Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65768
-0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3383.02
-1.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.85
-3.35%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $580
-0.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

ABD Hükümetinin 4 bin BTC transferi Bitcoin fiyatını etkiledi

Clock
Paylaş
ABD Hükümetinin 4 bin BTC transferi Bitcoin fiyatını etkiledi

ABD hükümeti, 3.940 Bitcoin’i (BTC) Coinbase Prime’a taşıyarak piyasada hareketliliğe yol açtı. Bu transfer haberi Bitcoin fiyatının düşmesine neden oldu ve yatırımcıları tedirgin etti.

Bitcoin, %0,38’lik bir düşüşle 61.208,25 dolara geriledi. ABD hükümetine ait bir cüzdan yaklaşık 240 milyon dolar değerindeki 4 bin BTC’yi Coinbase Prime’a aktardı. Bu Bitcoin’ler, Silk Road narkotik kaçakçısı Banmeet Singh’in davasında ele geçirilen varlıklardan oluşuyor.

728×90 muhabbit - ABD Hükümetinin 4 bin BTC transferi Bitcoin fiyatını etkiledi300x250 muhabbit - ABD Hükümetinin 4 bin BTC transferi Bitcoin fiyatını etkiledi

Potansiyel Satış Endişesi

ABD hükümeti, geçmişte de benzer şekilde ele geçirdiği Bitcoin’leri satışa çıkararak piyasayı etkilemişti. Bu transferin de potansiyel bir satışa işaret etmesi, piyasa oyuncularını tedirgin etti. Silk Road davası, 2018’de hüküm giyen Ryan Farace’ın cezalandırılmasıyla daha da dikkat çekmişti. Farace, Xanax haplarını üreten ve satan bir dark web operatörüydü.

2022’de ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Silk Road ile bağlantılı 3,6 milyar dolar değerinde BTC’ye el koymuştu. Bu Bitcoin’lerin bir kısmını satarak piyasa üzerinde etkili olmuştu. Hükümet kalan 41 bin BTC’yi dört parti halinde satmayı planladığını açıklamıştı. Nisan ayında yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki 9 binden fazla BTC’yi daha satmıştı.

Son Bitcoin satışının piyasa üzerindeki etkisi

Coinbase Prime’a yapılan bu son transferin satışa dönüşmesi durumunda, kripto piyasası üzerinde büyük bir baskı oluşturma ihtimali var. Ancak Cryptoquant’ın kurucusu X hesabından bu satışın piyasayı etkileme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar