BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

ABD Vergi Dairesi Kripto Para Kazançlarına Ortak Oldu!

Konuyla alakalı olarak 10.000’den fazla kripto para yatırımcısına e-posta gönderen kurum, vergilendirilebilir gelirlerin vergilerinin ödenmesi için talepte bulundu.

Yayın:

-

vergi

ABD Vergi Dairesi ve İç Gelir Hizmetleri (IRS), kripto para kazançlarına ortak oldu ve tutan yatırımcılarının vergi ödemesini talep etti. Konuyla alakalı olarak 10.000’den fazla kripto para yatırımcısına e-posta gönderen kurum, vergilendirilebilir gelirlerin vergilerinin ödenmesi için talepte bulundu.

Ek olarak gönderilen e-postada gelirlerin yanlış bildirilmesi ile ilgili de uyarılar bulunmakta. Yanlış bilgilendirmenin çok ciddi bir suç olduğunu belirten kurum, tespiti halinde çok büyük yaptırım ve cezaların uygulanacağını belirtmekte.

Geçtiğimiz cuma günü vergi mükelleflerinin e-postayı çok ciddiye almaları gerektiğini belirten bir de duyuru yayımlayan kuruluş, vergilendirme hakkında oldukça sert bir tutum sergilemekte. Ayrıca kurum kişilerin önceden ödemedikleri vergileri faizi ile birlikte ödemeleri gerektiğini de belirtiyor.

Vergi Dairesi Komiseri Chuck Retting, kurumunun vergi tahsilatını gelişmiş “veri analizi” kullanarak dijital para birimlerini de kapsayacak sekilde genişlettiğini açıklamış durumda.

Kurumun verdiği zaman ise Ağustos ayında bitecek. Kişilerin bugünkü ve geçmişe dönük vergi borçlarını bu tarihe kadar ödemesi gerekmekte. Ağustos ayına kadar vergi borçlarını ödemeyen kişilerin, “vergi kaçırmak”tan suçlanacağı resmi ağızdan dile getirildi. Kripto para sahibi olan kişilerin listesini ABD hükümetinden aldığı belirten kurum ödeme yapmayan kişileri cezalandırmak konusunda tereddüt etmeyeceğini belirtti.

Vergi Dairesi Kimin Kripto Yatırımı Olduğunu Nereden Biliyor

SEC ve IRS’in koyduğu kurallar sebebiyle ABD’de kripto paralar eskisi kadar anonim değil. Bilindiği üzere her kripto para borsası “amerikan vatandaşları”nı kabul etmiyor. Eden borsalar ise KYC (Know Your Customer) veya AML prosedürleri sayesinde kişilerin verilerini toplamakta. Bu sayede ABD Hükümeti kimlerin kripto para sahibi olduğunu bilmekte. Çok önceden yatırım yapmış ve borsalarla hiçbir bağı olmayan kişileri bu durum dışında bırakıyoruz tabi…

Geçtiğimiz dönemde Coinbase, kazancı 20,000 $’ı aşan kullanıcıları Vergi Dairesi’ne bildireceğini duyurmuştu. Bu noktada geliri 20,000 $’ı aşan kişiler kazancı kadar vergi ödemek durumunda kalacak.

ABD Hükümeti kripto paraları halen yasal olarak tanımasa da Vergi Dairesi, kripto para birimlerini “mülk” olarak ele almakta. Bu sebeple de vergilendirmek istiyor. Aslında yasal olarak hakkı.

Peki siz bu sizin bu konudaki düşünceniz nedir? Kripto paralar “mülk” müdür? Vergilendirilmeli midir?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Tosuncuk’un Bitcoin Madenciliği Cihazları Kayıp!

Çiftlik Bank kumpasının arkasındaki isim Tosuncuk’un 500 Bitcoin madenciliği cihazı tıpkı Tosuncuk gibi kayıplara karıştı.

Yayın:

-

Tosuncuk çiftlik bank

Çiftlik Bank’ın kurucusu ve CEO’su Mehmet Aydın namıdiğer Tosuncuk, Türkiye’nin başına gelen son ponzi şemalı dolandırıcılık olayının baş kahramanı olarak tarihe geçti. 3 bin 762 kişiyi dolandırıp 322 milyon liralık servet elde eden Mehmet-Fatih Aydın kardeşler hâlâ yakalanamadı. Bununla birlikte davada tek bir tutuklu sanık bile bulunmuyor.

Lakin asıl olay bu değil. Sözcü gazetesinin yazarlarından İsmail Saymaz, davanın bambaşka bir noktasına parmak basıyor. Saymaz bugünkü (27.09.2020) yazısında kayıp Bitcoin madenciliği cihazlarından bahsediyor.

Çiftlik Bank olayının Türkiye’de kripto paraların iyi kötü bir şekilde tanınmasını sağladığı inkâr edilemez bir gerçek. Olayın patlak vermesinden önce, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu Çiftlik Bank’a dair denetimler yapmayı planlıyordu. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın bu denetimleri çoğunlukla atlatmak niyetiyle şirketin iyi durumda olduğunu ve hatta kripto para madenciliği için bir tesis oluşturduklarını gerekli mercilere iletti. Asıl olay da tam burada başladı.

Her Şey Tosuncuk’un Kripto Para Madenciliğiyle Tanışmasıyla Başladı!

2017 yılı Aralık ayında İstanbul’dan Akhisar’daki çiftliğini ziyaret etmek için yola çıkan Tosuncuk, Balıkesir’de yetkili bayisinin yöneticisi olan Hakkı Cangül’e uğradı. Cangül’ün dükkanının bodrum katındaki 35 Bitcoin madenciliği cihazından bahsetmesi üzerine Tosuncuk “Ben de istiyorum!” diyor ve olaylar silsilesi başlıyor.

Cangül Tosuncuk’u Hamza Toklu ile tanıştırıyor. Tosuncuk, 2017 yılı Aralık 20’sinde Toklu’ya “cihaz alım ödemesi” adı altında 11 milyon 460 bin lira yolluyor. Aynı gün parayı çekmeye çalışan Toklu, AML sebebiyle paranın bir hafta bloke edildiğini öğreniyor. Yüklü miktarda para üzerine şüphelenen MASAK, olayı araştırmaya başlıyor.

İfadeye çağırılan Toklu, Çin Zigong Innova Technology Center adlı şirketten Bitcoin madenciliği cihazı alacaklarını paranın o yüzden yollandığını ancak paranın nasıl elde edildiği hakkında fikri olmadığını savundu. Lakin yıllar sonra ifadeye çağırıldığında söylediği her şeyin yalan olduğu anlaşılacaktı.

Bloke edilen hesap yerine farklı hesaplardan ufak miktarlarda para transferleriyle malum parayı Toklu’ya gönderen Tosuncuk, İstanbul ve çevresinden elde edilen Bitcoin madenciliği cihazlarına kavuştu. 500 Bitcoin madenciliği cihazı 2018 yılı Ocak ayında Akhisar’daki tavuk çiftliğinin altı numaralı kümesine yerleştirildi. Aynı gün Tosuncuk bir video çekip Çiftlik Bank’ın sosyal medya platformlarına yükledi.

2018 yılı Şubat ayına gelindiğince ise cihazlar bir anda sökülerek bir tıra yüklendi. Sevk irsaliyesinde Dubai’ye gönderilmek amacıyla Gemlik Limanı’na yollandığı yazıyordu lakin tırın Türkiye’ye giriş veyahut çıkışı ile alakalı hiçbir kayıt yoktu. 500 Bitcoin madenciliği cihazı bir anda kayıplara karıştı. Kimilerine göre cihazlar daha düşük elektrik maliyetine sahip olan Uruguay’a kaçırıldı.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Jack Dorsey: Bitcoin Güvenliğin Anahtarı!

Jack Dorsey, Bitcoin’e olan güvenini sürekli dile getiriyor.

Yayın:

-

İnsan Hakları Vakfı bünyesi altında etkinlik temelli bir oluşum olan Oslo Özgürlük Forumu, Youtube’da Square CEO’su Jack Dorsey‘i ağırladı. Röportaj sırasında CEO, kriptonun en büyük varlığı Bitcoin’den (BTC) gayet olumlu bir şekilde bahsetti.

25 Eylül’de yayınlanan röportajda Jack Dorsey, sunucu ve İHV başkanı Thor Halvorssen’e “Bitcoin’in ruhu, güvensiz bir ortamda internet ile güvenilir bir sistem sağlamaktır” dedi.

Dorsey’in bu yorumu, kişisel güvenlik ve yozlaşmış partilere karşı korunma yöntemleri üzerine bir tartışma yaparken geldi. Dorsey, “Temelde güvenliğin mükemmelleştirilebilecek bir şey olmadığına inanıyorum” dedi. Ayrıca Dorsey, “Saldırganlardan sürekli birkaç adım önde olmak çok zorlama bir durum” dedi.

Dorsey’in liderlik ettiği bir platform olan Twitter ile ilgili olarak, şirketin kendi güvenlik çözümleri hakkında öz farkındalık da dahil olmak üzere, saldırganlara karşı üstünlük sağlamak adına birçok yararlı yoldan bahsetti. Ayrıca Dorsey, bu konuşması esnasında, uygun şirket sistemini seçmekten de bahsetti.

Güvenilmeyen bir ortamda güven sağlayabilmeniz için platformunuzda doğru güvenlik sistemlerini kurduğunuzdan emin olmalısınız.

Bitcoin hakkında konuşan Dorsey, varlığı ve teknolojisini, güven hissiyatını daha az önemli bir bileşen haline getirerek daha fazla güvenliğin yolunu açan yeni teknolojik nimetlerin bir örneği olarak nitelendirdi. Ayrıca Dorsey, Bitcoin’de görüldüğü gibi bireylerin kendi erişim yeteneklerini ve anahtarlarını tutabilmenin öneminden bahsetti.

CEO, röportajın ilerleyen kısımlarında, blockchain ve merkezsizliğin, çevrimiçi içerik manzarasının değiştirdiğini belirtti. “Blockchain ve Bitcoin geleceğe işaret ediyor ve içeriğin sonsuza dek var olduğu, kalıcı olduğu ve kendine bağlı her node üzerinde var olduğu bir dünyaya işaret ediyor.” diye açıkladı.

Dorsey, geçmişte Bitcoin hakkında zaten olumlu düşüncelere sahipti.Ayrıca Dorsey, genel olarak varlığın potansiyelinden sürekli bahsediyor.

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri.

Daha fazla blockchain haberleri için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.