Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63577.32
2.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3057.12
5.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.3
16.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.7
4.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

ABD, Kuzey Kore’ye Bağlı Kripto Hesaplarının Peşinde!

ABD Kuzey Koreli siber suçlulara yeni bir dava açtı.

Clock
Paylaş
ABD, Kuzey Kore’ye Bağlı Kripto Hesaplarının Peşinde!

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından, 27 Ağustos’ta yapılan açıklamada, “Adalet Bakanlığı bugün, Kuzey Koreli kişilerin iki sanal para takası dolandırıcılığını detaylandıran bir dava açtı” dendi. “Bu kişiler, milyonlarca dolarlık kripto para birimini çaldılar. “Nihayetinde ise bu fonları, Çinli OTC platformlarında akladılar.” İddia edilenlere göre bilgisayar korsanları 280 farklı kripto para hesabı kullanıyor.

728×90 muhabbit - ABD, Kuzey Kore'ye Bağlı Kripto Hesaplarının Peşinde!300x250 muhabbit - ABD, Kuzey Kore'ye Bağlı Kripto Hesaplarının Peşinde!

Mart 2020’de iki Çin vatandaşının toplam 250 milyon $’lık kripto varlıkları ele geçirdiği iddia edilen bir dava açılmıştı. DoJ’nin açıklamasına göre, bu durum günümüz haberi ile bağlantılı görünüyor ve Kuzey Koreli tarafların 2019 davası ile ilgil hatalı olduğunu söylüyor.

ABD Adalet Bakanlığı yetkilisi Brian Rabbitt, Çin’deki kripto tabanlı kara para aklama çetesi ile eşleşen bir planın, Kore’deki eylemler ile bağlantılı bir faaliyet ağı oluşturduklarını açıkladı.

IRS’in suç soruşturma şubesi, IRS-CI başkanı Don Fort, “Kullanılan son derece yüksek teknolojili aklama tekniklerine rağmen, IRS-CI’nin Siber Suçlar Birimi, çalınan fonları başarılı bir şekilde takip etti” dedi. Açıklamada, davayla ilgili çeşitli devlet kurumlarından bir dizi başka bilgiler de mevcuttu.

Kuzey Koreli olduğu iddia edilen bir hacker, altcoin cinsinden 270.000 $’lık bir ihlalde bulunmuş. Bu varlıkları çok sayıda cüzdandan geçirerek, bu varlıkları genellikle BTC ve USDT’ye çevirmiş.

Eylül 2019’da, Kuzey Koreli bir vatandaşın ABD’deki bir kripto borsasını ve ortaklarını ihlal ettiği bildirildi. Bilgisayar korsanı yaklaşık 2.5 milyon $ çaldı ve başka bir sanal para borsasında 100’den fazla hesapla bu paraları akladı. Açıklananlara göre Çin’deki OTC tüccarları, bu yasadışı eylemlerde kendini göstermiş.

Açıklamada, “izinsiz girişleri ve para transferlerini ilerletmek için kullanılan altyapı ve iletişim hesapları da Kuzey Kore’ye bağlıydı” dendi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar