BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

ABD, Çin’den Gelen Maskeleri Blockchain İle Kontrol Edecek!

Corona virüsü salgınına hazırlıksız yakalanan ABD, Çin’den yollanan NK95 maskelerinin güvenilirliğini Blockchain teknolojisi yardımıyla kontrol ediyor.

Yayın:

-

ABD Çin'den gelen maskeleri Blockchain teknolojisiyle kontrol edecek

Corona virüsü salgını tüm dünyayı tehdit etmeye devam ederken ABD, Çin’den yollanan NK95 maskelerinin güvenilirliğii Blockchain teknolojisi yardımıyla kontrol ediyor.

Corona virüsü tüm dünyayı vurduğu gibi ABD’yi de etkisi altına aldı. Pandemiye hazırlıksız yakalanan ABD, elinde yeterli tıbbi malzeme olmaması nedeniyle Çin’de üretilen NK95 maskelerden temin etti.

Ülkemizde de dahil olmak üzere birçok fırsatçı bu tıbbi malzeme eksiğini kendi çıkarları için kullanmaya yöneldi. Merdiven altı maske yapımları tüm dünyanın korkusu hâline geldi. Çin’den gelen maskelerde de aynı korku mevcut demek ki ABD, Çin menşeili maskelerin ki özellikle NK95 maskelerinin üretim aşamasından lojistiğe ve hatta teslimatına kadar kat ettiği tüm yolu Blockchain tabanlı bir teknoloji ile takip edecek.

Corona virüsü bir bakıma da dünyanın temizlik kurallarını veya tıbbi malzemeleri tanımasını, bir nebze de olsa öğrenmesini sağladı. Televizyonda neredeyse 7/24 yayınlanan tartışma programları ve Sağlık Bakanlığı gibi devlet kurumları sayesinde Türkiye olarak maske çeşitlerine de bayağı aşina olduk. Televizyondan veya herhangi bir sosyal medya platformundan N95 maskelerini duymuş olmanız çok normal.

KN95 ve N95 maske

Peki nedir bu KN95 maskeleri? N95 maskeleri çoğunlukla ülkelerin Sağlık Bakanlıkları, Hastalık Kontrol Merkezleri veya İş Sağlığı Kurumları tarafından onay alınarak üretilen ve temini sağlanan maskelerdir. Ancak KN95 maskeleri başka bir ülkede (Çin’de) üretilip gelmektedir. Bu da ülkelerin kendi kurumları tarafından onaylı olmadığı için sorun teşkil etmektedir. Özellikle de merdiven altı maske yapımlarının yaygınlaştığı şu günlerde..

Çin İmalatı Maskelerin Güvenilirliği Nasıl Belirlenecek?

Tek kelime ile, BLOCKHAIN. Burada devreye Blockchain kullanarak sahteciliğin önüne geçmeyi planlayan bir şirket olan Real Item Company giriyor. Şirket kendilerini üretimden tüketiciye giden yolda şeffaflık sağlamaya adamış durumda. Şirket bünyesinde online alışveriş sağlayıcı Shopify eklentisi bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra VeChain’in blockchain’i de KN95 maskelerinin üretimden teslimata kadar takibini sağlamaya yaramaktadır.

Şirketin kurucusu ve CEO’su olan David Menard, Cointelegraph’a verdiği demeçte Çin’den maske geleceğini öğrendiği günden beri Çin’deki fabrikalarla iletişime geçmeye çalıştığını söyledi. En sonunda Tricol Trading Company’nin bir bölümü olan ve Asya’nın en büyük mikrofiber üreticilerinden biri olan Tricol Group ile iletişime geçebildi.

Menard, ABD’ye teslim edilecek maskelerin, üretildikleri fabrikalarda kutularının üzerine iki faktörlü bir kimlik doğrulama QR kodu (2FA QR) içeren bir etiket eklenmesini istedi. Bu etiket sayesinde maskelerin fabrikadan kullanıcıya kadar takip ettiği yol izlenebilecek ve maskelerin merdiven altı yapım olup olmadığı konusundaki şüphe giderilecek.

İster Amerika Birleşik Devletleri ister Birleşik Krallık ister Türkiye olsun dünyanın her yerinde Corona virüsü salgınını fırsat bilen dolandırıcılar türedi. ABD bu merdiven altı maske satışı için çözümü Blockchain teknolojisinde buldu. Birleşik Krallık aynı şekilde Blockchain teknolojisi yardımıyla WHO, CDC gibi dünyaca tanınmış örgütlerin adıyla kripto para bağışı isteyen sahtekârlara karşı savaşıyordu. Onlarsa çözümü hiçbir sağlık örgütü veya kuruluşun kripto para ile bağış toplamayacağını açıklayarak vatandaşlarını dikkatli olmaya davet ederek buldu. Türkiye’de ise nano maske adıyla ortaya çıkan, merdiven altı üretimi siyah kumaş maskeler ortaya çıkmıştı. Onların önüne de maske satışının yasaklanmasıyla, e-devlet üzerinden kayıt numarası alarak tıpkı bir reçete gibi 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara eczanelerden ücretsiz maske dağıtımı yapılarak geçildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coinfirm ve GamerHash Token Güvenliği İçin El Sıkıştı

GamerHash ve Coinfirm blockchain tabanlı oyun ve kaynak geliştirme modelleri için AML ve Analytics’i getirmek üzere yeni bir anlaşma sağladı.

Yayın:

-

gamerhash Coinfirm anlaşması

Geçtiğimiz günlerde Twitch tarafından atılan kripto para ile ödeme adımı ile birlikte kripto para ve oyun dünyalarının birbirine ne kadar yaklaştığını gözlemledik.

GamerHash ve Coinfirm de blockchain tabanlı oyun ve kaynak geliştirme modelleri için AML ve Analytics’i getirmek üzere yeni bir anlaşma sağladı.

Blockchain teknolojisinin hayatın birçok alanına gireceği gibi oyun geliştirme alanına da gireceği son dönemde gündemi en çok meşgul eden konular arasında bulunmakta. Coinfirm ve GamerHash işbirliği de gelecekte atılabilecek adımlar adına önemli bir emsal oluşturuyor.

Ortaya konacak yeni çözümler ile birlikte token satışlarındaki risk ortadan kaldırılacak.

GamerHash çözümünü hali hazırda kullanan ve kripto hizmetlerinden faydalanan yarım milyondan fazla kullanıcıyı bünyesinde barındıran proje kapsamında hibrit kaynak geliştirme modeli de başlatılmış durumda. Çözüm ile birlikte token sahipleri Ethereum üzerinde ERC-20 olarak GamerCoin alabilmekte. Tüm risk sermayeleri yükümlülüklerine uygun çalışan GamerHash ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmekte.

Coinfirm ise AML ve analiz çözümleri ile birlikte sürece katkıda bulunarak GamerHash için uyumluluk kontrollerini yürüten çözümlerini ortaya koyuyor.

GamerHash CEO’su Artur Pszczolkowski’nin konu ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

Coinfirm ile çalışmak blockchain varlıklarının ve GamerHash platformuna katılan kullanıcıların en yüksek şeffaflık ve uyumluluğa sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacak. Coinfirm’in sicili ve platformu bize daha güçlü bir avantaj sağlıyor.

Artur Pszczolkowski

Anlaşma Coinfirm’in blockchain alanındaki faaliyetlerinde ileriye dönük atılmış bir adım olarak değerlendirilirken, Coinfirm CEO’su Pawel Kuskowski’nin anlaşma ile ilgili sözler şu şekilde:

Oyun ve blockchain endüstrileri doğal bir uyum sergiliyor ve gelecekte birbirleri için daha da önemli hale gelecekler. Endüstride başı çeken GamerHash gibi şirketlerin ihtiyaç duyduğu çözümler sunmak, Coinfirm’in blockchain alanındaki faaliyetinde ileriye doğru atılmış bir adımdır.


Pawel Kuskowski

GamerHash Hakkında

GamerHash, oyuncuların boştaki CPU / GPU’larını kripto madenciliği yapmak için paylaşmalarını veya boştaki CPU / GPU’ları oyun oynayarak kazanmalarını sağlıyor. Sadece 2,5 yıl içinde, yaklaşık 500.000 kullanıcı, platformda hesap açtı. GamerHash, mükemmel pazar uyumu sayesinde Asya’daki operasyonlarını genişletiyor ve yakın zamanda NFT’lerin benimsenmesi için dünyanın en büyük 10. kriptosu Chainlink ile geniş kapsamlı işbirliği yapacağını duyurdu.Şirketin GamerCoin (GHX) token’i Malta’da piyasaya sürülecek ve satışlar tanınmış Güney Kore borsalarından başlayacak. GamerHash şu anda gamerhash.io’daki sınırlı sayıda alıcıya GamerHash tokenlerini doğrudan satıyor. https://gamerhash.com/en

Coinfirm Hakkında

Coinfirm, AML’de ve blockchain ve kripto para birimleri için düzenleyici teknolojide küresel bir lider… 1400’den fazla kripto para birimi ve Bitcoin, Ethereum, Hyperledger ve daha birçok protokolü destekleyen endüstrinin en büyük blockchain kapsamına sahip. Coinfirm’in çözümleri, Binance gibi kripto borsalarından ve XRP gibi protokollere ve PKO BP gibi büyük finans kuruluşlarına, dünya çapında pazar liderleri tarafından kullanılmakta… Şirketin hizmetleri arasında Reclaim Crypto’nun yanı sıra, herhangi bir dosyanın %100 doğrulukla kaydedilmesini, imzalanmasını ve doğrulanmasını sağlayan bağımsız bir regtech platformu olan Trudatum da bulunuyor. Daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://www.coinfirm.com/

Blockchain ve oyun sektörünün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Coca-Cola Tedarik Zinrici İçin DLT ve Ethereum Kullanacak

Coca-Cola iştirakı, Ethereum tabanlı The Baseline Protocol ile güçlenecek!

Yayın:

-

Bitcoin İle Otomattan Coca-Cola Almak Artık Hayal Değil!

ABD merkezli en büyük Coca-Cola şişeleme şirketinin ortağı, Coke One North America (CONA), “kurumlar arası tedarik zinciri işlemlerinde” şeffaflığı artırmak ve anlaşmazlıkları azaltmak için The Baseline Protocol’ü kullanacak.

Proje, CONA’nın dağıtılmış defter teknolojisi firmaları ile birlikte ortak protokolünü ve Unibright kurucu üyelerini barındıracak. Hem dahili şişeleme sağlayıcıları hem de harici hammadde tedarikçileri arasında kolaylaştırılmış işlemlere izin veren bir “Coca-Cola Şişeleme Limanı”nın kurulması sağlanacak.

Coca-Cola İştirakları Blockchain Benimsenmesini Hızlandırıyor

3 Ağustos’ta Unibright, CONA’nın blockchain teknolojisi kullanımını tedarik zinciri alanında genişletmeyi planladığını duyurdu.

Duyuru, en büyük 12 Kuzey Amerika Coca-Cola şişeleyicisinin, geçen yıl iç tedarik zinciri yönetimi için Hyperledger Fabric tabanlı bir blockchain platformu kullanmaya başlandığını ve şişeleyicilerin karmaşık tedarik zincirinde artan “şeffaflık ve verimlilik” sağladığını belirtti.

Yeni proje, CONA’nın kutu ve şişe dağıtan hammadde satıcıları gibi harici tedarikçileri dahil etmek için DLT kullanımını genişletecek.

Veri kayıtlarının ve “kuruluşlar arası karmaşık iş süreçlerini” kolaylaştırmasının yanı sıra duyuru, The Baseline Protocol‘ün token kullanımı ve merkezi olmayan finans kullanım durumları için uygulanabileceği belirtiliyor.

CONA Verileri 4. Çeyrekte Yayınlayacak

CONA için “entegre, özel DLT ağı” oluşturmak için veriler Ethereum (ETH) ağında geliştirilecek.

ConsenSys geliştiricisi ve Baseline Protocol’ün kurucu ortağı John Wolpert, “baselining”i farklı kayıtlar ve kayıt sistemleri arasında tutarlılığı sağlamak için genel Ethereum Mainnet’ini kullanma tekniği” olarak tanımladı.

Baselining, verilerin gerçekliğini doğrulamak için ana ağı “ara katman yazılımı” olarak kullanır; protokoller ilgilenen varlıkların verilerine diğer ağ katılımcıları tarafından erişim sağlanamadığından emin olmak için zero-knowledge proof kullanılır.

The Baseline Protocol, bu yılın Mart ayında, Microsoft, Ernst & Young ve ConsenSys tarafından başlatılmıştır.

The Baseline Protocol’ün ilk sonuçlarını 2020 senesinin dördüncü çeyreğinde sergilemesi bekleniyor. Ayrıca Unibright standart iş süreçlerine zerk-knowledge proof uygulanabileceğini, koordinasyon sorunlarını ve fatura belirteç kullanımını ortadan kaldırmak için temel alınan verilerin kullanılabileceğini göstermek istiyor

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.