Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68167.6
-2.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3803.46
2.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.39
-3.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.8
-3.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

ABD Ticaret Odası, SEC ile Davalık Olan Coinbase’e Destek Verdi!

ABD’nin önemli kurumlarından ABD Ticaret Odası, davaya gönderdiği görüş özetleri (amicus brief) ile Coinbase’e desteğini açıkladı.

Clock
Paylaş
ABD Ticaret Odası, SEC ile Davalık Olan Coinbase’e Destek Verdi!

Coinbase ve SEC arasında yaşanan hukuk savaşında neler oluyor? Olayları anlamak için en baştan bir özet geçelim.

Kripto para borsası Coinbase, SEC‘e karşı açtığı davada kripto varlık endüstrisindeki düzenleyici netlik ile ilgili dilekçesine cevap verilmesini talep etmişti. Fakat borsa, birçok kez SEC ile iletişim kurmaya çalışsa da bir yanıt alamamıştı. Bu arada SEC, Coinbase’e bir Wells bildirimi gönderdi ve bu bildirimle kayıtsız menkul kıymet ticareti konusunda ona dava açacağının haberini vermiş oldu.

728×90 muhabbit - ABD Ticaret Odası, SEC ile Davalık Olan Coinbase’e Destek Verdi!300x250 muhabbit - ABD Ticaret Odası, SEC ile Davalık Olan Coinbase’e Destek Verdi!

Sonunda 4 Mayıs günü devreye bir ABD mahkemesi girdi ve SEC’nın Coinbase’in yanıt talebine 10 gün içinde dönmesi gerektiğini bildirdi.

İlginizi çekebilir: ABD, Coinbase Davası İçin SEC’e 10 Günlük Zaman Tanıdı!

Fv35hGyWcBMYZtU 607x600 - ABD Ticaret Odası, SEC ile Davalık Olan Coinbase’e Destek Verdi!

09.05.2023 Salı günü ise ABD’nin önemli kurumlarından ABD Ticaret Odası, davaya gönderdiği görüş özetleri (amicus brief) ile Coinbase’e desteğini açıkladı. ABD Ticaret Odası verdiği amicus brief‘te, SEC’nın kendisini dijital varlıkların birincil düzenleyicisi olarak görmesine rağmen, özellikle bu konuda başarısız olduğunu belirtti.

ABD Ticaret Odası’nın SEC’nın dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda yetersiz kaldığını belirttiği brief’te ayrıca, dijital varlıkların federal yasalara göre ne şekilde kabul edildiği konusunda belirsizlik olduğu ve SEC’nın bu konuda çözüm üretmekten de kaçındığı ifade edildi. Bu durumun ise; adil yargılama, idare hukuku ve iyi yönetim ilkelerine aykırı olduğu, dijital varlık şirketlerinin de henüz bilmedikleri bu yasalar karşısında aykırı davranışlar sergiledikleri gerekçesiyle cezalandırılmaya çalışıldığı belirtildi.

Ticaret odasının görüşünü bildirdiği amicus brief’te ayrıca, Coinbase’in SEC tarafına dijital varlık menkul kıymetleri hakkındaki düzenleme ile ilgili talepte bulunduğu fakat SEC’nın bu talebi reddettiği hatta resmi olarak bir yanıt vermediği ifade edildi.

SEC’nin eylemleri hukuka aykırı

ABD Ticaret odası amicus brief’te, SEC’nın tutumunun neden olduğu sorunlara ek olarak; düzenlenen tarafların adil bildirim hakkını kısıtladığı, halkın bildirim ve yorum hakkını engellediği, eylemlerinin zararlı bir politika olmasının ötesinde yasa dışı olduğu belirtiliyor.

ABD Ticaret Odası’nın etkisi ve bu konuda açıkladığı görüşler, dijital varlık sektörüne yönelik düzenlemelerin geliştirilmesi için belki itici bir güç olabilir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar