üretim aşamasından lojistiğe ve hatta teslimatına kadar kat ettiği tüm yolu Blockchain tabanlı bir teknoloji ile takip edecek.

Corona virüsü bir bakıma da dünyanın temizlik kurallarını veya tıbbi malzemeleri tanımasını, bir nebze de olsa öğrenmesini sağladı. Televizyonda neredeyse 7/24 yayınlanan tartışma programları ve Sağlık Bakanlığı gibi devlet kurumları sayesinde Türkiye olarak maske çeşitlerine de bayağı aşina olduk. Televizyondan veya herhangi bir sosyal medya platformundan N95 maskelerini duymuş olmanız çok normal.

KN95 ve N95 maske - ABD, Çin'den Gelen Maskeleri Blockchain İle Kontrol Edecek!

Peki nedir bu KN95 maskeleri? N95 maskeleri çoğunlukla ülkelerin Sağlık Bakanlıkları, Hastalık Kontrol Merkezleri veya İş Sağlığı Kurumları tarafından onay alınarak üretilen ve temini sağlanan maskelerdir. Ancak KN95 maskeleri başka bir ülkede (Çin’de) üretilip gelmektedir. Bu da ülkelerin kendi kurumları tarafından onaylı olmadığı için sorun teşkil etmektedir. Özellikle de merdiven altı maske yapımlarının yaygınlaştığı şu günlerde..

Çin İmalatı Maskelerin Güvenilirliği Nasıl Belirlenecek?

Tek kelime ile, BLOCKHAIN. Burada devreye Blockchain kullanarak sahteciliğin önüne geçmeyi planlayan bir şirket olan Real Item Company giriyor. Şirket kendilerini üretimden tüketiciye giden yolda şeffaflık sağlamaya adamış durumda. Şirket bünyesinde online alışveriş sağlayıcı Shopify eklentisi bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra VeChain’in blockchain’i de KN95 maskelerinin üretimden teslimata kadar takibini sağlamaya yaramaktadır.

Şirketin kurucusu ve CEO’su olan David Menard, Cointelegraph’a verdiği demeçte Çin’den maske geleceğini öğrendiği günden beri Çin’deki fabrikalarla iletişime geçmeye çalıştığını söyledi. En sonunda Tricol Trading Company’nin bir bölümü olan ve Asya’nın en büyük mikrofiber üreticilerinden biri olan Tricol Group ile iletişime geçebildi.

Menard, ABD’ye teslim edilecek maskelerin, üretildikleri fabrikalarda kutularının üzerine iki faktörlü bir kimlik doğrulama QR kodu (2FA QR) içeren bir etiket eklenmesini istedi. Bu etiket sayesinde maskelerin fabrikadan kullanıcıya kadar takip ettiği yol izlenebilecek ve maskelerin merdiven altı yapım olup olmadığı konusundaki şüphe giderilecek.

İster Amerika Birleşik Devletleri ister Birleşik Krallık ister Türkiye olsun dünyanın her yerinde Corona virüsü salgınını fırsat bilen dolandırıcılar türedi. ABD bu merdiven altı maske satışı için çözümü Blockchain teknolojisinde buldu. Birleşik Krallık aynı şekilde Blockchain teknolojisi yardımıyla WHO, CDC gibi dünyaca tanınmış örgütlerin adıyla kripto para bağışı isteyen sahtekârlara karşı savaşıyordu. Onlarsa çözümü hiçbir sağlık örgütü veya kuruluşun kripto para ile bağış toplamayacağını açıklayarak vatandaşlarını dikkatli olmaya davet ederek buldu. Türkiye’de ise nano maske adıyla ortaya çıkan, merdiven altı üretimi siyah kumaş maskeler ortaya çıkmıştı. Onların önüne de maske satışının yasaklanmasıyla, e-devlet üzerinden kayıt numarası alarak tıpkı bir reçete gibi 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara eczanelerden ücretsiz maske dağıtımı yapılarak geçildi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar