Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63719.43
2.33%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3065.81
4.72%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.41
13.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.6
3.91%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Hazine Ofisi: “CBDC’ler Bankalara Tehdit Oluşturmaz”

ABD Hazinesi, devam etmekte olan dijital varlık politikası hakkında bilgi toplayacak.

Clock
Paylaş
ABD Hazine Ofisi: “CBDC’ler Bankalara Tehdit Oluşturmaz”

ABD’de başlayan yeni araştırmalara göre, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) geleneksel bankacılık endüstrisini tehlikeye atacak bazı riskler taşıyor.  

ABD Hazine Mali Araştırma Ofisi, 12 Temmuz’da CBDC’ler ve bu varlıkların istikrarı hakkında bir makale yayımladı. Araştırmacılar, CBDC’ye yanıt olarak özel finansal düzenlemelerdeki müdahalelerin finansal sistemi istikrarsızlaştırmaktan ziyade istikrara kavuşturma eğiliminde olabileceğini savunuyor.

728×90 muhabbit - ABD Hazine Ofisi: "CBDC'ler Bankalara Tehdit Oluşturmaz"300x250 muhabbit - ABD Hazine Ofisi: "CBDC'ler Bankalara Tehdit Oluşturmaz"

Yayımlanan araştırma raporunda, CBDC’nin mevduat sahiplerini paralarını bankalardan almaya teşvik ederek banka operasyonlarını kolaylaştıracağı endişesine odaklanılıyor. Çünkü bu konu yani CBDC’lerin mevcut durumu, ülkede yaygın bir eleştiri olarak devam ediyor. Bunun yanında birçok CBDC karşıtı, genel olarak Federal Rezerv ile doğrudan bir dijital bağlantının ticari bankalara vereceği zararın çok büyük olacağından bahsediyor.  

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Eleştiren Kesim, Öneride Bulunmuyor

Ancak yetkililere göre bu şekilde görüş bildiren uzmanlar, CBDC’nin hükümet gözetiminin bir aracı olabileceğine dair endişeleri gidermek için herhangi bir adım da atmıyorlar. Sadece, politika yapıcıların mevcut sistemlerin izin verdiğinden daha verimli bir banka işleyişini tanımlamanın bir yolu olarak CBDC’lere odaklanmasının üzerine açıklama yapıyorlar. Bazıları ise şu şekilde yorum yapıyor:

“Yatırımcılar bankadan fon çekmek isterlerse, şu anda fonlarını başka bir bankaya veya diğer likit varlıklara kaydırabilirler. Düzenleyiciler bu para çekme işlemlerini hemen gözlemlemeyebilir ve yapsalar bile ayırt etmekte zorlanabilirler. Bir bankanın müşteri işlemleri tarafından oluşturulan düzenli giriş ve çıkışlardan tüm hareketler incelenebilir. Ayrıca bir CBDC piyasaya sürüldüğünde, politika yapıcılar yeni bir bilgi kaynağına sahip olurlar.”

Sonuç olarak CBDC, son dönemlerde yoğun bir şekilde gündem konusu olmaya başladı. Hatta Cumhuriyetçiler, CBDC’nin mevcut ödeme sistemlerine göre faydaları konusunda özellikle şüpheci olduklarını belirtiyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar