Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62080.19
1.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3432.95
1.63%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.45
0.95%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $412.6
1.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: FTX’in Çöküşü, Kripto Para Endüstrisinin Düzenlemeye İhtiyacı Olduğunu Gösterdi”

Yellen, yatırımcı varlıklarının, işletmeler tarafından yeterli müşteri korumasına sahip olmasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

Clock
Paylaş
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: FTX’in Çöküşü, Kripto Para Endüstrisinin Düzenlemeye İhtiyacı Olduğunu Gösterdi”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kısa süre önce New York Times Dealbook tarafından düzenlenen bir etkinlikte kripto para sektörü ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yellen, açıklamasında, FTX’in çöküşünden sonra, kripto para endüstrisinin bir an önce düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Binance BannerBinance Banner

“Kripto paralar için bir Lehman anı ve sektör, yatırımcılara önemli zararlar verecek kadar büyük. Kripto paralara karşı hep şüpheci oldum ve olmaya devam ediyorum.”

Hazine Bakanı, yatırımcıların kripto varlıklarının, işletmeler tarafından yeterli müşteri korumasına sahip olmasının oldukça önemli bir konu olduğunu dile getirdi. Kripto paralar konusunda şüpheci yaklaşımının yanında Yellen, finansal katılımı iyileştirmeye yardımcı olabilecek yeniliklere açık olmanın da önemli olduğunu belirtti. Özellikle de sınır ötesi ödemelerde, maliyetleri azaltacak gelişmelere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Kısa süre önce iflas başvurusunda bulunan FTX ile ilgili açıklama yapan Yellen, borsanın en büyük 50 alacaklısına 3 milyar dolardan fazla borçlu olduğunu söyledi. Bunun yanında, yaklaşık bir milyon müşteri ve diğer yatırımcılar ile birlikte milyarlarca dolarlık toplam kayıpla karşı karşıya kalındığını belirtti.

“Sanırım son birkaç hafta içinde yaşadığımız her şey, bunun gerçekten yeterli düzenlemeye ihtiyaç duyan bir endüstri olduğunu söylüyor.”

Hazine Bakanlığının kripto paralar konusunda önemli endişeleri olduğunu belirten Yellen ayrıca, ABD’nin kripto para düzenlemelerini müttefikleriyle tartıştığını belirtti. Bu alanda atılacak olan ilk adımın, müşteri varlıklarının korunması ve bu varlıkların ayrıştırılmasının sağlanması olduğunu söyledi.

FTX’in Çöküşü, Lehman Brothers’ın Çöküşüne Benziyor

FTX’in çöküşünü, Lehman Brothers’ın çöküşüne benzeten Yellen, sektörün çok kötü bir dönemden geçtiğini belirtti. Hatırlanacağı üzere yatırım bankası Lehman Brothers, 2008 yılında iflas başvurusunda bulunmuş ve bu durum, büyük bir borsa düşüşünü tetiklemişti.

Yaşanan bu olay o dönemde ABD hükümeti tarafından 700 milyar dolarlık bir kurtarma paketinin başlatılmasına neden olmuştu. İşte bu duruma atıfta bulunan Yellen, kripto para sektörü içinde bir Lehman anı yaşandığını söyledi.

FTX’in çöküşü sonrasında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, bankacılık sektörünün bu durumdan etkilenmediğini belirten Yellen, bankacılık düzenleyicilerinin kripto para konusunda çok dikkatli olduklarını vurguladı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar