Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66512.01
3.88%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3488.04
2.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.15
4.96%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.7
3.72%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

ABD Vergi Dairesi Kripto Para Kazançlarına Ortak Oldu!

Konuyla alakalı olarak 10.000’den fazla kripto para yatırımcısına e-posta gönderen kurum, vergilendirilebilir gelirlerin vergilerinin ödenmesi için talepte bulundu.

Clock
Paylaş
ABD Vergi Dairesi Kripto Para Kazançlarına Ortak Oldu!

ABD Vergi Dairesi ve İç Gelir Hizmetleri (IRS), kripto para kazançlarına ortak oldu ve tutan yatırımcılarının vergi ödemesini talep etti. Konuyla alakalı olarak 10.000’den fazla kripto para yatırımcısına e-posta gönderen kurum, vergilendirilebilir gelirlerin vergilerinin ödenmesi için talepte bulundu.

728×90 muhabbit - ABD Vergi Dairesi Kripto Para Kazançlarına Ortak Oldu!300x250 muhabbit - ABD Vergi Dairesi Kripto Para Kazançlarına Ortak Oldu!

Ek olarak gönderilen e-postada gelirlerin yanlış bildirilmesi ile ilgili de uyarılar bulunmakta. Yanlış bilgilendirmenin çok ciddi bir suç olduğunu belirten kurum, tespiti halinde çok büyük yaptırım ve cezaların uygulanacağını belirtmekte.

Geçtiğimiz cuma günü vergi mükelleflerinin e-postayı çok ciddiye almaları gerektiğini belirten bir de duyuru yayımlayan kuruluş, vergilendirme hakkında oldukça sert bir tutum sergilemekte. Ayrıca kurum kişilerin önceden ödemedikleri vergileri faizi ile birlikte ödemeleri gerektiğini de belirtiyor.

Vergi Dairesi Komiseri Chuck Retting, kurumunun vergi tahsilatını gelişmiş “veri analizi” kullanarak dijital para birimlerini de kapsayacak sekilde genişlettiğini açıklamış durumda.

Kurumun verdiği zaman ise Ağustos ayında bitecek. Kişilerin bugünkü ve geçmişe dönük vergi borçlarını bu tarihe kadar ödemesi gerekmekte. Ağustos ayına kadar vergi borçlarını ödemeyen kişilerin, “vergi kaçırmak”tan suçlanacağı resmi ağızdan dile getirildi. Kripto para sahibi olan kişilerin listesini ABD hükümetinden aldığı belirten kurum ödeme yapmayan kişileri cezalandırmak konusunda tereddüt etmeyeceğini belirtti.

Vergi Dairesi Kimin Kripto Yatırımı Olduğunu Nereden Biliyor

SEC ve IRS’in koyduğu kurallar sebebiyle ABD’de kripto paralar eskisi kadar anonim değil. Bilindiği üzere her kripto para borsası “amerikan vatandaşları”nı kabul etmiyor. Eden borsalar ise KYC (Know Your Customer) veya AML prosedürleri sayesinde kişilerin verilerini toplamakta. Bu sayede ABD Hükümeti kimlerin kripto para sahibi olduğunu bilmekte. Çok önceden yatırım yapmış ve borsalarla hiçbir bağı olmayan kişileri bu durum dışında bırakıyoruz tabi…

Geçtiğimiz dönemde Coinbase, kazancı 20,000 $’ı aşan kullanıcıları Vergi Dairesi’ne bildireceğini duyurmuştu. Bu noktada geliri 20,000 $’ı aşan kişiler kazancı kadar vergi ödemek durumunda kalacak.

ABD Hükümeti kripto paraları halen yasal olarak tanımasa da Vergi Dairesi, kripto para birimlerini “mülk” olarak ele almakta. Bu sebeple de vergilendirmek istiyor. Aslında yasal olarak hakkı.

Peki siz bu sizin bu konudaki düşünceniz nedir? Kripto paralar “mülk” müdür? Vergilendirilmeli midir?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar